BRATISLAVA. Rómovia dokázali vziať zdravie v osadách do vlastných rúk. Týmito slovami zhodnotili na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave prvé tri mesiace trvania projektu Zdravé komunity jeho organizátori a partneri.
Celoslovenský projekt sa začal realizovať v októbri, kedy sa v rómskych osadách podarilo zamestnať 120 terénnych zdravotných asistentov a 43 dobrovoľníkov, ktorí sa starajú o zlepšenie zdravotného stavu obyvateľov rómskych osád.
Prečítajte si tiež:
Asistentov v osadách baví práca v inom storočí
Pôsobia v 108 lokalitách
Títo zdravotní asistenti pôsobia v 108 lokalitách. Podľa organizátorov má projekt dosah na vyše 105.000 obyvateľov rómskych komunít a takmer 450-tisíc obyvateľov majority v daných lokalitách.
Projekt zdravotných asistentov v rómskych osadách sa vznikol na Slovensku v roku 2003.
"V spolupráci s Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity a Ministerstva financií SR sa podarilo vytvoriť skutočne celoslovenský projekt, ktorý v rómskych osadách zlepšuje zdravotnú dostupnosť a pomáha zvyšovať tiež individuálnu zodpovednosť Rómov v osadách za svoj zdravotný stav," uviedla Ľubomíra Slušná-Franz, prezidentka Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC).
Žltačka, svrab i tuberkulóza
Dodala, že v priebehu troch mesiacov sa podarilo zdravotným asistentom odhaliť a "vystopovovať" medzi obyvateľmi osád nosičov tuberkulózy, svrabu či žltačky. Takýto prínos pre rómsku komunitu vidí aj jedna z piatich dobrovoľných zdravotných asistentiek na košickom Luníku IX Helena Žigová.
"Jednak som dostala prácu a možnosť pomáhať ľuďom, ktorí to potrebujú, ale takisto som sa mohla naučiť, ako poskytovať pomoc, ako sa postarať o chorého, a tieto informácie môžem šíriť ďalej," povedala Žigová.
Rozpočet projektu je na rok 336-tisíc eur a naplánovaný je do roku 2016. "Súčasťou projektu ACEC Zdravé komunity je program Spoločne za lepšie zdravie, ktorého cieľom je zlepšiť zdravotný stav obyvateľov rómskych osád v strednej a východnej Európe.
Projekt, ktorý podporuje spoločnosť Glaxo SmithKline, sa snaží rozširovať sieť terénnych zdravotných asistentov, zvyšovať povedomie o prevencii, usiluje sa o implementáciu pozitívnych opatrení projektu do legislatívy. Okrem Slovenska sa projekt realizuje v Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku.

Beata
Balogová
