BRATISLAVA. „Rómska menšina stráca kandidatúrou Roberta Fica a jeho a prípadným úspechom šancu mať svojho zástupcu v Prezidentskom paláci,“ myslí si Stanislav Daniel z Rómskeho vzdelávacieho fondu so sídlom v Budapešti.
Podľa neho dochádza ku koncentrácií moci aj pri riešení problémov menšiny.
Ako z učebníc za Tisa
Líder Smeru dlhodobo hovorí o rómskej menšine ako hrozbe pre Slovensko.
Pred voľbami v roku 2002 použil podobnú rétoriku ako Marián Kotleba v tohtoročných župných voľbách.
Hlasy voličov získaval na tvrdeniach o časovanej bombe rómske populácie, etnoturistoch, špekulantoch a zlodejoch so sekerami.
Vo februári tohto roka chcel poslať deti z osád do internátov, o štyri mesiace neskôr tvrdil, že Rómovia môžu za vysokú nezamestnanosť.
„Čísla v štatistike nezamestnanosti nám neuveriteľne deformuje obrovský počet Rómov,“ rozhorčoval sa premiér v júni. Kritiku zopakoval aj neskôr v Bruseli.
„Takto by vrcholový politik nemal nikdy hovoriť. Matematicky je to možno správne, ale podobné príklady sa naposledy uvádzali v učebniciach matematiky počas Tisovho režimu,“ upozorňuje rómsky aktivista.
Na druhej strane priznáva, že sa vláde tento rok podarilo spustiť projekty, ktoré pomôžu zlepšiť život v osadách - napríklad predškolského vzdelávania detí.
Vládny splnomocnenec pre Rómov Peter Pollák (OĽaNO) naopak oceňuje Ficovu kritiku. „Otvára priestor na diskusiu a hľadanie riešení,“ uviedol.
Starý volebný spot
Karta by mu mohla uškodiť
Politológ Trnavskej univerzity Tomáš Zálešák hovorí, že prezidentské voľby rómska téma výrazne neovplyvní.
„Neočakávam, že by premiér v kampani využíval protirómske nálady, mohlo by mu to uškodiť,“ tvrdí.
Ak by premiér chcel vo voľbách použiť rómsku kartu, musel by podľa odborníka na extrémizmus hovoriť o menšine explicitne.
Zálešák však nevylúčil, že by v regiónoch s početnými rómskymi komunitami, mohli za Fica odviesť „špinavú prácu“ regionálni členovia Smeru.

Beata
Balogová
