BRATISLAVA. Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová tvrdí, že Slovensko raz bude musieť riešiť limity pre našu políciu.
Ombudsmanka to povedala na utorkovej tlačovej konferencii, kde vyjadrila svoj nesúhlas so stanoviskom a postupom Ministerstva vnútra v súvislosti s júnovým policajným zásahom v rómskej osade v Moldave nad Bodvou.
Zdôvodnila tiež, prečo sa pondelok prvýkrát obrátila na Úrad vlády SR so svojím vyrozumením.
"Je to aj preto, že doteraz neboli prijaté žiadne opatrenia, ktoré som po tomto neoprávnenom a neprimeranom postupe polície navrhovala. Keďže ministerstvo vnútra nemá nadriadený orgán, predkladám vláde podľa zákona o verejnom ochrancovi práv vyrozumenie o svojom nesúhlase so stanoviskom Ministerstva vnútra z 12.9.2013, ktoré v podstate zopakovalo aj v liste z 9.12.2013," uviedla Dubovcová.
Podľa nej boli týmto policajným zásahom závažne porušené základné práva a slobody väčšieho počtu osôb, ku ktorým preukázateľne došlo.
"Informácie, že bol útok sekerou na políciu, nie sú pravdivé a k tomu nedošlo. Takéto ospravedlňovanie policajného zásahu je nevhodné a nebezpečné aj pre budúcnosť a iné subjekty," dodala Dubovcová.
Minister vnútra Robert Kaliňák reagoval na Dubovcovú tak, že ombudsmanka obhajuje ľudí, ktorí porušovali zákon. Dodal, že svojou správou o Moldave nad Bodvou poškodila svoj úrad.

O razii hovorili v Bruseli i OSN
Verí, že vláda sa bude jej vyrozumením zaoberať aj z dôvodu medzinárodných súvislostí, keďže o tomto policajnom zásahu sa už hovorilo v Bruseli aj v OSN.
Nerealizovaním navrhovaných opatrení podľa Dubovcovej vysielajú príslušné štátne inštitúcie verejnosti viacero signálov, že im nezáleží na na ochrane ľudských práv, selektívne uznávajú svoje povinnosti podľa toho, čo a kedy sa im hodí a ochranu základných práv a slobôd možno aplikovať selektívne.
Obrátila sa na vládu
Odstránenia nesprávnych postupov sa môže ombudsmanka domáhať iba tzv. mäkkými prostriedkami. Medzi ne patrí vyrozumenie vlády o jeho nesúhlase so stanoviskom orgánu verejnej správy a o jeho nesúhlase s neprijatím opatrení.
"Predpokladám, že Slovensko patrí medzi demokraticky a kultúrne vyspelé štáty. Navrhujem, aby vláda uznesením uložila ministrovi vnútra prijať opatrenia a on o tom v primeranej lehote podal vláde správu," uviedla Dubovcová v obsiahlom materiáli doručenom na Úrad vlády.

Beata
Balogová
