BRATISLAVA. Sestry Adamove spája hudobný talent viac ich ako podoba. Dvadsaťšesťročná Monika sa venuje džezovému spevu, o dva roky staršia Melinda je huslistkou. Obe študujú na prestížnych školách v zahraničí.
K hudbe boli vedené odmalička. „Z celej našej rodiny nehrá len mama a babka,“ smejú sa.
Začali v piatich rokoch hrou na husle. Rodičia sa presťahovali z Košíc do Bratislavy hlavne kvôli tomu, aby ich dcéry mohli chodiť na hudobné školy v Rakúsku.
Bolo to dokonca ešte v čase, kedy Slovensko ešte nebolo v EÚ a museli si teda za štúdium platiť. S jazykom problémy nemali. „Nemčina sa na nás lepila odmalička,“ hovorí Melinda.
Ísť si za svojím
Po základnej umeleckej škole vo Viedni sa Melinde podarilo urobiť skúšky na prestížnu Universität für Musik und Darstellende Kunst.
Dnes je už v poslednom ročníku. So štúdiom v zahraničí nemala problémy. „Tam a študuje inak, môžeme si vybrať, čo nás zaujíma,“ opisuje tamojší systém.
„Uvidíme kam ma vietor zaveje, všetko je otvorené, nelámem si nad tým hlavu,“ reaguje na otázku o svojich plánoch po skončení školy. Pripomína, že všade treba mať dávku šťastia a ísť si za svojím. „Páči sa mi aj na Slovensku, ale finančné ohodnotenie je tu predsa len iné ako v takom Rakúsku,“ dodáva.
Mladšia Monika začala na bratislavskom cirkevnom konzervatóriu pôvodne tiež študovať husle, v šestnástich však zistila, že ju viac baví spev.
Cesta do Barcelony
Začala chodiť na súkromné hodiny spevu, a nakoniec aj ju prijali na školu v Rakúsku.
„Vo Viedni som sa dostala k džezu. Sedí mi to na hlas, aj mám k tomu vzťah,“ opisuje Monika. Jej vtedajšia pedagogička ju upozornila na európsku pobočku prestížnej školy Berklee College v Barcelone, kde sa učí americký džez.
Monika si prečítala na internete, že je možné požiadať aj o mimoriadne prijímacie skúšky. Okamžite si kúpila letenky.
Prekvapeným pedagógom barcelonskej školy argumentovala tým, že prišla zďaleka, preto jej musia venovať pozornosť.
Nakoniec sa jej skutočne podarilo prinútiť ich, aby špeciálne kvôli nej zorganizovali výberovú komisiu. Do karát jej zahralo aj to, že jedna z vybraných študentiek musela štúdium kvôli chorobe prerušiť, a tak mali práve v ročníku jedno voľné miesto. Prijali ju.
Ako vysvetľuje, nepotrebovala mať doklady o ukončenom predchádzajúcom hudobnom vzdelaní, Berklee nemá ani vekové hranice pre svojich študentov. „Tam len treba vedieť,“ opisuje.
Monika Adamova
(FOTO: ARCHÍV - M. D.)
Sen o Bostone
Dnes je už v treťom ročníku a môže sa rozhodnúť či ten ďalší neabsolvuje na materskej škole v Bostone, ktorá sa považuje za mekku moderného džezu.
Popri štúdiu začína Monika aj sama komponovať, založila si aj formáciu M.E., v ktorej samozrejme môže počítať aj s hudobným vstupom svojej sestry.
Jej hudba obsahuje prvky RnB, hip-hopu a jazzu, využíva kombináciu klasického a elektronického zvuku. Kapela M.E. už vystupuje, cez leto sa bude nahrávať v Barcelone svoj debutový album, ktorý by chcela prezentovať aj v rámci turné.

Beata
Balogová
