V súvislosti s touto návštevou prinášame prehľad doterajších vzťahov medzi Slovenskou republikou a Francúzskom:
1993
12. januára - Francúzsky minister zahraničných vecí Roland Dumas navštívil Slovensko a stretol sa s najvyššími vládnymi predstaviteľmi SR.
1. novembra - Navštívil Slovensko minister francúzskej vlády pre európske záležitosti Alain Lamassoure. Rokoval s predsedom vlády Vladimírom Mečiarom, ministrom zahraničných vecí Jozefom Moravčíkom a prijal ho aj prezident republiky Michal Kováč.
1994
15. mája - Predseda vlády SR Jozef Moravčík so svojím sprievodom odletel na oficiálnu návštevu Francúzska (FR), kde rokoval s ministrom zahraničných vecí Alainom Juppém. Stretol sa aj s predsedom zahraničnej komisie Národného zhromaždenia FR a predsedom Zväzu pre francúzsku demokraciu (UDF) Valérym Giscardom d'Estaingom, ministrom hospodárstva FR Edmondom Alphandérym, ministrom obrany Francoisom Léotardom a ministrom priemyslu, pôšt a telekomunikácií a zahraničného obchodu Gérardom Longuetom. Prijal ho aj francúzsky prezident Francois Mitterrand.
22.-25. septembra - Prezident SR Michal Kováč prijal náčelníka štábu ozbrojených síl FR admirála Jacqua Lanxada, ktorý bol na štvordňovej návšteve Slovenska. Stretol sa aj s náčelníkom Generálneho štábu Armády SR generálplukovníkom Jozefom Tuchyňom. S ministrom obrany SR Pavlom Kanisom rokovali o spoločnom francúzsko-slovenskom cvičení pozemných a leteckých síl. Počas návštevy SR sa stretol aj s podpredsedom vlády SR Ivanom Šimkom a ministrom zahraničných vecí SR Eduardom Kukanom.
1995
19.-23. marca - Predseda vlády SR Vladimír Mečiar odcestoval na trojdňovú oficiálnu návštevu FR, ktorá sa uskutočnila na pozvanie francúzskeho premiéra Edouarda Balladura. Zúčastnil sa na záverečnej konferencii o Pakte stability v Európe v Paríži, kde predniesol prejav. Slovenskú delegáciu na konferencii viedol šéf slovenskej diplomacie Juraj Schenk. V tento deň podpísali premiéri Vladimír Mečiar a Gyula Horn v Paríži základnú zmluvu medzi Slovenskou a Maďarskou republikou. Premiér a minister zahraničných vecí Juraj Schenk viedli rokovania s francúzskym ministrom zahraničných vecí Alainom Juppém. V. Mečiar sa stretol aj s ministrom obrany FR Charlesom Pasquom. Na záver návštevy podpísali minister zahraničných vecí SR Juraj Schenk a francúzsky minister pre európske záležitosti Alan Lamassoure slovensko-francúzsku kultúrnu dohodu.
26.-28. júna - Predseda vlády Vladimír Mečiar a minister zahraničných vecí Juraj Schenk odcestovali na dvojdňovú pracovnú návštevu Monackého kniežatstva a Francúzskej republiky.
Počas návštevy FR sa V. Mečiar a Juraj Schenk zúčastnili na pracovnom zasadaní najvyšších predstaviteľov členských krajín EÚ a jedenástich pridružených krajín v Cannes. V. Mečiar odovzdal prostredníctvom ministra zahraničných vecí FR Hervého de Charette francúzskemu prezidentovi J. Chiracovi oficiálnu prihlášku SR do EÚ spolu s memorandom vlády SR k žiadosti. Na záver návštevy sa V. Mečiar ako jediný z predsedov vlád zúčastnených na summite v Cannes stretol s francúzskym prezidentom Jacquesom Chiracom.
19. septembra - Predseda Národnej rady SR Ivan Gašparovič prijal delegáciu Senátu FR, členov Skupiny francúzsko-slovenského priateľstva, ktorú viedol Paul Girod. Senátorov prijal aj minister hospodárstva SR Ján Ducký, predstavitelia ministerstva financií a zahraničných vecí, Slovenskej priemyselnej a obchodnej komory a primátor Bratislavy Peter Kresánek.
15.-17. novembra - Delegácia SR pod vedením premiéra Vladimíra Mečiara odcestovala na dvojdňovú návštevu FR. Počas svojho pobytu premiér spolu s ministrom zahraničných vecí Jurajom Schenkom absolvoval viacero bilaterálnych rokovaní, navštívil Organizáciu Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO), zúčastnil sa na 28. generálnej konferencii UNESCO a rokoval s generálnym tajomníkom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Jeanom-Claudom Tayom.
1996
27. mája - Predseda NR SR Ivan Gašparovič odcestoval na návštevu FR. Stretol sa s najvyššími predstaviteľmi oboch komôr parlamentu-Senátu a Národného zhromaždenia. Prijal ho aj minister pre európske záležitosti francúzskej vlády Michel Barnie.
1. júla - Na návštevu Slovenska prišiel francúzsky minister pre európske záležitosti Michel Barnier. Prijal ho minister zahraničných veci SR Juraj Schenk a stretol sa aj s premiérom Vladimírom Mečiarom.
17. decembra - Minister zahraničných vecí SR Pavol Hamžík pricestoval na pracovnú návštevu FR. Rokoval so svojím partnerom Hervé de Charettom, s podpredsedom Senátu FR Paulom Girodom, diplomatickým poradcom francúzskeho prezidenta Jeanom-Davidom Levittom, diplomatickým poradcom francúzskeho premiéra Richardom Duquém a absolvoval rokovania s generálnym riaditeľom UNESCO Fédéricom Mayorom.
1997
19.-20. marca - Predseda vlády SR Vladimír Mečiar odletel na dvojdňovú návštevu Francúzska. Počas svojho pobytu navštívil sídlo Senátu FR a stretol sa s jeho predsedom Reném Monorym. Prijal ho prezident Jacques Chirac, zúčastnil sa na slávnostnom obede, ktorý na jeho počesť podával predseda vlády FR Alain Juppé. Uskutočnili sa aj bilaterálne rokovania ministrov zahraničných vecí Francúzska a SR Hervé de Charetta a Pavla Hamžíka. Podpísané boli dve medzivládne dohody-readmisná a o utajovaných skutočnostiach. Z ekonomických oblastí boli podpísané protokoly o spolupráci Slovenska s významnými francúzskymi firmami.
26. marca - Predseda NR SR Ivan Gašparovič prijal v Bratislave členov Zahraničného výboru Národného zhromaždenia FR, ktorých viedol jeho podpredseda Francois Guillaume.
18.-21. septembra - Predseda francúzskeho Národného frontu (FN) Jean-Marie Le Pen pricestoval na pozvanie Slovenskej národnej strany (SNS) na Slovensko. Le Pena privítala vtedajšia podpredsedníčka SNS Anna Malíková a na radnici v Žiline predniesol J.M. Le Pen prejav o nacionalizme v Európe.
22. októbra - Ministerka zahraničných vecí Zdenka Kramplová začala dvojdňovú návštevu FR. Stretla sa s generálnym riaditeľom Organizácie Spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO) Fredericom Mayorom. Zúčastnila sa na zasadaní generálnej konferencie tejto organizácie, na prezentácii Slovenska v Paríži a absolvovala rad bilaterálnych rokovaní. Stretla sa aj s najvyššími predstaviteľmi OECD, ako aj so svojím francúzskym partnerom Hubertom Vérdinom a ministrom pre európske záležitosti Pierrom Moscovicom.
1998
9. júna - Predseda NR SR Ivan Gašparovič otvoril pri príležitosti 30. výročia Pražskej jari v priestoroch veľvyslanectva SR v Paríži výstavu s názvom Alexander Dubček. Okrem iných významných predstaviteľov sa na nej zúčastnil aj podpredseda francúzskeho senátu Paul Girod.
1999
4.-5. januára - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan odcestoval na dvojdňovú návštevu Francúzska. Rokoval s predsedom delegácie Národného zhromaždenia FR pre Európsku úniu Henrim Nalletom, predsedom delegácie Senátu FR pre Európsku úniu senátorom Michelom Barnierom, predsedom senátu FR a predsedom Skupiny francúzsko-slovenského priateľstva v senáte Paulom Girodom. Návštevu ukončil stretnutím s francúzskym ministrom zahraničných vecí Hubertom Védrinom a ministrom pre európske záležitosti Pierrom Moscovicom.
30. marca - Premiér SR Mikuláš Dzurinda v súvislosti so svojou májovou
návštevou Francúzska prijal ministra pre európske záležitosti Francúzskej republiky Pierra Moscoviciho. Rokovali predovšetkým o integračných snahách SR a otázkach ekonomiky. Prijal ho aj predseda parlamentu Jozef Migaš. P. Moscovici rokoval aj s podpredsedom vlády SR pre legislatívu Ľubomírom Fogašom, podpredsedom vlády SR pre ľudské a menšinové práva a regionálny rozvoj Pálom Csákym a podpredsedom vlády SR pre európsku integráciu Pavlom Hamžíkom. Stretol sa aj s predsedom Zahraničného výboru NR SR Petrom Weissom a predsedom Výboru NR SR pre európsku integráciu Františkom Šebejom.
4.-6. mája - Francúzsko navštívila slovenská vládna delegácia na čele s premiérom M. Dzurindom. Počas rokovaní s francúzskym prezidentom Jacquesom Chiracom a premiérom Lionelom Jospinom sa M. Dzurindovi dostalo ubezpečenia, že Francúzsko bude podporovať SR v jej úsilí stať sa členom NATO a Európskej únie. Témou rokovaní bola aj bilaterálna spolupráca a možnosti jej rozvoja. M. Dzurinda sa v Paríži stretol aj s predsedami oboch komôr francúzskeho Národného zhromaždenia Laurentom Fabiusom a Christianom Ponceletom. M. Dzurinda v Meudone pri Paríži odhalil sochu významného slovenského dejateľa, politika a astronóma Milana Rastislava Štefánika, rovnakú ako na námestí v Brezne (SR).
2000
14. apríla - Prezident SR Rudolf Schuster spolu s ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom a vicepremiérom Ivanom Miklošom navštívil Francúzsko. Schuster rokoval s francúzskym prezidentom Jacquesom Chiracom, predsedom tamojšieho Národného zhromaždenia Raymondom Fornim a predsedom Senátu Paulom Girodom. Slovenská delegácia sa ďalej stretla s významnými predstaviteľmi obchodnej a bankovej sféry Francúzska.
7. decembra - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda sa zúčastnil na zasadaní Európskej konferencie vo francúzskom Nice. Štáty kandidujúce na vstup do EÚ tu rokovali s členskými štátmi únie o stave prístupového procesu a o reformách únie.