Bratislava 22. októbra (TASR) - Skomplikovanie medzinárodnej situácie predovšetkým vo vzťahu k Iraku je podľa ministra obrany Ivana Šimka hlavnou príčinou poklesu podpory vstupu Slovenska do NATO zo strany obyvateľstva.
"Do značnej miery panuje istá zotrvačnosť vo vnímaní Severoatlantickej aliancie z obdobia, v ktorej vyrastala moja generácia. Vždy vo chvíli, keď sa istým spôsobom začne medzinárodné bezpečné prostredie komplikovať, a keď na to bude aliancia reagovať, tak vznikne istá negatívna reakcia medzi obyvateľstvom. Toto spôsobuje aj súčasný mierny pokles v podpore vstupu SR do Aliancie," poznamenal Šimko na dnešnom stretnutí s novinármi v Bratislave. Obyvateľstvu nie sú podľa ministra možno dostatočne jasné ohrozenia, ktoré pre svet vyplývajú z irackého režimu.
V propagácii vstupu do NATO pokladá Šimko za dôležité objasňovať občanom, prečo je pre Slovensko výhodné byť súčasťou kolektívnej obrany. To je podľa neho vecou cielenej osvetovej kampane a každodenného vysvetľovania tých-ktorých opatrení aliancie.
Pražský summit bude významný nielen z hľadiska rozširovania, ale aj z hľadiska zmien v strategickom rozmýšľaní a chápaní obrany, uviedol Šimko. Obranu je potrebné chápať globálne, pretože aj súčasné ohrozenia majú globálny charakter, dodal minister. "Toto všetko budeme musieť veľmi poctivo vysvetľovať obyvateľom Slovenska, aby rozumeli, prečo je dôležité byť súčasťou kolektívneho obranného systému a prečo je to našou jedinou alternatívou, ak chceme, aby ľudia na Slovensku mohli žiť v istom bezpečnostnom štandarde," uviedol šéf rezortu obrany.
So vstupom Slovenska do NATO súhlasí 52,1 percenta občanov. Odmietavý postoj zastáva 38,8 percenta opýtaných. Podpora verejnosti pre integráciu SR do aliancie tak dosiahla tohtoročné historické minimum, keď ešte v januárovom prieskume s ňou súhlasilo 53 percent respondentov. Vyplynulo to z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky agentúry Focus, ktorý uskutočnila 2. až 8. októbra na vzorke 1089 respondentov viac ako 18 rokov.