Hľadali ste informácie ohľadom voľby prezidenta 2014?
Skúste stránku Prezidentské voľby 2014
Nacionalistické témy nemajú v Košickom a Prešovskom kraji taký úspech ako na Horehroní, myslí si odborník. Iní majú obavy.
KOŠICE, PREŠOV. Až 60 percent z približne 400-tisíc slovenských Rómov žije v Košickom a Prešovskom kraji.
Starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký je presvedčený, že extrémista Marian Kotleba by nemal vo voľbách v Prešovskom kraji šancu.
„Pán Maňka by sa mal zamyslieť skôr nad sebou, ako hľadať príčiny okolo seba,“ hovorí o porazenom kandidátovi Smeru.
„Tam, kde sa Rómom venujú, extrémisti nemajú šancu,“ hovorí Ledecký. Svetová banka spomína túto obec ako príklad bezproblémového spolunažívania majority s Rómami.
Rómovia sa snažia o prácu v obecnom podniku, budujú si vlastné domy, dohliadajú, aby ich deti chodili do školy.
Marian Kotleba a jeho strana sa pritom zviditeľnili najmä na východnom Slovensku.
V auguste 2009 polícia rozohnala protest extrémistov proti „cigánskemu teroru“ v Šarišských Michaľanoch a v septembri pochodovali členovia Slovenskej pospolitosti ulicami Krompách.
Do Krásnohorského Podhradia zas chodil Kotleba po požiari hradu.
Istotu nemajú
„Víťazstvo Kotlebu je varovaním pre celé Slovensko,“ myslí si asistent terénneho sociálneho pracovníka v Kecerovciach Július Pecha. „Aj Hitler takto začínal.“
Kecerovce majú 3200 obyvateľov, z toho 2900 Rómov. Aj tam rastie napätie medzi menšinou a väčšinou.
„Mám obavy, že by vyhral aj v našom kraji,“ hovorí Peter Slepčík z košického sídliska Lunik 9.
„Keby platilo, čo tvrdí pán Maňka, Kotleba by sa v budúcich prezidentských voľbách mohol stať hlavou štátu. Našťastie, nie je to tak,“ hovorí bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity, aktivista Miro Pollák.
Výzva politikom
Nacionalistické témy podľa Alexandra Mušinku z Ústavu rómskych štúdií Prešovskej univerzity nemajú v Košickom a Prešovskom kraji takú oporu, ako napríklad na strednom Slovensku a iba protirómske témy by Kotlebovi nestačili.
Víťazstvo Kotlebu netreba podľa riaditeľa ústavu Ivana Bernasovského preceňovať ani podceňovať.
„Je to veľká výzva na dôslednejšiu prácu nielen pre politikov, ale pre všetkých pracovníkov z oblasti verejnej, kultúrnej, pedagogickej, akademickej, výchovnej a osvetovej práce - najmä s mladými ľuďmi.“
„Odzrkadľuje to zrejme problémy regiónu, ktoré sú vážnejšie, ako sa všeobecne predpokladalo. V každom prípade je to otvorená výzva pre všetkých politikov,“ komentoval voľbu župana v banskobystrickej župe staronový prešovský župan Peter Chudík zo Smeru.
Najmä okolo Rimavskej
Najviac Rómov na Slovensku žije v okolí Rimavskej Soboty v Banskobystrickom kraji, v Košickom kraji na Spiši, v okolí Košíc a Trebišova a v Prešovskom kraji potom okolo Kežmarku a Bardejova.
Obcí s rómskou menšinou je najviac v Košickom kraji, 55 percent, po ňom však nasleduje Banskobystrický kraj s 50 percentami. V Prešovskom kraji je zmiešaných slovenskorómskych obcí menej.

Beata
Balogová
