Hľadali ste informácie ohľadom voľby prezidenta 2014?
Skúste stránku Prezidentské voľby 2014
Prejdite priamo na jednotlivé koalície v krajoch
BRATISLAVA. Najmä politici Smeru budú po celej krajine rozhodovať, ako budú vyzerať cesty II. a III. triedy, ako budú fungovať regionálne nemocnice, sociálne a kultúrne zariadenia či prímestská doprava.
Nemuselo to tak byť. Pravicové strany pritom mohli kontrolovať županov Smeru aj v Trnave či v Nitre.
V oboch krajoch získali ich kandidáti v zastupiteľstvách väčšinu, no spolupracovať nebudú. V trnavskej župe sa k Smeru plánuje pridať SMK, v nitrianskej KDH.
KDH vytvorí klub so Smerom aj v Banskej Bystrici, v Košiciach sa k ľavici pridá SMK a zrejme aj Most-Híd.
Výnimka Mosta-Hídu
„Je to veľmi zlé, nedáva to šancu presvedčiť ľudí, že pravicové strany dokážu získať vplyv v regiónoch, aby ukázali, že vedia spolupracovať,“ vraví šéf Mosta Béla Bugár.
Možnú spoluprácu so Smerom v Košiciach však obhajuje.
„Kandidát KDS na župana pán Bauer pred prvým kolom našu podporu odmietol, preto naši podporili pána Trebuľu a teraz rozmýšľajú, či ho nepodporia aj ako poslanci.“
Aj šéf SMK József Berényi spoluprácu so Smerom obhajuje. „Tak ako ostatné slovenské strany na krajskej úrovni spolupracujeme niekedy s pravicou a niekedy s ľavicou.“
KDH uznáva silu regiónov
KDH opakuje, že ide o zodpovednosť krajských štruktúr.
„V prípade Nitrianskeho a Banskobystrického kraja bola vytvorená predvolebná koalícia, preto je povolebná spolupráca spĺňaním ponuky a mandátu z volieb,“ napísal hovorca hnutia.
Postoje partnerov kritizuje šéf SDKÚ Pavol Frešo. „Sme jediná strana, ktorá dodržala slovo a nešla do žiadnej koalície so Smerom,“ tvrdí.
Aj on urobil výnimku, keď v 2. kole v Banskobystrickom kraji podporil župana Smeru Vladimíra Maňku.
„V dôsledku víťazstva extrémizmu som za spoluprácu štandardných demokratických síl."

Beata
Balogová
