Slovenská diplomacia protestuje proti americkej satirickej šou, ktorú označuje za urážanie a zosmiešňovanie Slovenska.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Proti relácii amerického komika Jona Stewart z desiateho decembra sa po protestoch stoviek Slovákov na sociálnej sieti Facebook ohlásilo aj slovenské veľvyslanectvo vo Washingtone. Poslalo mu protestný otvorený list.
Odkaz veľvyslanectvo zverejnilo ešte minulý týždeň na svojom facebookovom profile.
„Keďže našu stránku zrejme nečíta, tak sme list poslali aj emailom priamo do redakcie,“ povedal zástupca veľvyslanca Peter Zeleňák.
„Politická satira je veľmi dôležitý nástroj v demokracii, ale mala by urážať a zosmiešňovať iné národy?“ píše sa v liste, ktorý je podpísaný veľvyslancom Petrom Kmecom.
Zosmiešňoval médiá
V relácii zrejme najpopulárnejšieho amerického komika Jona Stewarta najskôr pustili reportáž zo CNN, v ktorej sa Slovensko spomína preto, že v rebríčku vedomostí skončilo o jedno miesto pred Spojenými štátmi.
CNN nás spomenulo v podobnom význame, ako často slovenské médiá spomínajú pri rôznych rebríčkoch exotické krajiny, ktoré skončia lepšie ako my.
„Podniká sa u nás čoraz horšie. Predbehla nás aj Rwanda,“ napísali napríklad Hospodárske noviny o rebríčku podnikateľského prostredia.
Následne Stewart zosmiešňoval takýto prístup médií, ktoré informujú, akoby Slovensko bolo krajinou, kde „jedia zvratky, prezident je krava a vyvážajú prdy“.
Prečítajte si postreh Petra Breinera:
Slováci, na nohy! Alebo na hlavu?
Vraj za hranicou slušnosti
„Slovensko je najväčší producent áut na svete na hlavu (žiadne prdy, tie sa ťažšie vyvážajú ako Porsche Cayenne a Audi Q7),“ napísal veľvyslanec.
„Hoci primárnym cieľom Stewarta nemuselo byť Slovensko, vyjadrenia k našej krajine boli za hranicou slušnosti,“ vysvetľuje reakciu ministerstvo zahraničia.
S tým súhlasí aj bývalý minister zahraničia a dnešný europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ).
„Treba na to reagovať. Bolo to úplne nechutné,“ myslí si. Na podobné listy komikom z jeho éry si nespomína.

Beata
Balogová
