BRATISLAVA. Špeciálne americké vojenské autá MRAP-2, v ktorých posádka bez väčšej ujmy prežije výbuch míny, budú používať slovenskí vojaci už aj doma počas príprav na misiu v Afganistane.
Sedem obrnených vozidiel v utorok odovzdal americký veľvyslanec Theodore Sedgwick slovenskému rezortu obrany ako súčasť pomoci americkej vlády našej armáde.
Autá budú v dlhodobom prenájme. „Boli vyvinuté v Spojených štátoch amerických na to, aby chránil životy vojakov pred výbuchmi nástražných systémov a mín, ako aj pred streľbou,“ poznamenal veľvyslanec Sedgwick.
Budú trénovať presuny v konvojoch
Autá MRAP v rôznych modifikáciách používajú slovenskí vojaci zo strážnej jednotky, mali ich aj ženisti a členovia pyrotechnického EOD tímu.
Sedem áut, ktoré nám Američania poslali na Slovensko, budú používať v martinskom prápore výcviku.
„Prípadne ich budeme skúšať, či sú vhodné aj pre naše klimatické podmienky," povedal minister obrany Martin Glváč.
S autami budú trénovať presuny v konvojoch, pretože všetky presuny v medzinárodných operáciách sa uskutočňujú v obrnených vozidlách.
Pancierovanie a balistická ochrana
Autá MRAP majú podvozok v tvare písmena V, na ktorom sú nezávisle zavesené nápravy.
„Pri výbuchu by blast efect (tlaková vlna) smeroval do strán, čiže nemá priamy účinok na posádku nad ním a znižuje sa účinok výbuchu na toto vozidlo,“ vysvetlil zástupca náčelníka odboru logistiky Generálneho štábu Ozbrojených síl Jozef Šefčík.
Okrem toho majú tieto autá silnejšie pancierovanie a balistickú ochranu. Vojaci musia byť pripútaní celým „pavúkom“ upínacích bezpečnostných pásov na sedačkách, ktoré nie sú v aute pevne namontované.
Sedačky sú tiež upnuté pružnými lanami, takže pri výbuchu by sa dvihli a vrátili späť. Kolesá sa v prípade prestrelenia začnú pomocou kompresora dofúkavať.
Dostali sme aj špeciálne vysielačky
Americká vláda poskytne Slovensku pomoc vo výške 20 miliónov dolárov, časť v peniazoch a časť vo výstroji a výzbroji.
Teraz sme dostali prvú várku vojenského materiálu, ktorého hodnota by mala dosiahnuť 7,8 milióna dolárov.
Okrem áut slovenskí vojaci dostali aj špeciálne vysielačky.
„Sú špecifické tým, že sme s nimi schopní komunikovať kdekoľvek na zemeguli, lebo majú satelitný prenos. Nezávisí na tom, či s nimi komunikuje v prašnom, alebo hornatom prostredí, alebo v mestskom prostredí,“ vysvetlil veliteľ 5. pluku špeciálneho určenia Ľubomír Šebo.
Američania nám poskytujú aj antény pre satelitnú komunikáciu a súpravy k rádiostanici.
Na budúci rok by mali dodať aj niektoré zbrane (útočné a ostreľovacie pušky, ako aj podvesný granátomet) a balistické prilby s kamerami.
Väčšina vecí je pre príslušníkov špeciálnych síl.