BRATISLAVA. Zápal močového mechúra či pľúc boli vlani najčastejšími ochoreniami, ktoré pacienti dostali v nemocnici.
Hoci sa za posledných šesť rokov počet nahlásených nemocničných nákaz zvýšil, stále ide len o zlomok oproti odbornému odhadu skutočného výskytu.
„Keď nákazu nenahlásim, nebudú problémy – to je falošná ilúzia, ale ešte stále rozšírené pravidlo,“ hovorí o utajovaní nákaz z našich nemocníc Pavol Lokša, šéf epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Hlásenia verzus realita
Nemocničné nákazy
Rok počet incidencia (%)
2007 5778 0,51
2008 5510 0,49
2009 5694 0,50
2010 5421 0,48
2011 5557 0,50
2012 6126 0,54
Zdroj: ÚVZ
V roku 2012 nahlásili nemocnice u nás 6126 nemocničných nákaz, o 348 viac ako v roku 2007.
Počet nahlásených nových nemocničných ochorení v prepočte na počet hospitalizovaných za rok (incidencia) bol však len na úrovni 0,54 percenta.
Je to oveľa menej, ako u nás v rokoch 2011 až 2012 nameralo Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb. Podľa neho dosahuje podiel výskytu nemocničných chorôb až 3,5 percenta.
Najlepšie podľa Lokšu hlásia nemocničné nákazy zariadenia v Bratislavskom a Nitrianskom kraji.
Napríklad podľa vlaňajšej správy Úradu verejného zdravotníctva najbližšie k skutočnosti bolo hlásenie Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku, kde bola incidencia nemocničných ochorení 8,2 percenta.
Z nemocničných oddelení sa najviac ku skutočnosti priblížili Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny. Vlani mali 6,2percentnú incidenciu.
Naopak za posledné dva roky podľa správy nenahlásilo ani jednu nemocničnú nákazu až 32 zdravotníckych zariadení. Niektoré z nich denník SME oslovil.
„My nevykazujeme žiadne nozokomiálky (nemocničné nákazy), lebo ich jednoducho nemáme,“ vraví primár Igor Hriseňko zo špecializovanej nemocnice ORL v Humennom. Rovnako odpovedali aj ďalší oslovení.
„Nemocnice, ktoré dlhodobo nehlásia žiadny výskyt nemocničných nákaz, sú práve tie, ktoré majú problém s hlásnou službou,“ tvrdí Lokša.
V zahraničí je podľa neho opačný trend. „Renomované zariadenia vo vyspelých štátoch Európy, napríklad v Nemecku či v Rakúsku, uvádzajú incidenciu od štyroch do ôsmich percent.“

Nákazy sú nebezpečné
Nemocničné nákazy spôsobujú komplikované, najmä infekčné ochorenia.
Okrem spomínaných zápalov to boli vlani podľa hovorkyne centrály hygienikov Lenky Skalickej aj hnačkové ochorenia, infekcie v mieste chirurgického výkonu či septikémia, čiže prítomnosť baktérií v krvi.
„Nozokomiálne nákazy sa najčastejšie vyskytujú na oddeleniach, kde sú najťažší, a teda i najrizikovejší pacienti, u ktorých v dôsledku ich zdravotného stavu treba vykonať množstvo diagnostických a terapeutických výkonov,“ vysvetľuje.
Lokša však hovorí, že za ich výskytom v nemocniciach je v nemalej miere aj zlá hygiena zdravotníckeho personálu. „Neustále podceňovanie a zanedbávanie dekontaminácie rúk personálu.“
Používanie prípravkov na očistu prostredia je podľa Lokšu neuspokojivé, náhodné a nevychádza z analýzy rizika nemocničných nákaz v rôznych priestoroch a pri rôznych výkonoch v zariadeniach.
„V niektorých je nedostatok dávkovačov mydla, papierových uterákov, rukavíc,“ hovorí hygienik.

Beata
Balogová
