Hľadali ste informácie ohľadom voľby prezidenta 2014?
Skúste stránku Prezidentské voľby 2014
BRATISLAVA. „Marian Kotleba by nevyhral, ak by sa Vladimír Maňka lepšie pripravil na voľby,“ tvrdí jediný Róm, ktorý uspel v župných voľbách.
Stanislav Vospálek (Most-Híd) žije v Spišskej Novej Vsi, od voličov získal tritisíc hlasov a zasadne do košického krajského zastupiteľstva.
Za volebným úspechom lídra Ľudovej strany Naše Slovensko vidí nezvládnutú Maňkovu kampaň.
„Nikto predsa nemôže ísť do volieb s tým, že je župan a europoslanec a ľudia ho automaticky zvolia. Ak by chodil medzi ľudí, rozprával sa s nimi a prejavil emócie, mohlo to dopadnúť inak,“ premýšľa 39-ročný podnikateľ.
Kotleba má podľa neho charizmu a dokáže „si omotať ľudí okolo prsta“. Protirómske nálady však nepociťuje.
„Problém by bol, keby Kotleba vyhral v prvom kole. Potom môžeme hovoriť o náraste extrémizmu na Slovensku. Ľudia však chceli ukázať nespokojnosť s vládou. Samozrejme, časti jeho voličov prekážajú Rómovia, ale určite to nie je 70-tisíc.“
Mrzí ho, že aktivisti protestujú proti Kotlebovi až po voľbách.
„Zapaľovanie sviečok malo byť pred hlasovaním a nie potom.“ Sklamali ho aj Rómovia, ktorí nešli voliť. „Mysleli si, že sa ich to netýka, ale veľmi sa mýlili.“
Veľký zamestnávateľ
Vospálek podniká od roku 2002, predtým pracoval v bratislavskom Volkswagene. Dnes má tri firmy.
„Začínali sme s malou personálnou agentúrou, neskôr sa pridala nákladná doprava, predaj a dovoz led žiaroviek a tri chránené dielne.“
Celkovo zamestnáva päťsto ľudí, z toho dvesto Rómov. Problémy s nimi nemá, no dodáva, že niektorým musí dohovárať, aby si prácu viac vážili.
Prvýkrát kandidoval pred štyrmi rokmi, vtedy ešte neuspel. V krajskom zastupiteľstve chce presadzovať najmä záujmy malých a stredných podnikateľov.
Kvóty by bral
Vospálek tvrdí, že pri integrácií Rómov do spoločnosti treba radikálne zmeniť komunikáciu úradov s obyvateľmi osád. „Sociálni pracovníci dnes sedia v kancelárií, potom idú do osád, späť do kancelárie a na druhý deň píšu správu. To nie je dobré.“
V zastupiteľstve chce preto žiadať, aby vznikli komunitné centrá v osadách s jasne stanovenými pravidlami a priamou zodpovednosťou za ich výsledky.
Pripomína, ako v Letanovciach presťahovali neprispôsobivých Rómov do nových domov, ale nikoho viac nezaujímajú.
„Kto tam bude s nimi pracovať, kto bude deťom pomáhať s úlohami do školy? O päť rokov znovu príde nejaký radikál a bude kričať, že Rómovia dostali nové domy a zničili ich,“ vysvetľuje, v čom zlyháva sociálna práca s Rómami.
Myslí si, že by pomohli aj kvóty, keď by bola v štátnych organizáciách povinnosť zamestnať jedno percento ľudí z menšín.
Obáva sa, že Kotlebova strana môže o rok uspieť v komunálnych voľbách. „Je teraz na vláde a politikoch, aby sa extrémisti nešírili do iných krajov ako mor.“

Beata
Balogová
