SME

Hedviga prijala maďarské občianstvo a opúšťa Slovensko. Chce chrániť deti

Hedviga odchádza do Győru. Sedem rokov po incidente v Nitre už neverí, že sa kauza vyšetrí.

Hedviga Žáková Malinová má od štvrtka maďarské občianstvo. Chce žiť v Győri.Hedviga Žáková Malinová má od štvrtka maďarské občianstvo. Chce žiť v Győri. (Zdroj: SME – GABRIEL KUCHTA)

Hedviga Žáková Malinová odchádza do Győru. Sedem rokov po incidente v Nitre už neverí, že sa kauza vyšetrí.

GYÖR. Hedviga Žáková Malinová vo štvrtok zložila prísahu pred primátorom Győru Zsoltom Borkaim a prijala maďarské štátne občianstvo. V januári sa s celou rodinou presťahuje do Maďarska.

„Neunikám pred trestným konaním a prípadným súdnym procesom, chcem len ochrániť deti od policajného obťažovania,“ povedala pre denník Új Szó.

Nový generálny prokurátor Jaromír Čižnár v novembri vyhlásil, že Hedviginu kauzu, ktorá sa začala v lete 2006, chce ukončiť tento rok.

SkryťVypnúť reklamu

Od roku 2007 je obvinená z krivej výpovede. Podľa jej výpovede ju cestou na skúšku v nitrianskom parku zbili dvaja muži a na blúzku napísali „Maďari za Dunai“.

Prípad nabral krátko po nástupe vlády Smeru, SNS a HZDS politický rozmer, keď ho komentovali slovenskí aj budapeštianski politici. Robert Kaliňák vtedy označil Hedvigu za klamárku.

Prečítajte si tiež: Málokto má u nás taký pochopiteľný dôvod stať sa politickým emigrantom ako Hedviga, píše Peter Morvay Čítajte 

Strach z klopania

Hedviga sa rozhodla odísť do Maďarska potom, ako jej dozorujúca prokurátorka Katarína Sonderlich Roskoványi nechala v októbri doručiť predvolanie na psychiatrické vyšetrenie dvoma policajtmi.

Hovorí, že jej deti sú tým také rozrušené, že sa zakaždým, keď niekto klope na dvere, pýtajú, či pre ňu idú policajti. „Ledva sme ich dokázali upokojiť, do rána som rozmýšľala, čo ešte môže nasledovať.“

SkryťVypnúť reklamu

Doteraz vždy preberala predvolania na pošte, myslí si, že okrem zastrašovania nemá zmysel, aby jej ich doručovali policajti domov. „Toto sa zopakovalo už dvakrát, ale poslednou kvapkou v pohári bolo, keď som si prečítala rozhovor s Janou Telekiovou.“

Telekiovú štátne orgány prenasledujú za satirickú báseň pätnásť rokov, dvakrát ju obvinili v tej istej veci. Jej stíhanie zastavili tento rok, ale opäť ju obvinili za vyjadrenie pre médiá a trvajú na tom, aby ju vyšetrili psychiatri.

Na vyšetrení u psychiatra bola v utorok aj Hedviga, lekár ju však nevypočul potom, čo vyhlásila, že sa cíti pod nátlakom.

„Vidím, že ak tu zostanem, čaká ma to isté ako Telekiovú, tu nie je ani zákonnosť, ani ľudskosť, iba bezbrehá arogancia moci.“

Maďarské doklady

So žiadosťou o prijatie občianstva sa obrátila na maďarské veľvyslanectvo. „Pochopili moje pohnútky a boli nápomocní.“

SkryťVypnúť reklamu

O tom, že sa stala maďarskou štátnou občiankou, chce informovať aj štátne orgány na Slovensku.

Jej manžel má slovenskú národnosť a ďalej tu chce podnikať, preto zostáva slovenským štátnym občanom, ale ich deti sú tiež občanmi Maďarska.

„Začiatkom roka sa presťahujeme do Győru, dcéra tam v septembri začne chodiť do školy a v budúcnosti tam chceme aj stavať.“

Rozhodovanie o odchode nebolo ľahké. V dome, ktorý postavil jej otec, žijú iba dva roky, na Slovensku žije celá rodina aj priatelia.

„Ale nemáme tu pokoj, a to prepisuje všetko, teraz som už zodpovedná aj za deti. Nechcem žiť roky tak, že budem čakať, kedy prídu policajti s predvolaním a kedy s putami. No najmä tomu nechcem vystaviť deti.“

Kaliňáka netrápi

Minister vnútra Robert Kaliňák sa jej odchodom nezaoberá. Riešiť nebude ani to, že prijala maďarské občianstvo. Podľa pravidiel, ktoré presadil Smer, by mala automaticky prísť o slovenské.

SkryťVypnúť reklamu

„Nebudem to riešiť. Netýka sa ma to. Sú tu platné zákony,“ reagoval Kaliňák.

Odborníčka na trestné právo a poradkyňa ministra spravodlivosti Tomáša Boreca Lucia Kurilovská vraví, že vyšetrovaniu sa Malinová odchodom nevyhne.

Keďže sa rozhodla vysťahovať do Maďarska a tam si prehlási trvalý pobyt, môže to vyšetrovanie iba skomplikovať.

„Ťažšie bude vykonávanie procesných úkonov, no možné budú, lebo Slovensko má zmluvu s Maďarskom o vypomáhaní si pri trestných konaniach.“

Malinová vraví, že ak ju predvolajú, je pripravená prísť. Novela súčasného zákona o štátnom občianstve pripravila od júla 2010 do polovice novembra 2013 o slovenský pas 668 ľudí.

Kto už opúšťal Slovensko

Pre spoločenskú atmosféru či trestnoprávne súvislosti zo Slovenska už odišiel politik, spisovateľ, príslušník tajnej služby aj šéf SIS.

SkryťVypnúť reklamu

2g-75x75.jpgFedor Gál

V novembri 1989 patril k tváram nežnej revolúcie, už o rok potreboval ochranku, pretože dostával výhražné listy. Ľudia ho urážali aj na ulici, nadávali mu „židák“. Doplatil na to, že sa dostal do sporu s populárnym premiérom Vladimírom Mečiarom. Bratislavčan Gál v čoraz horšej atmosfére, keď zažil aj to, že mu pľuli v reštaurácii do piva, si zvolil odchod do Prahy. Žije tam dodnes, na Slovensko pravidelne chodí. Hovorí, že po rokoch sa už stretáva s oveľa lepším prijatím.

1f-75x75.jpgĽubomír Feldek

Spisovateľ opustil hlavné mesto Slovenska v roku 1995 potom, čo ho zažaloval za urážku vtedajší minister kultúry Dušan Slobodník, ktorý ako bývalý člen Hlinkovej mládeže na seba vztiahol Feldekov verš „esesák sa objal s eštebákom.“ To bolo tri roky po básni a žalobe. Feldek sa tak rozhodol v čase, keď bol Mečiar na vrchole, do Bratislavy sa však vrátil. Vyhral aj súdny spor so štátom, ktorý sa skončil v roku 2001 na Európskom súde pre ľudské práva.

SkryťVypnúť reklamu

Oskar Fegyveres

Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) v roku 1995 na polícii vypovedal o jej účasti na zavlečení Michala Kováča mladšieho do Rakúska. Hneď po tom z obavy o svoju bezpečnosť odcestoval do zahraničia, kde strávil niekoľko rokov. Dostal azyl vo Švajčiarsku. Na Slovensko sa vrátil v roku 2004 a nastúpil do polície.

3l-75x75.jpgIvan Lexa

Potom, ako Mečiarove HZDS v roku 1998 prehralo voľby, obvinili ho v kauze zavlečenia Michala Kováča mladšieho aj v ďalších prípadoch súvisiacich s SIS. V roku 1990 strávil tri mesiace vo väzbe. Slovensko tajne opustil asi v máji 2000. Našli ho v júli 2002 v Juhoafrickej republike a deportovali späť. Súdy ho zbavili všetkých obvinení. V súčasnosti podniká a s partnerkou čaká dvojičky.

Marek Chorvatovič, Matúš Burčík

SkryťVypnúť reklamu

Chronológia kauzy Hedviga

  • 25. augusta 2006: študentku Hedvigu Malinovú podľa jej tvrdení zbili dvaja útočníci, lebo hovorila po maďarsky;

  • 11. septembra 2006: polícia ukončila vyšetrovanie, útok vraj študentka predstierala;

  • 14. mája 2007: Malinovú obvinili z krivej výpovede. Prípad sa odvtedy výrazne nepohol. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka vystupuje proti Malinovej, prokuratúra viackrát sľúbila, že prípad už uzavrú;

  • september 2009: lekári uvedení ako spoluautori posudku, podľa ktorého si Malinová ublížila sama, tento posudok spochybnili;

  • október 2010: prokuratúra zavolala Malinovú na detektor lži. Odmietla, pretože už neverí slovenským orgánom;

  • 1. februára 2012: vláda Ivety Radičovej sa Malinovej ospravedlnila;

  • august 2012: minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) po návrate do funkcie opakuje, že Malinová klamala;

  • leto 2012: prokuratúra žiada psychiatrické vyšetrenie Malinovej, hrozí jej aj zatvorením do ústavu;

  • november 2013: nový generálny prokurátor Jaromír Čižnár chce prípad uzavrieť do konca roka;

  • december 2013: Hedviga prišla na psychiatrické vyšetrenie, lekár ju odmietol vyšetriť , pretože vyhlásila, že vypovedá pod nátlakom.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Marie Vrabcová z Új Szó

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 218
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 010
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 068
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 904
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 876
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 2 618
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 604
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu