Píše Veronika Frankovská z Demagog.SK
Pohodlný život zo sociálnych dávok je mýtus.
Pred druhým kolom volieb predsedu VÚC overoval tím Demagog.SK tlačovú konferenciu Mariana Kotlebu vysielanú na TA3. „Vlajkovým“ výrokom jeho argumentácie je tvrdenie, že sociálne dávky sú vyššie ako minimálna mzda. Tento výrok v relácii V politike ostatnú nedeľu zopakoval a pritvrdil – vraj sú aj takí poberatelia sociálnych dávok, ktorí sú ohodnotení aj dvojnásobne viac ako ľudia, čo pracujú za minimálnu mzdu.
Z nedeľnej diskusie na RTVS však pochádza aj výrok Roberta Kaliňáka, podľa ktorého si osem- až desaťčlenné rodiny na sociálnych dávkach zvykli na životný štandard 500, 600, 700 eur mesačne.
Čo neplatí
Systém sociálnych dávok je komplikovaný, skladá sa z množstva podmienok a prídavkov k príspevkom, takže sa ľahko zneužíva na demagogické vyhlásenia. V skratke: každý, koho príjem nedosahuje životné minimum a zároveň si nedokáže svojím majetkom (napríklad prenájmom nehnuteľnosti či predajom auta) zabezpečiť dostatočný príjem, má nárok na pomoc v hmotnej núdzi. Tá pozostáva zo základnej dávky v hmotnej núdzi, príspevku na bývanie, aktivačného či ochranného príspevku, príspevku na deti, pre tehotnú ženu, pre dieťa do jedného roka a príspevku na zdravotnú starostlivosť.
Pre samostatne žijúceho bezdetného poberateľa pomoci v hmotnej núdzi, čo je profil zodpovedajúci vyše 60 percentám poberateľov, tak dávka môže predstavovať maximálne 181,37 eura. Pre rodinu s tromi deťmi je to maximálne 434,54 eura, čo je menej než minimálna mzda dvoch rodičov. Vyššia ako minimálna mzda môže byť dávka v hmotnej núdzi v prípade jednotlivca s piatimi deťmi (431,97 eura), takých prípadov však bolo napríklad v októbri 2013 na celom Slovensku 422. Neplatí teda, že niekto na sociálnych dávkach dostáva dokonca dvojnásobok minimálnej mzdy.
Okrajový príklad
Argumentáciu v tejto línii však pri obhajobe zmeny zákona o pomoci v hmotnej núdzi použil aj Robert Kaliňák. Ani jeho tvrdenie o mnohočlenných rodinách sa nezakladá na pravde: desaťčlenná rodina by teoreticky za predpokladu, že splní všetky čiastkové nároky na priznávanie rôznych dávok pomoci v hmotnej núdzi, mohla dostávať 472 eur mesačne. Ak by boli popri ôsmich deťoch navyše obaja rodičia zapojení do aktivačných prác, dostávali by až 598,14 eura, to by však znamenalo, že aktivitu, ktorú treba podľa ministra vnútra vyvinúť za každý prostriedok od štátu, už vyvíjajú.
Predovšetkým však Kaliňák používa okrajový príklad. Počas roku 2013 poberalo dávku v hmotnej núdzi mesačne priemerne 185 510 ľudí. Len 5349, teda menej než tri percentá z nich, tvorili rodiny s viac ako štyrmi deťmi. Percento rodín so šiestimi či, nebodaj, ôsmimi deťmi bude pravdepodobne ešte nižšie. Sčítanie obyvateľov z roku 2011 hovorí o siedmich percentách šesť- a viacčlenných domácností, čo zahŕňa aj viacgeneračné domácnosti.
Napríklad v rómskych osadách, ktoré sa najčastejšie spájajú so stereotypom „veľkej rodiny zarábajúcej na dávkach“, nie je samozrejmosťou splniť nároky na každú zo súčastí pomoci v hmotnej núdzi. Na príspevok na bývanie treba doložiť legálne vlastníctvo alebo prenájom nehnuteľnosti, na príspevky pre tehotné ženy či deti do jedného roka treba pravidelne absolvovať zdravotné prehliadky. Kaliňák tento príklad napriek tomu uvádza ako rozhodujúci či ilustračný pri úvahách vedúcich k zmene zákona. Minister vnútra tak používa stereotypy, populizmus a demagógiu podobného typu ako novozvolený banskobystrický župan.
Prečítajte si ďalšie komentáre:
[content type="avizo-clanok" img-db="cikovsky" id="7029788" url-type="sme-article"]Ministerstvo financií a daniari sa chceli zalíškať podnikateľom. Výsledkom je niečo medzi komédiou a provokáciou, myslí si Konštantín Čikovský[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="morvay" id="7029785" url-type="sme-article"]Zemanova popularita nepadá len pre alkohol, píše Peter Morvay[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="schutz" id="7029767" url-type="sme-article"]Ak ste ešte nevideli, ako vyzerá geopolitické bezvedomie, čítajte ešte raz Ficovu reč k Ukrajine, odporúča Peter Schutz[/content]
Autor: Veronika Frankovská

Beata
Balogová
