Mená sudcov, ktorí povolili odpočúvanie, na dokumentoch chýbajú. Pripojili len nečitateľný podpis, píše Ústavný súd.
BRATISLAVA. Ktorí dvaja sudcovia povolili SIS odpočúvať byt na Vazovovej ulici, čo bolo na začiatku kauzy Gorila, nie je známe.
V súdnej evidencii, kam žiadosti tajných o odpočúvanie zapísali, meno sudcu chýba. Súhlas s odpočúvaním súd odmieta zverejniť, no podľa Ústavného súdu na nich meno a funkcia sudcu chýba tiež.
Je tam len nečitateľný podpis, opísali dokumenty ústavní sudcovia. Išlo o jeden z dôvodov, pre ktoré vlani Ústavný súd označil odpočúvanie bytu za nezákonné.
Keď Slovenská informačná služba v stredu 23. novembra 2005 žiadala súd o súhlas s odpočúvaním bytu Zoltána Vargu, službu mal sudca Tibor Kubík.
O pol roka neskôr, keď žiadala odpočúvanie rozšíriť na ďalšieho pravidelného návštevníka bytu, mal službu sudca Jaroslav Mikuš. Pravidelným hosťom bol podľa spisu Gorila partner Penty Jaroslav Haščák.
Tajní žiadosť vysvetľovali tým, že sú ohrozené hospodárske záujmy Slovenska.

Sudca môže hovoriť
Sudcovia Kubík a Mikuš v piatok do uzávierky novín na otázky neodpovedali.
Cez hovorcu Krajského súdu v Bratislave sa ich denník SME pýtal, či tajná služba odpočúvaním zistila informácie o korupcii politikov či rozkrádaní štátneho majetku.
Sudcov mala SIS o odpočúvaniach pravidelne informovať.
Zákon sudcom nebráni na otázky odpovedať, naopak, vyslovene zakazuje utajovať informácie o korupcii politikov či o rozkrádaní štátneho majetku.
Kubík aj Mikuš sú dlhoročnými trestnými sudcami v Bratislave. Kubíkov senát napríklad rozhoduje o obžalobe ukrajinsko-slovenského gangu Volodymyra Jegorova.
V roku 2004 parlament na podnet Gábora Gála z SMK navrhol Kubíka za ústavného sudcu, no prezident Ivan Gašparovič ho nevymenoval.
Rozhodoval o zmenkách
Mikuš v tom istom roku síce odsúdil za svojvoľný prevod 10 miliónov dolárov bývalého finančného riaditeľa SPP z éry riaditeľa Jána Duckého, no obchody s Duckého zmenkami nespochybnil. „Išlo o klasický zmenkový obchod, zmenky nemali žiadnu chybu,“ vyhlásil.
V roku 2003 sa Mikuš namietal z rozhodovania o vine piťovca Mikuláša Polónyho, ktorého prokuratúra obvinila zo streľby v bratislavskom Irish Pube.
Najvyšší súd námietku podľa Slovenského rozhlasu uznal, pretože Mikušov brat kedysi zastupoval Polónyho rodinu.
Zo šiestich sudcov bratislavského krajského súdu, ktorí rozhodujú o odpočúvaniach, ich za posledné štyri roky najviac vybavili práve Mikuš s Kubíkom.
Z 3874 žiadostí rozhodovali v 2804 prípadoch. S odpočúvaním nesúhlasili len v jedenástich prípadoch. SIS má u oboch úspech takmer vždy, len Kubík jej odmietol jednu žiadosť.
Od zverejnenia spisu Gorila v sobotu uplynú dva roky. V kauze nie je nikto stíhaný.

Beata
Balogová
