í ako jeho predchodca.
Práve absencie poslancov boli v minulom volebnom období najviac kritizované a aj pre ne bola Národná rada najmenej populárna spomedzi všetkých ústavných orgánov. Preto „zbožným želaním“ Hrušovského je, aby sa ani raz nestalo, že parlament nebude uznášaniaschopný.
Bývalý predseda parlamentu Jozef Migaš ani raz nevyužil možnosť pokutovať poslancov za absenciu. Hrušovský mieni toto právo „využívať naozaj dôsledne“, povedal včera v diskusnej relácii STV O 5 minút 12. Ako príklad, ktorý nemieni trpieť, uviedol poslanca Roberta Fica, ktorý ku koncu volebného obdobia oznámil, že si berie dovolenku, pretože považuje kontakt s občanmi za dôležitejší ako sedieť v parlamente.
Prítomná Monika Beňová pohotovo zareagovala, že v Smere si prípadné absencie už vopred prediskutovali - absentérov budú trestať verejnoprospešnými prácami a veľmi radi k tomu prizvú aj médiá. „Absentujúci poslanec si svoj trest môže odpracovať vo svojom kraji, napríklad zlepšovať zeleň alebo niečo podobné,“ upresnila Beňová. Jej slová prítomných politikov očividne pobavili.
Podpredseda parlamentu Viliam Veteška (HZDS) dúfa, že do parlamentu prichádzajú zodpovední poslanci, a tak „na verejnoprospešné práce nebudú musieť chodiť“. Chce presadiť zlepšenie podmienok pre prácu médií v parlamente.
Pravidelné cesty poslancov do zahraničia sa obmedzia. Tzv. „poslanecká turistika“ je podľa Hrušovského drahá a nie vždy osožná.
Beňová aj Veteška by boli aj za zrušenie odstupného pre poslancov. Podľa Hrušovského to treba zvážiť, pretože práca poslanca nesie veľkú zodpovednosť. (hr)