BRATISLAVA. Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin v piatok uspel na Krajskom súde v Bratislave v spore ohľadne pokuty, ktorú mu udelil exminister financií Ivan Mikloš za neúspešné kontroly na Najvyššom súde v roku 2010.
Mikloš vtedy udelil Harabinovi pokutu vo výške takmer tisíc eur a zároveň ho uznal vinným z priestupku.
Pred senátom Krajského súdu Harabinov právny zástupca žaloval rezort financií len ohľadne pokuty, pretože časť o vine z priestupku Mikloš stiahol.
Môžu sa odvolať
Na základe rozhodnutia Krajského súdu v prípade preskúmania zákonnosti rozhodnutia musí Ministerstvo financií uhradiť právnemu zástupcovi Harabina súdne trovy.
Krajský súd ako prvostupňový súd po prvý raz toto konanie zastavil vo februári 2013, následne to však Najvyšší súd v júli minulého roka zrušil a vrátil vec naspäť na Krajský súd.
Ministerstvo financií môže vykonávať vládne kontroly voči orgánom štátnej správy, čo však Najvyšší súd nie je, skonštatovala mimo iného predsedníčka senátu Krajského súdu.
Harabin a ani Mikloš sa na vyhlásení rozsudku nezúčastnili. Verdikt nie je právoplatný, je možné sa voči nemu odvolať na Najvyššom súde.
Mikloša vidí odsúdeného
"Potvrdilo sa, že pán Mikloš ako podpredseda vlády zneužil svoje právomoci na politický boj. Mal by byť za to stíhaný a odsúdený. Ináč nemôže hovoriť o právnom štáte a poriadku," skonštatoval Harabin.
Kauza sa ťahala od konca júla 2010, keďže sa napriek niekoľkým pokusom ministerstvu nepodarilo vládny audit na súde uskutočniť.
Harabin dostal za nevpustenie kontroly na Najvyšší súd v júni 2011 disciplinárny trest, ktorý vyniesol Ústavný súd na základe podnetu bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej. Trestom bola zrážka sedemdesiatich percent platu na jeden rok.
Harabin sa obrátil na Európsky súd pre ľudské práva a ten uznal, že jeho právo na spravodlivý proces bolo v disciplinárnom konaní porušené, pretože rozhodovali aj ústavní sudcovia, pri ktorých boli pochybnosti o zaujatosti.
K podstate veci sa však v Štrasburgu nevyjadrili. Nepovedali teda, či ministerstvo financií má alebo nemá právo kontrolovať Najvyšší súd, ani či si Harabin zaslúžil trest.
Harabin po tomto verdikte požiadal Ústavný súd o obnovu konania, ale so svojím návrhom neuspel.
Krajský súd a aj Najvyšší súd ešte pred verdiktom Ústavného súdu konštatovali, že kontrolu na Najvyššom súde nemá robiť ministerstvo financií, ale Najvyšší kontrolný úrad.
Kontrola NKÚ na Najvyššom súde napokon nezistila žiadne porušenia zákonov a ani finančné rozdiely.