BANSKÁ BYSTRICA. Ako niečo robiť, ale zároveň nič neurobiť, tak vyzerá slovenská politika týkajúca sa takzvaného rómskeho problému, hovorí Ivan Mako, šéf Združenia mladých Rómov z Banskej Bystrice.
Na trh prichádzajú s vlastným projektom pre zdravotne postihnutých, dlhodobo nezamestnaných, ľudí ťažko umiestniteľných na trhu práce s nízkym vzdelaním alebo bez vzdelania.
Služby ponúknu firmám
Nedávno kúpili väčšiu budovu v obci Valaská medzi Banskou Bystricou a Breznom. Momentálne ju rekonštruujú.
„Bude tu komunitné aj dobrovoľnícke centrum. V pivničných priestoroch robíme práčovňu a žehliareň, v ktorej zamestnáme ľudí bez práce. Rómov aj Nerómov. Služby ponúkneme hotelom, inštitúciám a všetkým v okolí. V druhej časti bude copy centrum na kopírovanie, skenovanie, viazanie dokumentov, v obidvoch prípadoch za bezkonkurenčné ceny,“ vraví Mako.
Keby sa systémová sociálna ekonomika rozšírila po celom Slovensku, prácu by podľa neho našli stovky ľudí.
Vyskúšaný model
Združenie nevymýšľalo nič nové. Fungujúcu sociálnu ekonomiku videli na vlastné oči v Belgicku aj v Nemecku a vyskúšali si ju pred niekoľkými rokmi v spoločnom projekte s flámskou vládou a odborníkmi z Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela.
Ťažko zamestnateľní ľudia pracujú v belgickom meste Leuven v záhradníctve, práčovniach, žehliarniach, reštauráciách, pri triedení druhotných surovín.
V nemeckom Solingene vyrábajú putá pre políciu a sú najväčšími dodávateľmi nožníc na ovce pre Kanadu a Austráliu.
„Funguje to. V Leuvene som stretol Róma z Košíc. Nezamestnaný odišiel pred dvadsiatimi rokmi z podpory. Pracuje vo firme, ktorá zbiera nadbytočné veci z ulíc. Ľudia ich kladú ku košom, oni ich triedia, opravia, očistia a predávajú ich v second hande. Zarábal 1500 eur, jeho manželka pracovala a všetky deti chodili do školy,“ hovorí Mako.

Beata
Balogová
