BRATISLAVA. Keď dával Marian Kotleba (36) pred pár dňami rozhovor pre webový magazín Rodobrana (s mottom Proti teroru teror, proti pästi päsť), hovoril o občanoch, ktorých dehonestuje jeho protikandidát.
Ešte pred pár rokmi slovo občania v slovníku nemal. „Odmietame občiansky princíp, chceme štát pre Slovákov a Slovenky,“ vravel v roku 2005.
Odvtedy prešiel vývojom. Vyzliekol tmavomodrú rovnošatu, zahodil zapálené fakle a po zákaze jeho prvej strany s názvom Slovenská pospolitosť – Národná strana si založil nový subjekt.
Osvedčené kamarátšafty
V jeho novej Ľudovej strane – Naše Slovensko (ĽSNS) ho však sprevádzajú tí istí ľudia, s ktorými pochodoval pred desiatimi rokmi.
V parlamentných voľbách v roku 2010 a 2012 za stranu kandidovali bývalí členovia Slovenskej pospolitosti.
Jedným z nich je Michal Laššák, obvinený z útoku na muža tmavšej pleti v električke, ktorému našli policajti vo veciach fotku nacistického pohlavára Rudolfa Hessa. Laššáka neskôr oslobodili.
Za stranu kandidovali aj Ivan Sýkora, nástupca vo funkcii vodcu Slovenskej pospolitosti, či Kotlebov brat Marek, majiteľ obchodu KKK Anglická móda s oblečením, ktoré obľubujú pravicoví radikáli. KKK je skratka americkej rasistickej organizácie Ku Klux Klan.
Rómov na práce
Kotleba sa na verejnosti začal objavovať v roku 2003, na čele Slovenskej pospolitosti zostal do roku 2006.
„Kým vtedy kritizoval všetko a všetkých, od sionistov cez Maďarov až po USA, dnes sa sústredí takmer výhradne na Rómov,“ hovorí odborník na extrémizmus Tomáš Nociar.
Kotleba hovorí, že chce len chrániť slušných ľudí pred „cigánskymi parazitmi“. Ako šéf Pospolitosti v roku 2005 pre Rómov navrhoval prácu pod ostrahou.
„Nemôžeme sa pýtať, čo s cigánskym problémom, ale čo s Cigánmi,“ vravel. Odporúčal im dať prácu pri stavbe železníc či zbere úrody. „Samozrejme, pod prísnym dohľadom Národnej stráže.“
Stráž mala fungovať ako domobrana, niečo podobné Kotleba navrhuje aj dnes.

Súd s nacistami kritizoval
Budúci župan v prejave v Modre v roku 2004 hovoril o vyhnaní Židov z krajiny ako o optimálnom riešení židovskej otázky.
Po konfliktoch so skupinou maďarských radikálov v Komárne v roku 2005 jeho združenie vydalo vyhlásenie, v ktorom písali, že na vodcu pokrikovali v „hnusnej hunskej reči“.
Na stránkach časopisu Prúty, ktorý vydávala Pospolitosť, v roku 2003 spolu so svojím pobočníkom a neskôr kandidátom za ĽSNS opisoval cestu na protest do Bruselu.
Keď prechádzali okolo Norimbergu, v narážke na proces so špičkami nacistickej tretej ríše, ktoré po jej porážke v tomto meste súdili Spojenci, napísali, že sa tam odohral „najväčší podvod minulého storočia“.
V roku 2005 povedal aj to, že súčasný politický systém nechce upraviť, ale od základu zmeniť.
Holokaust, SNP, Rómovia? Nepodstatné, tvrdí
Do televíznych debát s ostatnými víťazmi nešiel, prvú tlačovku po zvolení spravil v Banskej Bystrici.
BANSKÁ BYSTRICA. Washington Post sa Slovensku často nevenuje a našej regionálnej politike takmer vôbec. Víťazstvo Mariana Kotlebu sa však na stránkach vplyvného amerického denníka objavilo.
Uverejnil správu agentúry Associated Press, ktorá dala článku o našich župných voľbách titulok „Neonacista vyhral regionálne voľby na Slovensku“.
Nový župan v nedeľu pripustil, že môže rozšíriť zoznam médií, s ktorými sa chce súdiť, aj o Washington Post. Dve banskobystrické advokátske kancelárie mu vraj poskytli bezplatné služby.
Zdraví sa, ako mu napadne
Kotleba, ktorý sa aj niektorým novinárom zdraví Na stráž, odmietol definovať svoj vzťah k pojmom ako neonacizmus, holokaust, SNP a Rómovia.
Tvrdí, že sa zdraví, ako mu s kým napadne. Novinári majú prísť po jeho nástupe do župného úradu a uvidia, ako sa kto zdraví.
Hovorí, že nevidí najmenší dôvod hrať sa na definície zo slovníka.
„Môj vzťah k nejakým termínom nie je predmetom toho, čo chcem zlepšovať pre ľudí. Môžete sa ma opýtať, aký je môj vzťah k termínom Frešo, Fico. Slovenský slovník má milión slov, keby sme sa mali vyjadrovať ku každému, tak sme tu do večera.“
Zahraničie ho nezaujíma
Kotleba a jeho strana považujú holokaust za takzvaný, Rómov za parazitov, SNP za puč a partizánov za banditov. Tvrdí, že aj vláda je plná banditov.
„Vás zaujíma táto vec, teraz príde niekto zo Spojených štátov a bude sa ma pýtať na integráciu Indiánov v Kanade. Pre samosprávny kraj absolútne nepodstatné,“ reagoval.
Tvrdí, že ho nezaujíma, ako ho vníma zahraničie, ale to, ako bude pracovať úrad. Jeho plán na aktívnu účasť ľudí na zvyšovaní bezpečnosti má byť v súlade so zákonmi.
„V žiadnom prípade by som to nenazýval domobranou.“
Daniel Vražda

Beata
Balogová
