BRATISLAVA. Slovensko v krátkom čase podpíše s Talianskom novú zmluvu o medzištátnych adopciách.
Pravidlá pre túto krajinu nebudú oproti ostatným štátom ničím špeciálne, adopcie tak budú môcť riadne obnoviť.
Po štvrtkovom rokovaní s talianskou ministerkou pre integráciu Cecile Kyene to vyhlásil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.
Je presvedčený, že v novej fáze adopcií nebudú s Talianskom žiadne problémy.
Zmluva s podmienkou
Nová zmluva, ktorú by sme s Talianskom mali uzavrieť do konca mesiaca, prináša striktnú požiadavku.
"Bezodkladne a absolútne nemenne trváme na tom, aby jediný partner pre Slovenskú republiku z hľadiska medzinárodných adopcií bola komisia pre medzištátne osvojenia, to znamená ústredný orgán," vysvetlil Richter podmienku, ktorú predstavil talianskej ministerke.
Na slovenskej strane bude partnerským orgánom Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže.
Podľa Richterových slov dalo Slovensko jasne najavo, že nikdy nebude mať záujem rokovať s nelicencovanými agentúrami.
Platí však, že aj s tými licencovanými chceme rokovať len prostredníctvom komisie.
Taliani túto požiadavku podľa jeho slov budú akceptovať, i keď už ponúkali agentúry, ktoré spĺňali licenčné predpoklady.
Rokujú s ďalšími krajinami
Adopcie do Talianska minister pozastavil 19. februára pre množstvo pochybení a zlyhaní ústredného orgánu.
Dňa 10. mája ich čiastočne obnovil po tom, ako na Slovensko doručili chýbajúce postadopčné správy, popisujúce stav detí žijúcich na Apeninskom polostrove.
K obnoveniu došlo kvôli trom deťom, ktorých cezhraničné osvojenia ešte neboli ukončené. I tak sa len v týchto dňoch završuje ich interakcia s budúcimi rodičmi.
Ako ďalej vysvetlila šéfka Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže Andrea Císarová, rodičia prichádzajú na Slovensko, aby si deti prevzali. Nové osvojenia sa budú môcť rozbehnúť až po nových zmluvách.
V záverečnej fáze sú momentálne okrem Talianska rokovania s Andorrou, Monakom, Holandskom, Maltou, Nórskom, Španielskom, Nemeckom a Rakúskom, informovala Císarová.
Nebudú kvóty, nebudú špecifické deti, nastavujeme rovnaký parameter pre všetky krajiny, odkázala s tým, že sa vždy bude prihliadať na rodičov a na deti tak, aby bol rešpektovaný najlepší záujem dieťaťa.
Najbližšie by sa malo do zahraničia dostať asi pätnásť detí.