BRATISLAVA- V Cibulkových zoznamoch sa nachádza deväť poslancov súčasného parlamentu. Ôsmi sú vedení ako dôverníci, jeden - Jozef Banáš z ANO - ako agent. V minulom parlamente ich bolo desať, ale ani jeden agent.
HZDS - traja
Najviac ich je z Hnutia za demokratické Slovensko. Okrem predsedu Vladimíra Mečiara je tam aj Vojtech Tkáč a Viliam Veteška.
Podpredseda parlamentu Viliam Veteška sa po našej otázke, čo hovorí na to, že je v Cibulkových zoznamoch, začal smiať. Tvrdil, že to počuje prvý raz v živote. „To je novinka, moje meno tam nemôže byť, za tých pätnásť rokov by to už niekto vytiahol.“ V zoznamoch je evidovaný ako dôverník v Prahe s krycím menom Vilda. „Nikdy som nič nepodpísal.“ V Prahe naozaj žil. „Bol som obchodným námestníkom CKM.“ Ešte predtým si v roku 1976 individuálnym štúdiom rozširoval svoje vzdelanie v oblasti leteckej dopravy na univerzite v Moskve.
Vojtech Tkáč hovorí, že táto vec ho nezaujíma: „Nikdy som nespolupracoval. S ŠtB mám negatívne skúsenosti - pre ňu zomrel môj otec.“ Tkáč je vedený ako dôverník v Košiciach s krycím menom Bebo: „Volajú ma tak.“ Tvrdí, že bol evidovaný bez toho, aby o tom vedel: „Učil som na vysokej škole, aj policajtov, takže…“ Tkáč bol lustrovaný. „Mám čisté svedomie, hlasoval som za zákon o pamäti národa a sám budem zvedavý, čo sa o mne v tomto smere viedlo. Keď bude treba, tak to zverejním.“
Vojtech Tkáč pôsobil na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v odbore pracovného práva a sociálneho zabezpečenia. V roku 1987 bol riaditeľom oddelenia sociálnej starostlivosti Ústredia ROH v Prahe.
ANO - dvaja
Z Aliancie nového občana sú v zozname dvaja poslanci. Minister zdravotníctva Rudolf Zajac neoficiálne tvrdí, že ho do zoznamu dal jeden z pacientov, pretože tam bola celá klinika. Oficiálne odkazuje na rozhovor, ktorý v máji 2001 poskytol týždenníku Domino Fórum. „Moje meno je v kategórii, kde boli tí, čo o možnom záujme ŠtB sami nevedeli,“ povedal Zajac pre Domino. „Je to hlúposť, ktorou sa vôbec nezaoberám. Nanajvýš som urazený, že ma nedali ani len do kategórie, v ktorej viedli Václava Havla.“
Agent Banáš o ničom nevie
Všetci poslanci sú v zoznamoch ako dôverníci, až na Jozefa Banáša z ANO. Jeho krycie meno bolo Lotos a vedený je ako agent a tajný spolupracovník. „Som zásadne proti otváraniu lustračných materiálov. Nie je to o ničom inom ako o pomste. Ale na jednom otvorení trvám - a to je môj spis. Pracoval som celý život v zahraničnom obchode a diplomacii a tieto činnosti vždy boli a sú kontrolované rozviedkou,“ povedal v minulosti pre SME. „Vtedy bolo bežnou praxou odovzdávať hlásenia o stykoch s cudzincami. Som presvedčený, že o každom, kto bol v tom čase v kontakte s nimi, existuje nejaký spis.“
On sám spoluprácu s ŠtB odmietol podpísať: „A výsledok bol, že som nebol v roku 1978 vyslaný na zastupiteľský úrad do Viedne. Nebol som vhodný pre Západ a po siedmich rokoch ma poslali do bývalej NDR.“
Pred rokom 1989 bol Banáš riaditeľom Tlačového a informačného strediska pre zahraničných novinárov, pracoval na federálnom ministerstve zahraničných vecí a bol tlačovým atašé na veľvyslanectve v NDR.
Komunisti: „Totálna hlúposť“
Dvoch poslancov v zozname má aj Komunistická strana Slovenska. Ide o Ivana Hoptu a Karola Fajnora.
„To je totálna hlúposť, aby som ja bol evidovaný v zozname,“ reagoval Hopta. „Ja ako bývalý učiteľ? Počujem to prvýkrát.“ Pred rokom 1989 študoval a učil pedagogiku v Prešove. „Nikdy v živote som sa nestretol so žiadnym príslušníkom Štátnej bezpečnosti, ani ma nikdy nekontaktovali. Raz som cestoval do Rakúska loďou, tak chodili za mamou nejakí policajti, či tam nechcem zostať. Povedala mi to asi po troch-štyroch rokoch. Aspoň vidíte, akú majú dôveryhodnosť Cibulkove zoznamy.“ Krycie meno Oskár mu takisto nič nehovorí.
Dôverník Karol Fajnor hovorí, že Cibulkove zoznamy sú „na srandu“. „V roku 1993 som odmietol spoluprácu s BIS (Bezpečnostná informačná služba, pozn. red.).“ To je podľa neho dôvod, prečo ho dopísali do zoznamu. S Cibulkom sa chcel aj súdiť. Myslí si, že zoznamy slúžia na „likvidáciu ľudí“. Pred rokom 1989 plával ako dôstojník na československých námorných lodiach, čiže chodil často do zahraničia. Na otázku, či ho nikdy neoslovili, aby podpísal spoluprácu, povedal: „Keď velíte námornej lodi v Juhočínskom mori, nepotrebujete na to žiaden podpis, ale ovládať remeslo.“
Ďaďo - nesedí dátum
Na zoznamoch je aj meno ďalšieho poslanca za KSS - Vladimíra Ďaďa, ale sedí iba rok, nie celý dátum narodenia. On sám svoju možnú spoluprácu označuje za „absolútnu hlúposť“. „Nemám výhrady proti činnosti, ktorú organizácia vykonávala, ale spolupráca, nikdy v živote,“ povedal Ďaďo.
Smer - jeden
Zo Smeru je na Cibulkových zoznamoch iba poslanec Dušan Muňko. V rokoch 1976 až 1992 bol podnikovým riaditeľom cestovnej kancelárie Slovakoturist, neskôr generálnym riaditeľom Saturu. „Nepodpísal som spoluprácu,“ povedal Muňko, „Dokonca som pre to nešiel v roku 1998 na olympiádu do Soulu. Vtedy odo mňa žiadali, aby som podpísal, a to som bol už dvanásť rokov riaditeľom. Viem, že tí, ktorí tam išli, museli podpísať. Tak sa dostal do nemilosti Igor Teleky a redaktori z televízie, ale k tomu sa dnes nechcem vracať.“
„Ktorý riaditeľ cestovnej kancelárie nebol na zoznamoch?“ pýta sa Muňko. Vzápätí spomína štyri kategórie ľudí, ktoré nesmel doviezť na Slovensko: „Napríklad novinárovi, ktorý prišiel loďou, som musel povedať, že nemôže cestovať do prístavu na Slovensko a museli sme ho odviezť naspäť do Viedne. Nikdy som s nimi nespolupracoval. Ako riaditeľ som však dostal pokyn, že novinár, mníška alebo kňaz nebudú na Slovensko pustení. Taká bola holá skutočnosť.“
S ŠtB môže mať skúsenosti aj podpredsedníčka Smeru Monika Beňová. Pracovali v nej obidvaja jej rodičia. Beňovej matka Zlatica Vallettová robila v ŠtB sekretárku, dnes je ekonómkou Smeru. Monika Beňová povedala, že s minulosťou svojich rodičov je vyrovnaná: „Moja matka robila ako sekretárka, čo by som chcela zdôrazniť.“ Zlatica Vallettová odmietla svoju prácu v ŠtB konkretizovať. Jej manžel, ktorý pracoval na oddelení boja so zahraničným nepriateľom, zomrel pred niekoľkými rokmi.
Kukan: Minulosť nezmením
Jedného poslanca v zozname má aj Slovenská kresťanskodemokratická únia. Ide o ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana. „Moja minulosť je, aká je. Už ju nezmením, všetci ju poznajú. Tvrdenia o spolupráci s ŠtB sú nepravdivé,“ povedal Kukan pre Domino Fórum. V minulosti pracoval v komunistickej diplomacii, bol aj členom strany. Prečo je v zozname, nevie. „Nič som nepodpísal a nič o podobnej spolupráci neviem. Bol som v USA prvý raz v rokoch 1973 až 1977, a vtedy Američania veľmi dobre vedeli, kto je kto.“ Kukan hovorí, že aj vtedy sa dalo zachovať si osobnú nezávislosť. „Napokon, do OSN ma po revolúcii poslal Václav Havel.“
SMK a KDH nemajú v Cibulkových zoznamoch nikoho.
Cibulkov zoznam spolupracovníkov Štátnej bezpečnosti zverejnený na internete je prepisom originálnych registrov bývalej ŠtB. Osoby, ktoré sú v ňom evidované v jednotlivých kategóriách, teda s bývalou tajnou službou naozaj spolupracovali. V zozname však nie sú zaznamenané mená všetkých bývalých eštebákov.
Jednotlivé osoby sú v Cibulkovom zozname rozdelené do kategórií dôverník, rezident, držiteľ konšpiračného bytu, tajný spolupracovník a agent. Kategória dôverník bola ešte koncom roku 1992 vyňatá z vtedy platného lustračného zákona. V Cibulkovom zozname, prístupnom na adrese www.cibulka.com , však zostala. (r)
Viac v rubrike ŠTB
Beata
Balogová
