BRATISLAVA. Podozrenia z poškodzovania hospodárskych záujmov štátu vlani zaznamenali najmä v energetických a teplárenských spoločnostiach.
Slovenská informačná služba o tom informuje v odtajnenej správe o činnosti za minulý rok, ktorú v utorok odobrili poslanci.
„Lobistické a korupčné tlaky záujmových skupín prepojených na vrcholový manažment spoločností s majetkovou účasťou štátu mali vyústiť do manipulácie procesov verejného obstarávania,“ píše sa v správe.
V niektorých prípadoch zaznamenali indície, že z uvedených dôvodov mali byť verejné súťaže úmyselne obchádzané.
Sledovali aj náboženské sekty
SIS okrem toho vlani monitorovala aj aktivity deštrukčných siekt a náboženských spoločenstiev.
Ich metódy boli často spojené s vlastným obohacovaním a negatívne ovplyvňovali psychické a fyzické zdravie svojich stúpencov, ako aj ich sociálnu situáciu
Podozrenia sa vzťahovali aj na ovplyvňovania súdnych konaní. Išlo o neoprávnené majetkové a finančné nároky voči štátu.
Tajná služba získala aj poznatky o podozreniach z nezákonných prevodov pozemkov zo štátneho do súkromného vlastníctva.
Upozornila na podozrenia z nezákonného vyňatia pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu a jej následného preklasifikovania na oveľa drahšie stavebné pozemky.
Tunelovanie pri eurofondoch
V súvislosti s poskytovaním peňazí z eurofondov informovala tajná služba o podozrení z korupcie pri schvaľovaní žiadostí o nenávratný finančný príspevok z eurofondov súkromným spoločnostiam.
„Boli zistené aj prípady podozrení z neoprávneného čerpania dotácií na investičné projekty v oblasti poľnohospodárstva,“ píše sa v správe.
Niektorí podnikatelia mali získať z eurofondov dotácie na vysoko nadhodnotené projekty, ktorých schválenie mala sprevádzať korupcia.
Takisto získala SIS poznatky o neoprávnenom vyplácaní sociálnych dávok a dôchodkov, ktoré mali byť priznané na základe korupčných praktík.
„Podozrenia z korupčných aktivít boli zistené aj v súvislosti s daňovými a colnými podvodmi, na ktorých mali participovať viacerí pracovníci daňovej a colnej správy.“
SIS poukázala na podozrenia z tunelovania prostriedkov získaných z eurofondov, napríklad prostredníctvom fondu manažujúceho financovanie podnikateľského sektora zo štrukturálnych fondov.
Dialo sa to cez nadhodnotené platby alebo platby za nerealizované práce a služby, či zneužitie dotácií z eurofondov na iné ako deklarované ciele.
„Pozornosť bola venovaná aj podozreniam, že malo dochádzať k čerpaniu eurofondov spoločnosťami, ktoré sú prepojené na skupiny organizovaného zločinu,“ napísali v správe.