SME

Učiteľ novinárov donášal eštebákom na chartistu Kusého

Samuel Brečka nosil správy o chartistovi. Čaplovič spolupracovníkov ŠtB na univerzitách nehodnotí.

Samuel Brečka hovorí, že ŠtB presvedčil, že spolupráca je zbytočná.Samuel Brečka hovorí, že ŠtB presvedčil, že spolupráca je zbytočná. (Zdroj: AKADÉMIA MÉDIÍ)

Samuel Brečka nosil správy o chartistovi. Minister školstva Čaplovič spolupracovníkov ŠtB na univerzitách nehodnotí.

BRATISLAVA. „Mal výhrady k prebiehajúcemu zjazdu komunistickej strany, kritizoval Brežneva, že neprišiel s ničím pozitívnym,“ donášal vysokoškolský učiteľ budúcich novinárov Samuel Brečka v 70. rokoch Štátnej bezpečnosti na chartistu Miroslava Kusého.

„Moje svedomie je absolútne čisté, ŠtB som ničím nepomohol,“ hodnotí dnes Brečka, ktorý prvýkrát prehovoril o svojej spolupráci s ŠtB. Eštebákom vraj hovoril iba to, na čom sa predtým s Kusým dohodol.

SkryťVypnúť reklamu

„Nie je to pravda. Keď sme spolu robili v Novinárskom študijnom ústave, netušil som, že je na mňa nasadený ako agent ŠtB,“ reaguje 81-ročný signatár Charty 77 Kusý.

Desiatky spolupracovníkov

Fakty

Činnosť ŠtB

  • Štátna bezpečnosť bola pod kontrolou komunistickej strany a slúžila na likvidáciu protivníkov režimu,
  • Po roku 1968 sa zaujímala o tých, čo sa postavili proti invázii vojsk Varšavskej zmluvy či vystúpili zo strany,
  • Aktívne pracovala do novembra 1989, potom masívne skartovala spisy príslušníkov aj agentov.

Na vysokých školách okrem Brečku dodnes pôsobia desiatky vedomých spolupracovníkov ŠtB. V Česku do vysokých akademických funkcií nesmú, u nás nič také neplatí.

Brečka, ktorý dnes pôsobí ako vedúci Katedry mediálnej komunikácie na súkromnej Akadémii médií, podpísal spoluprácu s ŠtB v apríli 1976, zvolil si krycie meno Dodo.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak som to podpísal, tak určite nie v triezvom stave,“ hovorí. Eštebáci podľa neho využili, že bol v ťažkom životnom období. „V roku 1970 ma vyškrtli z KSČ, dostal som sa do existenčných problémov.“

V jeho osobnom spise, ktorý je v archíve Ústavu pamäti národa, sa spomína, že ho vyškrtli pre pasivitu a nezaplatené členské.

Tajní sa spoliehali, že vďaka tomu bude ešte bližší Kusému, ktorého z KSČ vylúčili pre „pravicovo-oportunistickú činnosť v krízových rokoch 1968 až 1969“.

Kam pôjdeš na víkend?

Sedemdesiatročný profesor tvrdí, že Kusý od začiatku vedel, že ŠtB o ňom nosí správy. „Spočívalo to v tom, že som sa pýtal, Miro, kam pôjdeš budúci víkend alebo čo mám povedať, kam ideš?“

Kusý to popiera, na takúto hru vraj s nikým nepristúpil. „Keď mi niektorí známi hovorili, že majú s ŠtB problémy, že by sme sa mali dohodnúť, čo môžu povedať, zásadne som hovoril, že je to pre mňa neprijateľné, nech radšej so mnou prerušia styky, než aby sa nechali chytiť do pasce.“

SkryťVypnúť reklamu

Správy o Kusom podával Brečka tri roky mesiace, kontakty s ŠtB prerušil v roku 1979, pretože chartistu vyhodili z novinárskeho ústavu a prešiel do Univerzitnej knižnice.

Brečka vraví, že zašiel za vedúcim pracovníkom ŠtB, ktorému vysvetlil, že sa už s Kusým nestretáva a ďalšie schôdzky nemajú význam.

„ŠtB mi nič neplatila, ale povedal som mu, však aj tie gruzínske koňaky, ktoré pijeme, sú dosť drahé, je to zbytočné vyhadzovanie peňazí. Mám vážnu rodinnú situáciu, keby niekto ohrozoval socialistickú republiku, tak vám to prídem povedať aj sám. A takto sa mi podarilo spoluprácu prerušiť.“ Odvtedy vraj s ŠtB nič nemal.

Kytica od Čarnogurského

Ako to bolo s donášaním ŠtB, zisťoval bývalý disident Ján Čarnogurský v roku 2007, kým Brečku navrhol za dekana Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy, ktorú zakladal. Vtedy zašiel za kamarátom Kusým a jeho manželkou.

SkryťVypnúť reklamu

„Čarnogurský došiel s veľkou kyticou. Ale vysvetlil som mu, že neviem, ako to bolo. Dodnes som nevidel žiadne spisy z ÚPN,“ spomína Kusý, ktorého v roku 1989 väznili a neskôr súdili za zradu a rozvracanie republiky. Brečku mu však odobril ako odborníka na médiá. „Nemám voči nemu nepríjemné pocity. Chartisti sa nikdy nechceli pomstiť ani väzenským bacharom.“

Čarnogurský reagoval, že mu Kusý potvrdil, že o stykoch Brečku s ŠtB vedel.

„O žiadosti príslušníkov ŠtB informoval Kusého a dohodli sa, že mu vždy povie, o čom sa s ním budú rozprávať,“ tvrdí aj Čarnogurský.

V Brečkovej minulosti Čarnogurský nevidí etický problém. „Každý prípad údajnej spolupráce s ŠtB by som overoval a hodnotil individuálne.“

REPROFOTO - SME

Čaplovič nekomentuje

V Česku dodnes platí lustračný zákon, podľa ktorého dekanmi či rektormi nemôžu byť ľudia, ktorí majú záznam v registračných protokoloch ŠtB. U nás takéto obmedzenie nie je.

SkryťVypnúť reklamu

Minister školstva Dušan Čaplovič zo Smeru neprezradil, čo si o bývalých agentoch ŠtB na univerzitách myslí.

„Vysoké školy sú samosprávne, nezávislé inštitúcie, ktoré rozhodujú o svojich najvyšších predstaviteľoch,“ napísal jeho tlačový odbor.

Kusý sa domnieva, že univerzity sa dodnes neočistili, lebo revolúcia v roku 1989 nebola „krvavá a všetko sa utriaslo“.

Za najväčší problém považuje, že na akademickej pôde zostali takí, ktorí udávali až do pádu režimu.
Brečka upozorňuje, že on medzi nich nepatrí. Sám sa radí k tým, čo na bývalý režim doplácali.

„Vyškrtnutie z KSČ mi pokazilo kariéru na 20 rokov. Keby som bol komunistom, stanem sa profesorom už pred dvadsiatimi rokmi a nie teraz. Ako komunisti, ktorí sú dodnes vo funkciách profesorov a nič sa im nestalo.“

SkryťVypnúť reklamu

Udával aj rybačky spolužiakov, teraz je rektorom

Rektorovi veterinárskej školy Emilovi Pilipčincovi vyplácala ŠtB odmeny.

BRATISLAVA. Už na prvom stretnutí príslušníkovi Štátnej bezpečnosti udal dvoch spolužiakov, že propagujú západný spôsob života.

Tajným sa sťažoval aj na šiestich druhákov, ktorí „vandrácky vystrojení chodia na rybačku a do prírody, na internát sa vracajú pod vplyvom alkoholu a porušujú poriadok“.

Študent Vysokej školy veterinárskej v Košiciach Emil Pilipčinec sa eštebákovi zapáčil, a tak ho 2. augusta 1977 zverboval na spoluprácu.

Pilipčinec (na snímke SITA) je dnes rektorom školy premenovanej na Univerzitu veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.

„Na svoju česť a svedomie vyhlasujem a zároveň sa zaväzujem, že budem pomáhať príslušníkom ŠtB pri odhaľovaní osôb, ktoré vystupujú proti socialistickému zriadeniu, súčasnej politike KSČ a priateľom zo ZSSR,“ napísal Pilipčinec eštebákovi na papier a stal sa tajným agentom s krycím menom Blatný. Jeho písomný záväzok je v archíve Ústavu pamäti národa.

SkryťVypnúť reklamu

Priateľ Alžírčanov?

Ako prvú úlohu dostal spriateliť sa so študentmi z Alžírska, ktorí v Košiciach študovali. „Zistiť ich názory na politické udalosti v ČSSR, vo svete, ich vzťah k ZSSR a Číne,“ píše sa v jeho osobnom spise. Mal upozorňovať na protisocialistické a protiprávne počínanie.

Informácie odovzdával v troch konšpiračných bytoch Ryba, Jozef a Škola. Podával vlastnoručne písané správy, ktoré sa v spise nezachovali.

Tajným donášal aj po doštudovaní. Keďže v škole ostal pracovať, informoval o kolegoch, hlavne o učiteľoch a výskumných pracovníkoch, ktorí sa podieľali „na riešení výskumných úloh utajovaného charakteru alebo úloh dôležitých pre národné hospodárstvo“.

ŠtB ho využívala aj pri preverovaní učiteľov, ktorí chceli vycestovať do kapitalistického zahraničia. Samotnému Pilipčincovi potom v roku 1988 navrhli cestu do Holandska.

SkryťVypnúť reklamu

REPROFOTO - SME

Mikolaj ho nezastavil

Posledný zápis v Pilipčincovom spise je z 29. októbra 1989. Operatívny dôstojník Juraj Petrík navrhol pár dní pred pádom režimu ukončiť spoluprácu, už sa mu javil ako neperspektívny.

Nadriadených uistil, že Pilipčinec nebude o praktikách ŠtB hovoriť, písomne sa zaviazal mlčať.

Petrík vyčíslil, že ŠtB mu dovedna vyplatila na odmenách dvetisíc československých korún a vyše 600 korún sa minulo počas schôdzok.

Pilipčinec odmietol o svojej minulosti hovoriť. „Je to pre mňa uzavreté. Nemám sa k čomu vyjadriť.“ SME podľa neho šíri nepravdy.

Rektorom košickej školy je už druhé funkčné obdobie. V minulosti krátke obdobie platilo, že funkciu rektora mohol obsadiť iba ten, kto získal bezpečnostnú previerku na stupeň utajenia „vyhradené“, čo Pilipčinec nemohol ako bývalý agent ŠtB dostať.

SkryťVypnúť reklamu

Minister školstva Ján Mikolaj z SNS za prvej vlády Roberta Fica priznal, že na odvolanie Pilipčinca právomoc nemal.

Ministerstvo smelo iba upovedomiť akademický senát, ktorý ho zvolil. Keďže ministerstvo malo s dodržiavaním podmienky problémy, tak ju neskôr zrušilo.

Mária Benedikovičová

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 731
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 733
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 425
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 366
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 376
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 787
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 307
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 239
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

HK Nitra - DOXXbet Vlci Žilina: ONLINE prenos z 2. zápasu semifinále play-off Tipos extraligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 2. zápasu semifinále play-off Tipos extraligy: HK Nitra - DOXXbet Vlci Žilina.


Hráči Podbrezovej sa tešia z gólu.

Oba góly padli v úvodnom polčase.


a 1 ďalší
Slovenský cyklista Lukáš Kubiš v drese tímu Unibet Tietema Rockets.

Lukáš Kubiš má pred sebou náročný súťažný program.


Jake O'Brien a Gabriel Martinelli.

Arsenal stráca na lídra z Liverpoolu už jedenásť bodov.


Sportnet, TASR
SkryťZatvoriť reklamu