Komunikačný systém mal technické nedostatky, preverovali aj tender. Štát teraz zrušil pôvodnú zmluvu za 200 miliónov eur.
BRATISLAVA. Mobilný armádny komunikačný a informačný systém Mokys, ktorý od začiatku sprevádzali rôzne komplikácie, bude podľa ministra obrany Martina Glváča (Smer) plne funkčný v roku 2014.
Problémy s Mokysom vraj už vyriešili aj po právnej stránke.
Mokysmá zabezpečiť bezpečné dorozumievanie slovenských vojenských jednotiek na bojisku medzi sebou a s veliteľstvom ako aj prenos dát medzi týmito zložkami.
Minister: Ušetríme desaťnásobok
Mokys
- slúži na digitálny prenos všetkých druhov informácií (hlasové, textové, obrazové, dátové)
- má zabezpečiť komunikáciu na bojovom poli od najvyššieho velenia až po radového vojaka
- je nezávislý od ostatných komunikačných sietí, dá sa prirovnať k pohyblivej sieti pre mobilné telefóny
- tvorí ho niekoľko zariadení na rôznych vozidlách.
- Ozbrojené sily SR disponujú 35-timi jednotkami, plánovaný stav je minimálne 72 jednotiek
"Minulý týždeň sme so spoločnosťou BAE Systems podpísali dohodu o ukončení základnej zmluvy Mokys z roku 2005. System Mokys sa nebude realizovať tak, ako to bolo dohodnuté v pôvodnej zmluve," povedal šéf rezortu obrany.
Na to, aby bol systém plne funkčný, ho treba ešte dovybaviť chýbajúcou rádiokomunikáciou.
"Dohoda, ktorú sme uzavreli vo štvrtok s firmou BAE Systems, hovorí o tom, že už nič ďalšie sa nebude vyrábať a už za nič viac nebudeme platiť," dodal Glváč.
Ako pripomenul, oproti pôvodnej zmluve sa ministerstvu podarilo ušetriť desaťnásobok sumy.
Pôvodná zmluva počítala so sumou približne 200 miliónov eur s tým, že sa podpísalo viacero dodatkov.
Presnú sumu, ktorú napokon rezort zaplatí, minister neuviedol.
„Oproti pôvodnej zmluve ide o desatinu sumy,“ povedal Glváč, s tým, že konkrétne čísla by chcel povedať po novom roku.
Platby rozdelia do troch rokov
Ohlásenie novej dohody prišli na tlačovú besedu podporiť aj nemecký veľvyslanec na Slovensku Michael Schmunk, britská chargé d'affaires Gill Fraser, americký veľvyslanec Theodore Sedgwick a zástupca britskej firmy.
"Dohodli sme sa, že platby budú rozdelené do troch rokov. Teda 2013 a 2014, kedy má byť systém dokončený a skompletizovaný, a následne bude doplatená suma," ozrejmil Glváč.
Podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Petra Vojteka by do roku 2016 mal byť Mokys certifikovaný pre práporovú skupinu, čo je približne tisíc vojakov.
Galko: Glváč úsporu nevysvetlil
Obstarávanie armádneho systému sprevádzali už od začiatku viaceré podozrenia.
Polícia preverovala samotný tender a expremiérka Iveta Radičová podala trestné oznámenie pre podozrenie z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a podozrenie z porušovania služobných povinností.
Predchádzajúce technické problémy s uvedením systému do prevádzky súviseli aj s absenciou vhodných nosičov, ktoré by zabezpečili jeho mobilnosť. "Na tomto pracujeme a máme riešenie," dodal Glváč.
Podľa exministra obrany Ľubomíra Galka (SaS) šéf rezortu obrany na utorkovej tlačovej besede nedokázal zrozumiteľne vysvetliť, v čom spočíva úspora.
"Rovnako zamlčal princípy, na akých má údajné urovnanie sporu spočívať," doplnil Galko s tým, že minister by sa mal zaujímať aj o osud tzv. offsetov - objednávok pre slovenské firmy, ktoré na projekte participovali.