BRATISLAVA. Jedna z hlavných postáv spisu o podozreniach z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS) z čias prvej Ficovej vlády odchádza z armády.
Bývalý riaditeľ služby Juraj Šebo končí ako vojenský pridelenec v Číne. Do Pekingu sa dostal za ministra obrany Martina Glváča zo Smeru.
„Nechcel, aby opakovanými a cielenými útokmi bývalých spravodajských dôstojníkov na jeho osobu bolo očierňované Vojenské spravodajstvo, a preto v októbri požiadal o uvoľnenie zo služobného pomeru,“ odpovedalo ministerstvo obrany.
Nikam sa neponáhľajú
Kauza
Čo zachytil spis
- kúpu vily, rekonštrukciu a predaj so stratou skončila ako majetok bývalého funkcionára VSS,
- nákup, opravu a predaj objektu, na ktorom podľa správy istí ľudia zarobili okolo 700-tisíc eur,
- predražený nákup bytu od firmy s prepojením na vedenie tajnej služby,
- nákup chaty za 50tisíc eur, rekonštrukciu za 25-tisíc a stratový predaj,
- vykradnutie trezora služby, z ktorého zmizli kompromitujúce dokumenty, keď vtedajšie vedenie končilo.
Po návrate na Slovensko a ukončení aktívnej služby tak bude môcť „uplatniť právne kroky na ochranu svojej osobnosti v trestnoprávnej aj občianskoprávnej forme“.
Na prípade, ktorý otvoril na jar denník SME po tom, čo dostal anonymne správu (130 listov) o tunelovaní, zatiaľ vyšetrovatelia pracujú pohodovým tempom.
Dokument opisuje, ako dvaja šéfovia vtedajších tajných vojenských služieb postupovali ako organizovaná skupina a s peniazmi a majetkom služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech oni či tretie osoby.
Jedným bol Šebo, druhým Ľubomír Skuhra, ktorý zostáva šéfom zlúčenej tajnej služby.
Spis napríklad zaznamenáva prevody vily v lukratívnej časti Bratislavy, ktorú kúpil a opravil štát, potom ju so stratou predal, a napokon sa stala majetkom bývalého vysokého funkcionára VSS.
Glváč dokument, ktorý vznikol za vlády Ivety Radičovej, označil za mediálnu kačicu a slohovú prácu.
Tajnú správu dostal anonymne denník SME a 14. mája - teda pred šiestimi mesiacmi a 22 dňami spis odovzdal prokuratúre.
Niekoľko mesiacov potom Glváč tvrdil, že si vyšetrovateľ nevyžiadal všetkých viac ako dvetisíc listov, ktoré k prípadu zhromaždil.
Prokuratúra prípad vyšetruje ako podozrenie z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Nechce ho komentovať, nie je jasné, či niekoho obvinila.
Ako svedkovia tunelovania sa ozvali bývalý riaditeľ služby Roman Mikulec a jeho zástupca Vladimír Suchodolinský a parlamentnému výboru na kontrolu služby sa prihlásil aj ďalší bývalý vysoký dôstojník služby Ivan Macko.
Pred výborom prehovoril 28. mája, no vypovedal až vo štvrtok. Vyšetrovateľovi sa pritom sám hlásil listom v septembri, keďže ho nepredvolal.
Doterajší šéf Vojenského spravodajstva Ľubomír Skuhra (v strede) so zástupcom Robertom Tibenským (vľavo) a ministrom Glváčom.
FOTO - SME - GABRIEL KUCHTA
Nemohol povedať všetko
Macka zatiaľ ministerstvo nezbavilo mlčanlivosti tak, aby mohol hovoriť o podstatných skutočnostiach pri podozrení z tunelovania majetku VSS.
„Požiadal som teda o zbavenie mlčanlivosti v takom rozsahu, ktorý mi nebude brániť vypovedať pred vyšetrovateľom,“ napísal po výpovedi Macko SME.
Vyšetrovateľa označil za korektného a profesionálneho, ale o výsledku má pochybnosti.
„O poskytovaní podkladov z databáz a registratúrnych záznamov spravodajstva naďalej rozhodujú osoby, ktorým hrozí, že budú čeliť trestnému stíhaniu, čo je absurdná situácia. Len ťažko môžeme veriť, že vyšetrovateľ by dokázal objektívne vyšetriť nielen medializované podozrenia,“ tvrdí Macko.
Mikulec vypovedal raz, Suchodolinský trikrát a na polícii strávil už asi 12 hodín.
Ministerstvo píše, že zbavilo mlčanlivosti všetkých osem súčasných či bývalých vojakov, ako žiadal prokurátor, a zaviedlo opatrenia na priehľadné hospodárenie, medzi nimi aj register zmlúv.

Beata
Balogová
