Košice 19. októbra (TASR) - Referendum, ako najvyššia forma ľudovej demokracie, môže byť aj riskantnou operáciou. Počas nedávnej návštevy Košíc to uviedol predseda Benátskej komisie (BK) a súčasne sudca európskeho Súdneho dvora profesor Antonio La Pergola.
Priznal "zamilovanosť" do myšlienky referenda počas študentských rokov. Vytriezvenie prišlo po tom, keď ho významný rakúsky profesor Hans Kelsen upozornil, že referendum je síce dobrá vec, ale má úskalia a skrýva v sebe štipku horkosti. "Nezabudni na Barnabáša a prvé referendum, ktoré zvolal Pontský Pilát a na to, ako skončilo," zacitoval svojho profesora La Pergola. To ho viedlo k presvedčeniu, že spoločnosť by mala dokázať riešiť zložité otázky aj bez referend.
V súvislosti s očakávaním dopadu írskeho referenda na proces rozširovania Európskej únie poznamenal, že každý jej členský štát je slobodný a má právo v svojich hraniciach rozhodovať o tom, či určité otázky bude riešiť ľudovým hlasovaním alebo nie. Podľa profesora La Pergolu neratifikovanie Zmluvy z Nice Írmi nemusí znamenať zablokovanie rozšírenia. Pokiaľ maastrichtská Zmluva o Európskej únii neobsahuje povinnosť uskutočniť v členských štátoch referendum o týchto otázkach, je možné uvažovať aj spôsobom, že ak jedna členská krajina nesúhlasí s názorom väčšiny, môže z únie vystúpiť. "Jednoducho sa môže stať, že niektoré štáty vyhlásia, že nechcú zmluvu ratifikovať. Majú na to právo. Otázka je však jednoduchá - ak ste ju odmietli ratifikovať, nebudete členskou krajinou EÚ," konštatoval La Pergola.
Na rozdiel od ostatných krajín únie, kde Zmluvu z Nice už ratifikovali národné parlamenty, Íri ako jediní o nej rozhodujú v referende. To je totiž predpokladom na uskutočnenie akejkoľvek zmeny írskej ústavy.
Antonio La Pergola sa 21. a 22. septembra v Košiciach zúčastnil na medzinárodnom seminári BK. Témou bola problematika európskej integrácie z pohľadu ústavných súdov. *ver rč NNNN