BRATISLAVA. Organizácia Via Iuris upozornila, že nie všetky súdne rozhodnutia sú zverejňované napriek tomu, že to prikazuje zákon.
Ministerstvo spravodlivosti a súdy vyzvala, aby odstránili nezákonný stav a zverejňovanie súdnych rozhodnutí zabezpečili.
Čísla nesedia
Organizácia ďalej informovala, že tvrdenia jednotlivých súdov o tom, aký je počet rozhodnutí určených na zverejnenie, sa líši od počtu reálne zverejnených rozhodnutí.
Zverejňovanie súdnych rozhodnutí je povinné od začiatku roka 2012.
Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že po technickej stránke zabezpečuje portál, na ktorom súdy rozhodnutia zverejňujú a zároveň priznalo, že zverejňovanie nefunguje, tak ako má.
"Vzhľadom na to, že anonymizácia a následné zverejňovanie súdnych rozhodnutí prebieha v súčasnosti manuálne, a teda vyžaduje zapojenie pomerne významného množstva administratívnych kapacít súdov, súdy nie sú nie schopné zabezpečiť túto povinnosť včas vzhľadom na vyťaženosť svojich zamestnancov, ktorí zabezpečujú aj iné pracovné úlohy," vysvetlila hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová.
Chybu podľa nej urobila exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, pretože pre zverejňovanie nevytvorila dostatočné technické a personálne predpoklady.
Chystajú zmeny
Rezort spravodlivosti kontroluje zverejňovanie súdnych rozhodnutí len náhodne.
Zmenu má priniesť projekt Rozvoja elektronických služieb súdnictva, ktorý má okrem iného priniesť aj informačný systém na automatickú anonymizáciu a zverejňovanie súdnych rozhodnutí, tvrdí Donevová.
Financovať ho chcú z eurofondov. Ministerstvo financií podľa hovorkyne už požiadalo o nenávratný finančný príspevok a čaká sa na výsledok schvaľovacieho procesu.