BÉLA BUGÁR, predseda SMK a podpredseda Národnej rady: „Teraz už nič nestojí v ceste integrácie aj našej krajiny do Európskej únie.“ Podľa Bugára sa vždy nájdu takí, ktorí budú rozmýšľať, či je rozšírenie únie pre nich výhodnejšie, alebo nie. „Ak si každý súčasný členský štát únie uvedomí, že toto je predsa nielen o výhodách, ale aj o zodpovednosti, aj o solidarite, ďalšie takéto prekážky v ceste nebudú. Aj írski občania si uvedomili, že je to obrovská zodpovednosť takýmto spôsobom zabrzdiť celý rozširovací proces.“
JÁN FIGEĽ, predseda Zahraničného výboru Národnej rady a podpredseda KDH: „Výsledok znamená dôležitý krok, na základe ktorého môže vstúpiť do platnosti zmluva z Nice, tak ako bola schválená v decembri roku 2000. Tým sa umožní historicky prelomové rozšírenie únie o súčasné kandidátske krajiny, čo znamená zároveň rýchlejšie prekonanie dedičstva rozdelenia Európy z obdobia studenej vojny“. Výsledok podľa neho potvrdzuje, že Írsko chce byť súčasťou dôležitých európskych procesov.
MONIKA BEŇOVÁ, predsedníčka parlamentného výboru pre európsku integráciu: Výsledok írskeho referenda považuje za „skvelý“. Bolo naozaj veľmi dôležité, ako sa Íri rozhodnú a je veľmi rada, že dali zelenú historickému procesu, ktorým je rozširovanie Európskej únie. Pozitívny výsledok sčasti ovplyvnila kampaň, ktorá hlasovaniu predchádzala, ale výrazný vplyv pripisuje postojom významných európskych politikov.
JOZEF ŠEVC, predseda KSS: Skôr pozitívne ako negatívne berie výsledok referenda. „Veď Európa musí byť jednotná a pokračovať v spolupráci. Ak sa budeme deliť, stále nadradzovať jeden nad druhého a báť sa, nikdy k žiadnej integrácii nepríde.“ Íri podľa neho pochopili vývoj, „že Európu nemôžu uzamkýnať jednotlivé štáty, ale že je to komplex štátov a že tam miesto majú všetci v Európe, nielen vyvolení“. Domnieva sa, že náš vstup do únie už môžu zhatiť „len vlastné chyby“.
ZUZANA MARTINÁKOVÁ, podpredsedníčka SDKÚ a podpredsedníčka Národnej rady: „Slovensko je už jednou nohou v Európskej únii. Padla posledná bariéra na to, aby sa v roku 2004 únia významným spôsobom rozšírila.“
VOJTECH TKÁČ, podpredseda HZDS: Výsledok referenda je veľmi dobrým signálom pre Európu. „Krajiny v Európskej únii, ktoré mali veľmi pozitívny výsledok z toho, že vstúpili do únie, prechádzajú od egoizmu k altruizmu. Verím, že aj Slovensko v čase, keď bude môcť zúročiť vstup do únie, čo samozrejme nebude hneď, sa bude správať rovnakým spôsobom k ďalším európskym štátom.“
IMRICH BÉREŠ, podpredseda ANO a člen Výboru Národnej rady pre európsku integráciu: „Íri našli v sebe európsku dimenziu. Je to dobrý signál nielen pre nás, ale pre všetky asociované krajiny.“
(tasr, sita)