BRATISLAVA. Výsledky tohtoročného testovania piatakov ukázali veľké rozdiely medzi regiónmi.
Kým školáci z Bratislavského kraja dosiahli v matematike priemerne 72,3 percenta, v Banskobystrickom len 39 percent. Štát v novembri otestoval vyše 2000 piatakov z 89 škôl.
Testovanie 5 ešte tento rok neprebiehalo "naostro".
Výrazné rozdiely ukázala matematika
"Výrazné regionálne rozdiely v úspešnosti piatakov z matematiky považujem za vážne zistenie," povedala pre TASR Romana Kanovská, riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM), ktorý testovanie realizuje. Žiaci podľa Kanovskej preverili z vedomostí a zručností, ktoré získali počas prvého stupňa základnej školy.
Regionálne rozdiely vidno aj pri výsledkoch testovania zo slovenčiny. Neboli však také výrazné ako pri matematike.
Žiaci piateho ročníka v Trnavskom, Žilinskom a Bratislavskom kraji dosiahli okolo 64 až 65 percent, na druhom konci sú piataci z Košického kraja s priemernými výsledkami okolo 52 percent a ich spolužiaci z Banskobystrického kraja, ktorí mali priemerne 55,3 percenta.
Slovenčinu lepšie vedia dievčatá
Dievčatá boli v slovenčine úspešnejšie ako chlapci, v matematike zas dosiahli o niečo lepšie výsledky piataci než piatačky.
Celkovo získali slovenskí piataci z matematiky priemerne 58,4 percenta, zo slovenčiny 60,1 percenta a z maďarského jazyka a literatúry 61,1 percenta. Zo škôl s vyučovacím jazykom maďarským otestovali 522 žiakov.
Z matematiky dosiahli najlepšie výsledky piataci v Bratislavskom kraji, nasleduje Žilinský, Trnavský, Trenčiansky, Nitriansky, Prešovský, Košický a na chvoste je spomínaný Banskobystrický kraj.
Slovenčinu napísali najlepšie školáci v Trnavskom kraji, podobný výsledok mali piataci zo Žilinského kraja, o niečo menej z Bratislavského a Trenčianskeho kraja. Nasleduje Prešovský, Nitriansky, Banskobystrický a Košický kraj.
Riadny piatacký "monitor" bude prvýkrát v roku 2015, na budúci rok prebehne na školách generálna skúška. Testovanie štát spúšťa, aby zistil, ako sú na tom žiaci po prvom stupni základnej školy.