BRATISLAVA. Po nedávnom pochode za život a pastierskom liste biskupov odsudzujúcom „kultúru smrti“ a „sodomskú ideológiu“ majú veriaci ďalší plán.Aliancia za rodinu: Manželstvo má byť ideál
Vyše dvadsať organizácií z kresťanského prostredia tento týždeň vytvorilo Alianciu za rodinu, ktorá chce rokovať s politickými stranami o väčšej ochrane tradičnej rodiny a manželstva.
„Ak by nedošlo k pozitívnemu ohlasu, nevylučujeme aj využitie inštitútu referenda,“ napísali.
Žiadajú ústavné definovanie manželstva ako zväzku muža a ženy, lepšie informovanie mladých o výnimočnosti a prínosoch manželstva, zákaz registrovaných partnerstiev párov rovnakého pohlavia či presadzovanie adopcií detí do kompletných rodín.
Interupcie vynechali
Obmedzenie práva žien na umelé prerušenie tehotenstva medzi požiadavkami nie je. „Aliancia vznikla s cieľom podpory manželstva a rodiny,“ tvrdí jeden zo zakladateľov, právnik Anton Chromík.
Fakty
Referendum
doteraz bolo 7 referend;
posledné v roku 2010 iniciovala SaS, stálo vyše 7 miliónov eur;
úspešné bolo len o vstupe do EÚ v roku 2003.
Iniciatívu podporuje aj cirkev. Hovorca KBS Jozef Kováčik nechcel povedať, či budú pred prípadným referendom v kostoloch vyzývať veriacich na účasť.
„Preferujeme rokovania s politikmi zodpovednými za túto krajinu, aby ukázali, či pre nich vedie cesta tadiaľ, ako si to občania prajú.“
Minister zahraničných vecí a predsa Rady vlády pre ľudské práva Miroslav Lajčák odkázal, že rodinu už dnes dostatočne chráni ústava, zákony aj medzinárodné záväzky krajiny.
„V zmysle ústavy nemôžu byť predmetom referenda základné práva a slobody,“ upozorňuje Boris Gandel, hovorca ministerstva zahraničia, pod ktoré spadá agenda ľudských práv.
O témach chce diskutovať na odborných podujatiach k pripravovanej Celoštátnej stratégii ochrany a podpory ľudských práv. Kresťanské spoločenstvá i KBS ju kritizovali a žiadali vypustiť časť o právach neheterosexuálnych ľudí.
Práva pre všetkých
Členka Rady vlády pre ľudské práva a riaditeľka združenia Občan a demokracia Šarlota Pufflerová tvrdí, že na Slovensku nie je diskriminovaná tradičná rodina, ale jej ostatné typy.
„Prečo by sme mali slobodnú matku s dieťaťom alebo rozvedené rodiny, ktorých je pomaly viac ako nerozvedených, vylučovať z toho, čo je v spoločenstve hodnotené ako rodina,“ pýta sa.
Pufflerová tvrdí, že aj u nás už dozrel čas, aby štát umožnil upraviť zväzky aj neheterosexuálnym ľuďom. „Oni sú diskriminovaní a sú im upierané práva, aby mohli fungovať rovnocenne ako ostatní.“

Beata
Balogová
