Bratislava 19. októbra (TASR) - Európska únia prezentovala záväzok, že v roku 2004 sa bude rozširovať a Slovensko bude v skupine krajín, o ktoré sa rozšíri, pretože plní podmienky. Túto skutočnosť považuje podpredsedníčka NR SR a SDKÚ Zuzana Martináková za podstatnú. Ak nastanú nové komplikácie či už v súvislosti s dnešným írskym referendom alebo postojmi predstaviteľov niektorých iných krajín EÚ, bude musieť na ne reagovať v prvom rade Európska únia, uviedla Martináková v dnešnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy. Ako však dodala, podľa informácií, ktoré má z diplomatickýc a iných kruhov, nepredpokladá sa negatívny vývoj pokiaľ ide o rozšírenie únie.
Podpredseda HZDS a poslanec Sergej Kozlík zdôraznil, že všetci si želáme, aby írske referendum dopadlo dobre a osobne predpokladá, že výsledok bude pozitívny. Trápi ho však, že Európska únia nie je pripravená na to, ako zareaguje v prípade, že by írske referendum neskončilo dobre a trápi ho takisto, že "kandidátske krajiny nemajú krytý chrbát zo strany EÚ".
Poslanec Boris Zala, podpredseda Smer-u, je eurooptimista a vyslovil presvedčenie, že ak by aj v Írsku rozšírenie neprešlo, Európska komisia a Európska rada nájdu spôsob riešenia prístupového procesu.
Predseda mandátového a imunitného výboru NR SR a podpredseda ANO Lubomír Lintner súhlasil s názorom S. Kozlíka, že EÚ má problémy sama so sebou, pokiaľ ide o rozšírenie. Netrúfa si tipovať výsledok írskeho referenda, skôr ho zaskočili holandskí liberáli, ktorí konkrétne spomenuli Slovensko ako krajinu nepripravenú na vstup do únie. Bude treba zrejme diskutovať, ale dôležité je to, že Slovensko preukázalo schopnosť začleniť sa.
V súvislosti s očakávanými úlohami v parlamente, Z. Martináková predpokladá novely viacerých zákonov ktoré súvisia so štátnym rozpočtom a realizáciou reforiem. Pripustila, podobne ako L.Lintner, že v záujme dodržania termínov čo sa týka štátneho rozpočtu bude treba prijímať zákony v skrátenom legislatívnom konaní.
Zástupcovia opozície, S. Kozlík a B. Zala kritizovali skutočnosť, že opäť dôjde k prijímaniu zákonov v skrátenom legislatívnom konaní, čo môže mať dopad na ich kvalitu. Nedostatok času pokiaľ ide o rozpočet sa opakuje každé štyri roky a Kozlík pripomenul, že HZDS preto navrhovalo presunúť termín parlamentných volieb na jún, s čím však koalícia v uplynulom období nesúhlasila.
Podpredseda ANO L.Lintner prisľúbil, že ak by sa o takomto návrhu rokovalo, osobne by ho podporil.
Zástupcovia koalície pripustili v počiatočnom období negatívne dopady nevyhnutných reforiem na občanov. Pokiaľ ide o privatizáciu, resp. doprivatizáciu slovenských podnikov zdôraznili najmä využitie získaných prostriedkov na realizáciu reforiem.
Predstavitelia opozície poukázali na riziká privatizácie a vyslovili obavy pokiaľ ide o správne využitie získaných prostriedkov. B. Zala v tejto súvislosti zdôraznil, že nemožno krajinu vydať do rúk silným finančným kruhom, ktoré budú hľadieť len na svoje záujmy a položil otázku, aké páky si vláda nechala, aby mohla ovplyvňovať konanie vlastníkov firiem.