Hľadali ste informácie ohľadom voľby prezidenta 2014?
Skúste stránku Prezidentské voľby 2014
Uspel aj v mestách s výraznou maďarskou komunitou.
BRATISLAVA. Mestský volič je liberálnejší, vidiecky konzervatívnejší. V druhom kole volieb banskobystrického župana politologická poučka neplatila.
Líder dvojpercentnej strany ĽSNS Marian Kotleba porazil podpredsedu 35-percentného Smeru Vladimíra Maňku až v 18 z 24 miest kraja. Celkovo v mestách získal 56,52 percenta hlasov, na vidieku o tri percentá menej.
Najväčší úspech mal nový župan v Brezne, kde získal až 73,02 percenta. Jeho predchodca Maňka najlepšie obstál vo Zvolene, kde dostal 61 percent hlasov.
Volebný geograf Tibor Madleňák z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici hovorí, že v prípade mestečiek ako Tisovec, Jelšava či Revúca ťažko hovoriť o typickom mestskom voličovi. „Až na Banskú Bystricu a Zvolen mestá v kraji volia zväčša rovnako ako okolitý región.“
Kotleba však nadpriemerne uspel aj v rodnej Bystrici, kde získal až 59,05 percenta. „Darilo sa mu najmä na najväčších a najmladších sídliskách ako Sásová a Radvaň, kde žije veľa prvovoličov. V niektorých okrskoch získal aj 75 percent,“ hovorí Madleňák.
Kotlebove zisky pripisuje aj stratégii Smeru. „Premiér vyhlasoval, že Maňka vyhrá bez diskusie, že Kotlebu porazí aj vrece zemiakov. To mohlo mať na voličov oboch kandidátov opačný mobilizačný efekt.“
Sociológ Martin Slosiarik vysvetľuje úspech Kotlebu najmä protestnými hlasmi. „Smer hovorí o sociálnych istotách, no v kraji sú infraštruktúra či príchod investorov veľmi poddimenzované a ľudia voči štandardným stranám strácajú dôveru.“
Podobný názor má aj primátor Banskej Bytrice Peter Gogola (nezávislý). „Ľudia sú stále viac sklamaní, že žiadna vláda nedokáže účinne riešiť ich problémy.“
Kde prišlo voliť viac ľudí v druhom kole a kde účasť klesla?
Michal Škop z KohoVolit.eu pripravil volebné mapy Banskobystrického kraja, ktoré ukazujú, v ktorých obciach získali viac hlasov Vladimír Maňka a kde bol víťazom Marian Kotleba.
Čím je krúžok danej obce väčší, tým viac ľudí tam volilo. Čím je tenší, tým bolo víťazstvo jedného z kandidátom tesnejšie (hrubý kruh = výrazné víťazstvo).
Zelenou je označený Kotleba, červenou Maňka.
Zisky hlasov v druhom kole volieb v Banskobystrickom kraji
Vo Fiľakove a Tornali sa Kotlebovi zrejme nepodarilo zvíťaziť aj preto, že v oboch mestách žije väčšina obyvateľov maďarskej národnosti.
V Lučenci, či Rimavskej Sobote, kde je tiež početná menšina, však líder slovenskej nacionalistickej strany uspel.
Maďarských voličov mohli podľa šéfa Mosta-Híd Béla Bugára od podpory Maňku odplašiť aj výroky premiéra Roberta Fica, ktorý v Trnave vyzýval slovenské strany, aby sa spojili proti Maďarovi.
Fico naopak obviňuje časť pravice, ktorá odmietla Maňku podporiť.
Lídrovi ĽSNS sa podarilo zvíťaziť aj vo väčšine dedín v kraji. Celkovo väčšinu získal v 275 z 516 miest a obcí. Najväčší podiel dosiahol v obci Červeňany, až 85,71 percenta.
„Je to ale veľmi malá obec iba s 20 zapísanými voličmi. V rámci všetkých okrskov získal najväčší podiel v desiatom okrsku mesta Revúca a to 91,6 percenta,“ povedal hovorca Štatistického úradu Marián Jánošík.
Žiadny hlas nezískal iba v dvoch dedinkách a to v Budikovanoch a Ďurkovciach.
Zisky hlasov v prvom kole volieb v Banskobystrickom kraji
Kde Kotleba získal a kde stratil
Zelenou sú obce, kde podpora pre Kotlebu medzi kolami narástla, fialovou kde klesla. Informácia pri prejdení myšou ukazuje či získal viac v prvom kole ("Marian Kotleba vyhral") alebo v druhom ("Marian Kotleba 2 vyhral").
Kde Maňka získal a kde stratil
Červenou sú obce, kde podpora pre Maňku medzi kolami narástla, fialovou kde klesla. Informácia pri prejdení myšou ukazuje či získal viac v prvom kole ("Vladimír Maňka vyhral") alebo v druhom ("Vladimír Maňka 2 vyhral").
Ako sa zmenila medzi kolami volebná účasť
Fialová - v prvom kole volilo viac ľudí, oranžová - viac volilo v druhom kole.
Zdroj a autorstvo máp: KohoVolit.eu.

Beata
Balogová
