Košice 22. októbra (TASR) - Význam spolupôsobenia cirkví pri zmene sociálneho statusu rómskej komunity potvrdzuje vyše 10-ročná práca zboru Cirkvi bratskej (CB) v Košiciach.
Malý, asi 50 členný zbor sa začal po revolúcii otvárať verejnosti. "Modlili sme sa, aby Pán Boh poslal do nášho zboru deti. Odpovedal na naše prosby, ale ináč, ako sme si predstavovali," uviedla pre TASR vedúca tamojšieho Klubu pre rómske deti Mária Baranová. Do klubu začali prichádzať rómske deti z ulice na ktorej stojí modlitebňa. Zrazu nemali problém s nedostatkom detí - boli však iné, než očakávali. Hladné, často špinavé a zavšivavené. Vyžadovali si pozornosť, čas a hlavne lásku. "Ľahko je hovoriť, že Pán Ježiš miluje všetky deti, ale oveľa ťažšie je plniť prikázanie - milovať svojho blížneho," pripomenula nejednoznačné prijímanie rómskych detí Baranová.
Spolupracovníci klubu teda zmenili svoje priority. Namiesto výučby angličtiny sa sústredili na to, aby deti zvládali slovenčinu, i základné hygienické návyky a spoločenské zvyklosti, ako poďakovať či poprosiť. Pretože väčšina detí z klubu je školopovinných, desiatka mladých ľudí zo zboru deťom pomáha s učením, zvládaním starostí každodenného života a prekonávaním ich prirodzených hendikepov. K samozrejmostiam v klube, kde sa týždenne stretáva 32 detí, patrí natretý chlieb. Neoddeliteľnou súčasťou je poskytovanie obnoseného šatstva. K výnimočným aktivitám, o ktoré je u rómskych detí mimoriadny záujem, patria letné tábory, nazývané kempy. Prvý sa uskutočnil pred siedmimi rokmi, hoci je ťažké nájsť chatu, kde by prijali rómske deti. Pretože otvorené srdce a ochota nestačia, Klub pre rómske deti pri CB v Košiciach môže tieto aktivity vykonávať vďaka podpore Ekumenickej rady cirkví a nadácií ako je Hodina deťom či Open Society Foundation.
Mnohé zo stoviek rómskych detí z celého mesta, ktoré za 10 rokov "prešli" detským klubom, si v zbore natrvalo miesto nenašli. Dostali však možnosť porovnať iný spôsob života s tým, aký vidia doma. Niektoré z detí v zbore zakotvili. Ako príklad možno vnímať Angeliku, jedno z prvých "klubových" detí, ktorá im v súčasnosti pomáha a úspešne končí strednú školu.