
FOTO - ARCHÍV SME
om sneme HZDS na kandidátku nedostali. Na predsedu sa však za to nehnevá, pretože odchod z politiky avizoval už v roku 1999. V rozhovore pre denník SME niekdajší podpredseda parlamentu a poslanec hovorí o volebnom výsledku, o situácii v hnutí a o svojich predpovediach.
Ako hodnotíte výsledky volieb a povolebný vývoj na Slovensku?
„Predpokladám, že je to výsledok celkovej európskej situácie. Terajšia vláda, aj keby mala masívnejšiu podporu, ako má, bude mať obrovské, hlavne ekonomické problémy. Bude konfrontovaná s rastúcou nespokojnosťou občanov. Vychádzam z toho, že nie je veľmi pravdepodobné, že sa to udrží celé štyri roky. Ak je parlamentná väčšina tvorená rozdielom len pár poslancov, bude treba hľadať dohodu medzi koalíciou a opozíciou, ako riešiť vážne problémy Slovenska.“
Ako hodnotíte výsledok volieb pre HZDS?
„Myslím si, že bolo treba úzkostlivejšie strážiť, aby neboli pokusy o štiepenie. Je to naozaj veľmi dôležité. Teraz je postup taký, že svojich súperov chceme oslabiť tým, že poľujeme v ich revíre. Ak pôjde politický vývoj ďalej takýmto smerom, nie je nádej na politický pokoj.“
Hovoríte, že v HZDS poľujete v revíre svojich súperov. Čo ste tým mysleli - poľovanie na ľudí či na myšlienky?
„Poľuje sa diskreditáciou ľudí aj ich myšlienok. V politike je diskreditácia súpera vždy dosť účinná. No ale na druhej strane treba rátať, že aj tí druhí budú pracovať a že spoločnosť sa bude vyvíjať.“
Ako hodnotíte to, že Mečiar na kandidátke preferoval ľudí pod 60 rokov so slovami, že hnutie sa má omladiť. Nedotklo sa vás to?
„Myslím si, že je to legitímne. Ja som v roku 1999 avizoval, že uvoľňujem miesto pre druhých, teda sa ma to nedotklo. Problém je v tom, ako sa zabezpečí súčinnosť medzi generáciami.“
Akú máte dnes v HZDS funkciu?
„Nemám funkciu, ale robím na programoch, na monitorovaní zahraničného vývoja, robím analýzy vývoja, konfliktov a riešení v rámci Európy.“
Bolo by HZDS také silné, aj keby na jeho čele nebol Vladimír Mečiar?
„Mečiar je charizmatická osobnosť a netreba to podceňovať. Ale na druhej strane život ide ďalej a treba rátať, že budú prichádzať aj nové generácie. Problém je jednoducho v tom, ako v politike uchovať úctu aj voči protivníkovej autorite. Nech sa všetci ostatní politici hodia aj o zem! Nech sa naparujú, ako chcú, Mečiar bol na čele zakladateľov štátu! Ten štát tu desať rokov je, a napriek tomu, že má veľké problémy, je to hodnota, ktorá sa udrží aj v rámci Európskej únie.“
Čo si myslíte, mal by Mečiar aj naďalej zotrvať na čele HZDS?
„Ja si myslím, že veci nestoja teraz tak, či on, alebo či nie on, ale že by mal ostať významným činiteľom HZDS.“
Aký ďalší vývoj pre Slovensko predpovedáte? Pri novej vláde Mikuláša Dzurindu pôjde k lepšiemu alebo horšiemu?
„Nemôže spieť k lepšiemu. Ona (Dzurindova vláda) z privatizácie upchávala diery v rozpočtových nákladoch. Teraz bude musieť škrtiť štátny výdaj, nemá rozvojové programy. Západná Európa a svetový trh sú momentálne v kríze. Depresná krivka potrvá ešte dva až dva a pol roka. Táto vláda bude v nekonečne ťažkej situácii.“
MIRKA HOROBOVÁ