Bratislava 22. októbra (TASR) - Vstup Slovenska do Európskej únie (EÚ) v súčasnosti podporuje 68 percent Slovákov, pričom proti vstupu krajiny do spoločenstva vyspelých európskych krajín sa vyslovilo 27 percent opýtaných. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v dňoch od 1. do 10. októbra na vzorke 1067 respondentov starších ako 18 rokov uskutočnil Ústav pre výskum verejnej mienky (ÚVVM).
V porovnaní s marcovými výsledkami tejto agentúry klesla podpora občanov SR pre vstup do EÚ o jedno percento a naopak, o tri percentá vzrástol počet negatívnych odpovedí. Päť percent oslovených nevedelo túto otázku posúdiť.
Najväčšiu podporu má integrácia Slovenska do únie u najmladších respondentov vo veku od 18 do 24 rokov a od 25 do 29 rokov, pretože až 76 percent, respektíve 79 percent z nich odpovedalo na túto otázku kladne. Začlenenie podporuje aj 86 percent vysokoškolsky a 77 percent stredoškolsky vzdelaných ľudí, 81 percent podnikateľov a 79 percent občanov SR maďarskej národnosti. Okrem toho sa za vstup do EÚ vyslovuje 77 percent respondentov z miest s viac ako 100 000 obyvateľmi a 78 percent zamestnaných ľudí. Spomedzi regiónov má integrácia najvýraznejšiu podporu v Bratislavskom a Košickom kraji, kde so vstupom do únie súhlasí 83 a 76 percent občanov.
Výraznú podporu má integrácia SR u voličov koalície, pričom pozitívny postoj k tejto otázke zaujalo 95 percent voličov SDKÚ, 90 percent voličov ANO, 83 percent voličov KDH, 80 percent voličov SMK a 79 percent voličov Smeru.
Proti členstvu Slovenska v európskom spoločenstve je 39 percent 60-ročných a starších obyvateľov, 31 percent ľudí so základným a učňovským vzdelaním, 34 percent nekvalifikovaných robotníkov, 39 percent respondentov z miest a obcí s počtom obyvateľov od dvoch do 10 000 a 41 percent opýtaných žijúcich v Trenčianskom kraji. Z politického hľadiska má integrácia najnižšiu podporu u priaznivcov KSS a HZDS, spomedzi ktorých negatívne stanovisko k tejto problematike zaujalo 50, respektíve 49 percent opýtaných. Začlenenie Slovenska nepodporuje ani 45 percent voličov PSNS a po 41 percent voličov SNS a SDĽ.
Dostatok informácií o kladoch a záporoch vstupu SR do EÚ má 46 percent oslovených a ďalších 40 percent odpovedalo, že sú s touto problematikou oboznámení nedostatočne. O integráciu sa nezaujíma 11 percent ľudí a štyri percentá nevedia svoju informovanosť posúdiť.
Najlepšie informovaní sú mladí občania vo veku 25 až 29 rokov (53 percent), príslušníci maďarskej národnostnej menšiny, (54), vysokoškoláci (66), maturanti (55) a podnikatelia (61). Okrem nich sú to aj ľudia z Bratislavského, Nitrianskeho (po 55) a Trnavského kraja (52) a voliči SDKÚ (68), ANO (59) a KDH (55). Nedostatok informácií uvádzali najmä 30 až 39-roční občania, učni, nekvalifikovaní a kvalifikovaní robotníci a Prešovčania, Trenčania a Košičania. Medzi priaznivcami politických strán sú najhoršie informovaní voliči HZD, SNS, HZDS, PSNS a KSS.
Medzi respondentmi, ktorí sa o problematiku integrácie nezaujímajú, prevládajú 60-roční a starší obyvatelia, opýtaní so základným vzdelaním, nezamestnaní a sympatizanti PSNS.
Tí, ktorí uviedli, že majú nedostatok informácií, prejavili najväčší záujem o fakty vysvetľujúce výhody a nevýhody vstupu SR do EÚ a dôsledky integrácie na životnú úroveň Slovákov, na vývoj nezamestnanosti a na ďalší hospodársky rozvoj krajiny. Okrem toho by privítali aj viac informácií o právach a povinnostiach Slovenska.
Podľa priaznivcov vstupu bude jeho najväčším prínosom práve hospodársky rozvoj, posilnenie medzinárodného postavenia SR a poskytovanie finančnej pomoci. Zároveň však počítajú s nárastom cien výrobkov a služieb, so zvýšením finančných nárokov na štátny rozpočet, s úpadkom poľnohospodárstva, ovládnutím hospodársky významných slovenských podnikov zahraničnými investormi a obmedzením výroby v priemyselných podnikoch na Slovensku.
Upozornenie: Grafické oddelenie Ekonomickej redakcie TASR vydáva k správe graf.
*jkk som NNNN