BRATISLAVA. Na definitívnej verzii Atlasu rómskych komunít 2013 sa stále pracuje. Nie je preto isté, či sa naplní predpoklad a do konca tohto roku vyjdú kompletné analýzy tohto prieskumu.
Zverejnenie kompletných analýz odbornej verejnosti v štvrtom kvartáli 2013 oznamoval Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity na svojej internetovej stránke.
"Neviem to potvrdiť, na atlase sa stále pracuje, z našej strany ešte nemáme spracovaný finálny text," uviedol pre TASR Daniel Škobla za spracovateľa projektu - Regionálne centrum Rozvojového programu OSN pre Európu a Spoločenstvo nezávislých štátov v Bratislave (UNDP).
Prečítajte si tiež:
Na Slovensku žije viac ako 400-tisíc Rómov
Predbežné čísla
Dodal, že zatiaľ sú k dispozícii stále len predbežné údaje. Zverejnenie kompletného materiálu musí podľa Škoblových slov UNDP dohodnúť s partnermi projektu Úradom splnomocnenca a Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) SR.
Na projekte spolupracovali tiež Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Prešovská univerzita. Cieľom tohto monitoringu je najmä identifikovať najviac znevýhodnené obce s prítomnosťou rómskej komunity, do ktorých môžu byť cielene nasmerované príslušné rozvojové intervencie.
Väčšinou žijú medzi majoritou
Podľa doterajších publikovaných zistení tvoria Rómovia na Slovensku 7,45 percenta celkovej populácie, v krajine ich žije viac ako 400.000. Približne tri štvrtiny rómskej komunity žijú v Banskobystrickom, Košickom a Prešovskom kraji.
Takmer polovica z rómskej populácie (46,5 percenta) žije rozptýlená medzi majoritou. V obciach žije necelých 13 percent Rómov, naopak mimo obce, v oddelených osadách žije 17 percent Rómov. Priemerná vzdialenosť segregovanej komunity od obce je 900 metrov, najdlhšia vzdialenosť je sedem kilometrov.