SME

Z okresov Ficovi radiť nechcú. Či má ísť za prezidenta, nehovoria

Kandidáta by mohli schváliť na budúci týždeň. Okresní funkcionári premiérovi radiť nechcú.

Čakanie na rozhodnutie predsedu trvá.Čakanie na rozhodnutie predsedu trvá. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Kandidáta by mohli schváliť na budúci týždeň, možno už v stredu. Okresní funkcionári premiérovi radiť nechcú.

BRATISLAVA. Okresné štruktúry Smeru nemajú názor na to, kto by mal za ich stranu kandidovať za prezidenta.

Funkcionári, ktorých SME oslovilo, buď o výbere vhodného kandidáta hovoriť nechcú, alebo vravia, že sa spoliehajú na rozhodnutie predsedu strany Roberta Fica či na rozhodnutie predsedníctva strany.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Neviem sa vyjadriť,“ reaguje okresný šéf Smeru z Pezinka Peter Fitz na otázku, či by mal Fico kandidovať. „To je jeho vec a predsedníctva,“ vraví o premiérovi šéf strany v Trnavskom okrese Marian Kovačócy.

SkryťVypnúť reklamu

Šéfkou v okrese Žiar nad Hronom je Emília Mülerová. Odpovedá, že „je v plnej kompetencii pána predsedu, ako sa rozhodne“. Na otázku, čo bude pre stranu lepšie, sa vyjadriť nevedela.

„Nechám to na jeho rozhodnutí a myslím, že akékoľvek bude, bude správne,“ hovorí zasa Viliam Jasaň, šéf vládnej strany v piatom bratislavskom obvode .

SME sa chcelo na názory regionálnych činovníkov Smeru pýtať v sobotu na sneme. Novinári však nemali prístup k delegátom snemu, na ktorom neprebehla žiadna diskusia.

Prečítajte si tiež: Fico vyčítal straníkom chyby a pripustil prehru v prezidentských voľbách Čítajte 

Vyberú o niekoľko dní

Kandidáta vyberie predsedníctvo strany a Fico vraví, že to bude do konca roka. Predsedníctvo zvoláva šéf Smeru.

Ľudia z vedenia strany hovoria, že rozhodnutie padne pred Vianocami a za najpravdepodobnejší dátum považujú polovicu budúceho týždňa. Viacerí si myslia, že premiér skôr kandidovať bude.

SkryťVypnúť reklamu

Fica v týždni pred Štedrým dňom čaká ešte cesta do Bruselu. Oficiálne zatiaľ stretnutie predsedníctva ešte zvolané nebolo.

„Musíme si to nechať medzi sebou prejsť. Aj predseda povedal na sneme, že to bude predmetom rokovania predsedníctva,“ opisuje situáciu podpredseda Smeru Vladimír Maňka.

Predsedníčka poslaneckého klubu Jana Laššáková nemá informáciu, že by sa malo rozhodnúť na budúci týždeň.

Neisté alternatívy

V Smere stále teoreticky pripúšťajú aj možnosť, že by kandidoval niekto z dvojice šéf diplomacie Miroslav Lajčák alebo bratislavský primátor Milan Ftáčnik, teda dvaja kandidáti, ktorí nie sú členmi strany, ale do funkcií išli s podporou Smeru.

„Minister sa k tejto téme už niekoľkokrát jasne a explicitne vyjadril a nie je dôvod meniť doterajšie vyjadrenia,“ odpísal Lajčákov hovorca Boris Gandel.

SkryťVypnúť reklamu

Minister zahraničných vecí koncom novembra pre Plus 7 dní zopakoval, že do prezidentského súboja ísť nemieni.

Ftáčnik zasa tvrdí, že ho zatiaľ nikto oficiálne ani neoficiálne neoslovil, a preto sa nemá k čomu vyjadrovať.

V Smere si uvedomujú aj to, že je jasne najvhodnejším kandidátom do budúcoročných volieb primátora Bratislavy s najväčšími šancami funkciu obhájiť.

Prečítajte si tiež: Suverénnosť predsedu Smeru sa pred prezidentskými voľbami stratila, píše Tomáš Gális Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  2. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  3. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  4. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  5. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  6. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  7. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  8. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  1. Sovy chránia lesy: LESY SR hlásia úspech s vtáčími búdkami
  2. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí
  3. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  4. Šaca v Lige majstrov futbalovej medicíny
  5. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  6. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  7. Nové Planeo v Košiciach
  8. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  1. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 9 188
  2. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 8 952
  3. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 4 658
  4. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 4 483
  5. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 628
  6. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 3 542
  7. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd 3 067
  8. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna 2 897
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu