BRATISLAVA. Slováci by chceli byť zo strany Európskeho parlamentu viac informovaní o riešeniach Európskej únie v boji proti kríze.
Vyplýva to z prieskumu Eurobarometer, ktorý bol zameraný na to, ako Európania poznajú a aký dojem majú z europarlamentu.
Vac informácií o boji proti kríze by podľa prieskumu privítalo 35 percent opýtaných Slovákov, povedal to na piatkovej tlačovej konferencii v Bratislave riaditeľ Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu Robert Hajšel.
Viac informácií o právach, ktoré vyplývajú z európskeho občianstva, by chcelo 34 percent opýtaných na Slovensku.
Za informácie o tvorbe nových pracovných miest najmä pre mladých sa vyslovilo podľa Eurobarometra 32 percent respondentov.
Prieskum bol robený v čase od 7. do 23. júna formou osobného zisťovania v 28 členských štátoch na vzorke 27 624 respondentov. V každej krajine bolo približne tisíc respondentov.
O termíne volieb vedela vyše tretina
Z prieskumu takisto vyplynulo, že viac ako tretina opýtaných Slovákov, 38 percent, vie, že najbližšie voľby do europarlamentu budú v máji 2014.
Termín volieb pozná 34 percent Európanov.
„To, že 38 percent respondentov vie, kedy budú voľby, je celkom pozitívny výsledok,“ poznamenal riaditeľ Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu.
Pozitívnu predstavu o Európskom parlamente má 38 percent opýtaných ľudí na Slovensku.
Najprv si spomenuli na europarlament
Úloha, ktorú má v súčasnosti Európsky parlament, je vnímaná ako dôležitá troma štvrtinami respondentov v rámci EÚ, na Slovensku si to myslí 87 percent opýtaných.
Pri otázke vymenovania aspoň troch európskych inštitúcií si na Európsky parlament ako prvý spomenulo 53 percent opýtaných v rámci únie, na Slovensku ich bolo 79 percent.
Nasledovala Európska centrálna banka a Európska komisia.
Prioritou by mali byť ľudské práva
Prioritnou hodnotou, ktorú by mal Európsky parlament podľa Európanov obhajovať, je ochrana ľudských práv. Za ňou je rovnosť medzi mužmi a ženami, rovnako tiež sloboda prejavu. Nasleduje solidarita medzi členskými štátmi EÚ.
Ochrana ľudských práv je vnímaná ako najhlavnejšia aj na Slovensku, myslí si to 57 percent respondentov.
Ako uviedli v prieskume Slováci, Európsky parlament by sa mal následne zaoberať solidaritou medzi štátmi Európskej únie, túto možnosť označilo 42 percent opýtaných nasleduje rovnosť medzi mužmi a ženami so ziskom 31 percent a sloboda prejavu. Tú na Slovensku označilo 28 percent respondentov.