1.Trnka trestu uniká, Čižnár čaká
Pre kauzu Glance House stíhajú bývalého šéfa katastra. Trnku odmietli, riešili ho iba kolegovia. Smer sa zastáva svojho nominanta Jaromíra Čižnára, ktorý Dobroslava Trnku nechal v práci.
BRATISLAVA. Šéf prokuratúry Jaromír Čižnár si myslí, že nemá význam poslať Dobroslava Trnku preč z Generálnej prokuratúry.
„Pán Dobroslav Trnka nevykonáva riadiacu činnosť, a preto nie je dôvod na pozastavenie funkcie prokurátora,“ odkázal po hovorkyni Andrei Predajňovej.
Nominant Smeru na čele prokuratúry Čižnár mohol Trnku postaviť mimo služby, až pokým súd právoplatne rozhodne o jeho disciplinárnom treste za kauzu Glance House, na ktorú upozornilo SME.
Disciplinárna komisia koncom novembra rozhodla, že by mal prísť o funkciu prokurátora za to, že ignoroval zákaz špeciálnej prokuratúry a umožnil previesť bytovku v Bernolákove na firmu blízku jeho kamarátovi Mariánovi Kočnerovi.
Ide o podnikateľa z mafiánskych zoznamov.
Na ťahu je súd
Chronológia
Glance House
- bytovku postavili v roku 2010,
- prokuratúra ju zablokovala, lebo vyšetrovala spory v developerskej firme,
- kataster napriek tomu budovu na Trnkov pokyn previedol,
- oklamaní klienti sú stále bez bytov aj bez peňazí,
- SME kauzu sleduje od januára 2011.
Trnka sa proti najprísnejšiemu trestu, aký mohol zo zákona dostať, rozhodol odvolať na Krajskom súde v Bratislave. Súd nemá lehotu, dokedy musí jeho odvolanie vybaviť. Záležitosť môže riešiť aj mesiace.
Bývalý generálny prokurátor Trnka teraz môže vďaka Čižnárovi ďalej chodiť do práce. Momentálne pôsobí na kontrolnom odbore Generálnej prokuratúry. Od vypuknutia kauzy vinu odmieta.
Päťdesiatročný Trnka nastúpil na prokuratúru hneď po vysokej škole. V minulosti už bol disciplinárne stíhaný. V roku 2006 dostal pokutu sedemtisíc korún za to, že spôsobil dopravnú nehodu.
„Pán Čižnár tvrdil, že urobí poriadky, ale toto tomu nenasvedčuje,“ hodnotí člen ústavnoprávneho parlamentného výboru Martin Poliačik z SaS. Opozícia zvažuje, že sa pokúsi prešetriť situáciu na Generálnej prokuratúre.
Už pred Vianocami preberala, či výboru navrhne poslanecký prieskum, alebo stretnutie s Čižnárom.
„Prokuratúra pod pánom Čižnárom si počína dobre. Je nezávislá. Nechajme ju robiť svoju robotu. Nehodnotím jeho čiastkové kroky,“ vraví podpredseda Smeru a minister vnútra Robert Kaliňák.
Čižnár ešte ako krajský prokurátor v Bratislave odmietol kauzu Glance House dozorovať pre zaujatosť. Do tejto funkcie ho v minulosti dosadil práve Trnka.
Vyšetrovanie sa nekončí
Policajné vyšetrovanie kauzy Glance House pokračuje. Bývalý šéf katastra v Senci Igor Svitek je obvinený z toho, že na základe Trnkovho listu previedol zablokovanú novostavbu na firmu blízku Kočnerovi. Svitek sa nechcel ku kauze vyjadrovať.
Po tom, ako ho po prevalení kauzy odvolali z funkcie, si v máji založil realitnú kanceláriu.
Matúš Burčík, Monika Tódová
2.Fico si platil Afroditu
Premiér s asistentkou večerali u kuchára, ktorého platí Úrad vlády. Šéf reštaurácie Afrodita Marián Filo chodí na Úrad vlády variť pre delegácie.
BRATISLAVA. Súkromný kaštieľ v Čereňanoch, do ktorého v auguste premiér pozval na večeru asistentku Janu Halászovú, zrejme čakajú väčšie opravy.
Manželka šéfkuchára miestnej reštaurácie Afrodita Mariána Fila ešte v apríli cez Vestník verejného obstarávania začala hľadať firmu na „rekonštrukciu objektu na nízkokapacitné ubytovacie zariadenie“. Predpokladanú cenu úprav vyčíslila na 286 861 eur.
Projekt by mal byť financovaný z eurofondov. V oznámení Filovci píšu, že podávajú žiadosť o poskytnutie nenávratného finančného príspevku v rámci Programu rozvoja vidieka. To je aj dôvod, prečo stavebnú firmu musia hľadať formou verejnej súťaže.
Čo koho do toho
Keď denník SME v októbri zistil, že šéfkuchár z Afrodity má zákazky na Úrade vlády, Fica to rozzúrilo.
Podozrenia, že jeho súkromná večera s Halászovou v Čereňanoch mohla byť súčasťou týchto služieb, odmietol.
„Tá večera bola platená normálne súkromnými prostriedkami. Nemá to nič spoločné s činnosťou Úradu vlády,“ povedal. Kto podujatie platil, však nepovedal. „Čo je vás do toho, že idem na súkromnú večeru?“
Týždenník Plus sedem dní zverejnil fotografie, podľa ktorých Fico odviezol Halászovú z Čerenian autom domov do Bratislavy a pri lúčení sa pobozkali.
Reštaurácia Afrodita v kaštieli v Čereňanoch. FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Párky nevaria
Jedného z najvychytenejších kuchárov si Úrad vlády najal po Ficovom nástupe do funkcie. Pripravuje slávnostné večere pre zahraničné delegácie.
Od júna minulého roka to bolo desať akcií spolu za takmer 27-tisíc eur. Naposledy obed pre francúzskeho prezidenta vyšiel v októbri na 2850 eur. „Dúfam, že nechcete, aby sme hosťom zo zahraničia ponúkali párky s horčicou,“ zdôvodňoval premiér.
Pri výbere kuchára Úrad vlády oslovil tri firmy. Okrem Fila, ktorý je Ficov známy, to bola aj škola varenia a podnikateľka, ktorá vyrába darčekové predmety.
Budúci rok možno bude kuchára zháňať kancelária prezidenta.
Matúš Burčík
3.Vojenské tajnosti lepšie nepoznať
Denník SME počas roka upozornil na niekoľko podozrení vo vojenskom spravodajstve.
BRATISLAVA. Machinácie s majetkom za milióny eur a čudné obchody s nehnuteľnosťami cez sieť spriaznených firiem s väzbami na vedenie Vojenskej spravodajskej služby.
Tak vyzerala rozsiahla správa, ktorú v máji anonymne dostal denník SME. Mala viac než 130 listov, z ktorých väčšina bola potlačená z oboch strán. Vznikla ešte za ministra Ľubomíra Galka z SaS.
Z dokumentu vyplývalo, že za čias prvej vlády Roberta Fica sa ľudia z okolia vedenia služby obohatili na úkor štátu. Denník SME dokument odovzdal špeciálnej prokuratúre a výboru na kontrolu vojenského spravodajstva. Výboru sa sami prihlásili dvaja svedkovia.
Prvým bol bývalý zástupca šéfa VSS Vladimír Suchodolinský, ktorý tunelovanie vyšetroval. Druhým bol plukovník Ivan Macko, ktorý mal informácie o ďalších podozreniach.
Vyšetrovanie podozrení prebieha v utajenom režime a prokuratúra o ňom neinformuje. Napreduje len pomaly, Macka polícia prvýkrát vypočula až v decembri a až keď sa sám ozval.
Prípady z prostredia VSS vyšetroval v minulosti prokurátor Jaroslav Kozolka. Keď denník SME upozornil, že bol agentom komunistickej vojenskej kontrarozviedky, prokuratúra mu odobrala spisy s utajovanými informáciami.
Miroslav Kern
4.Dojčaťu zabielili záznam v karte
Lekárku, ktorá na podvod poukázala, dali medzi začínajúcich lekárov.
BRATISLAVA. Miško sa v marci predčasne narodil s obojstranným zápalom pľúc v nitrianskej fakultnej nemocnici. Správu o jeho liečbe v zdravotnej karte zabielili.
Detskú lekárku Zuzanu Pechočiakovú, ktorá na to poukázala, preradili na horšie pracovisko.
Predávkovali ho liekom
Dojčaťu podávali liek gentamycín, ktorý sa používa aj na liečbu infekcie dolných dýchacích ciest. Od jednej z neatestovaných lekárok sa rodičia dozvedeli, že chlapcovi podávali liek dlhšie, ako mohli.
Pre zlyhávajúce obličky ho v prvej polovici apríla previezli do Detskej fakultnej nemocnice na bratislavských Kramároch.
Tamojší lekári v prepúšťacej správe predpokladali, že poškodenie obličiek „bolo navodené farmakologicky“. Chlapca po siedmich dňoch z nemocnice prepustili.
Rodičia sa koncom júna pre podozrenie na predávkovanie liekom obrátili na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. V polovici decembra však rozhodol, že k tomu nedošlo. Rodičia zvažujú ďalšie kroky.
Šéfkou sekcie dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou úradu je Olívia Mancová. So šéfom nitrianskej nemocnice Jozefom Valockým, ktorý je aj poslancom za Smer, má nadštandardný vzťah.
Poukázala na bielenie
Pre problémy s dýchaním v máji dojča opäť hospitalizovali v Nitre. Správu, že dieťa nadmerne liečili gentamycínom, zabielila prednostka detskej kliniky Alena Ďurišová.
Na konci júna na to upozornila Pechočiaková (na snímke). Ani nie do mesiaca ju preradili do prijímacej ambulancie medzi začínajúcich lekárov.
Vysťahovali ju z lekárskej izby a skrátili jej ordinačné hodiny v jej reaumatologickej ambulancii.
Valocký dlho popieral, žeby Ďurišová kartu bielila. Keď to potvrdilo ministerstvo zdravotníctva, povedal, že ho oklamala. Potom ju odvolal.
Hoci prípad začala prešetrovať prokuratúra, Pechočiakovej sa neospravedlnil Valocký ani ministerstvo. Na oddelenie ju vrátili až po záujme médií na začiatku decembra.
Lekárke stále neodpísal premiér Robert Fico na list, v ktorom mu píše, že sa obklopil ľuďmi, čo nehovoria pravdu.
Ján Krempaský
5.Jahnátek si otvoril rodinný podnik
U ministra pracujú príbuzní aj obyvatelia rodnej dediny. Pojem Komjatičan už zľudovel.
BRATISLAVA. Medzi riadiacimi zamestnancami na ministerstve pôdohospodárstva, ktoré vedie Ľubomír Jahnátek zo Smeru, objavil denník SME tento rok pavúka ministrových príbuzných a rodákov z dediny Komjatice.
K synovcovi Lukášovi Peškovi (kontroluje eurofondy) a neteri Petre Bohúnovej (šéfka oddeleniu prevádzky a registratúry) sa do zoznamu zamestnancov ministerstva pridali jeho krstné deti Ľudovít a Michal Gráfovci, ktorí vraj v lete vypomáhali spracovať dokumentáciu k eurofondom.
Po Jahnátkovom nástupe na ministerstve zamestnali aj Mareka Gocníka z Komjatíc, ktorý šéfuje eurofondovým programom.
Miesto šéfa sekcie kontroly sa ušlo aj Komjatičanovi Ľudovítovi Koppanovi a riaditeľom tlačového odboru a hovorcom ministerstva je bývalý Komjatičan Peter Hajnala.
Šéfkou Smeru v Komjaticiach je Karin Jaššová, z ktorej urobil Jahnátek šéfku odboru ešte na ministerstve hospodárstva.
Na ministerstve pôdohospodárstva teraz pracuje jej švagor a v úradnom telefónnom zozname je aj ďalší muž, ktorý má toto priezvisko.
V šiestich výberových konaniach bolo dohromady šesť uchádzačov. Všetci uspeli a dostali vedúce funkcie.
Konkurzy ministerstvo vyhlásilo len na intranete. Komjaticiam preplatili dotáciu z eurofondov, hoci opravená škôlka stále nefunguje.
Šéfka Jahnátkovej kancelárie Monika Pôbišová nemá vysokú školu a pritom šéfovala väčšinou vysokoškolákom.
Otázky vyvoláva aj hacienda Jahnátkovho syna Andreja, ktorý je zamestnancom pološtátnej akciovky JESS, ktorá má stavať novú atómovú elektráreň.
Jahnátek tvrdil, že za kauzou je nemenovaný „zväz“, ktorému prekážajú potravinové kontroly. Premiér Robert Fico sa ho zastal.
Miroslav Kern
O čom sme písali
Ústredie práce spravilo preklep
Súkromnú firmu si vo februári najalo ústredie práce na to, aby mu vybavovala verejné obstarávania. Spoločnosti Agrasor sa v zmluve zaviazalo platiť za hodinu služieb 11 300 eur. Keď denník SME o pochybnej zákazke informoval, inštitúcia sa bránila, že išlo o preklep a zmluvu opravila dodatkom. Zo zverejnených faktúr však vyplýva, že služby Agrasoru odvtedy nevyužila. Na otázky o spolupráci ústredie vôbec neodpovedalo.
Zrušili storočný nájom skladu
Štátny Geodetický a kartografický ústav si v roku 2009 pod vedením nominantov SNS prenajal sklad za obrovskú sumu do roku 2057 s „opciou“ do roku 2106. Súd absurdný prenájom po článkoch v SME zrušil.
Župani občana Reháka neprijali
Ani blížiace sa župné voľby neprimali väčšinu županov lepšie načúvať ľuďom. Keď ich v lete oslovil občan František Rehák, ktorý sa chcel sťažovať na neférové správanie ich podriadených, čas si našli len banskobystrický, prešovský a košický župan. Email poslali v Rehákovom mene redaktori SME. O čosi prístupnejší boli primátori, z 12 miest občana prijali siedmi. V dvoch mestách sa dostal k viceprimátorom, v Trenčíne, Košiciach a Bratislave skončil u úradníka.
Záchody neumývajú
Na Slovensku sú nemocnice, v ktorých záchody neumyjú aj týždeň. Ukázal to test reportérov denníka SME, ktorí v máji s týždenným odstupom skontrolovali osem z nich.
Mnoho zmlúv štát tají
Vláda Roberta Fica v roku 2013 odmietla zverejniť napríklad podklady, na základe ktorých sa rozhodla kúpiť stratovú časť SPP. Tvrdila, že v dokumentoch je obchodné tajomstvo. Keď už ministri kúpu odsúhlasili, dokument zavesila bez problémov na web. Minister vnútra Robert Kaliňák zas nezákonne odmieta zverejniť analýzu reformy štátnej správy. Tomáš Malatinský na ministerstve hospodárstva prekvapil nezákonným utajovaním investičných memoránd.
SME v nemocnici
Reportéri denníka SME strávili na jar týždeň v trnavskej fakultnej nemocnici. Zistili napríklad, že nemocnica eviduje počty preležanín, ale nehlási ich zdravotným poisťovniam. V areáli majú len jednu sanitku.
Emisie už nevyšetria
BRATISLAVA. Za päť rokov polícia nenašla dosť dôkazov, aby mohla obviniť nominantov SNS z nevýhodného predaja emisných povoleniek. Slovensko predalo 15 miliónov ton emisií v roku 2008 garážovej firme Interblue. Za tonu dostalo 5,05 eura, hoci okolité štáty predávali aj za dvojnásobok. Štát aj podľa Smeru prišiel najmenej o 66 miliónov eur. Špeciálna prokuratúra koniec vyšetrovania potvrdila. Polícia uznesenie o zastavení neukázala.
Išli sme do osady
Päťčlenný tím denníka SME strávil týždeň v obci Kecerovce pri Košiciach, kde žije viac Rómov ako bielych. Zisťoval, aké sú ich najväčšie problémy, ako s Rómami vychádzajú nerómovia, a kde zlyháva štat.
Straníkom sa v župách darí
Politické nominácie v úradoch samosprávnych krajov a ich organizáciách popierali pred voľbami všetci ôsmi župani. Denník SME však pri niekoľkohodinovom lustrovaní úradníkov narazil na vyše 70 vedúcich pracovníkov s politickým pozadím. Väčšina z nich kandidovala v niektorých voľbách za Smer, ktorý ovláda väčšinu žúp. V Nitre boli vedúci blízki aj pravicovým stranám, ktoré boli v slovenskej koalícii, v Bratislave išlo o ľudí SDKÚ.
Čaplovič mal audi
Luxusné audi si ministerstvo školstva prenajímalo od firmy Jirka Malchárka pre svojich úradníkov. Po upozornení SME dal premiér Robert Fico zmluvu zrušiť. Za 3,5 mesiaca prenájom vyšiel na 10tisíc eur.
Zväzky ŠtB usvedčujú Babiša
Českého politika slovenského pôvodu Andreja Babiša ŠtB evidovala ako agenta, ktorý pre ňu aktívne pracoval. Vyplýva to zo zachovaných zväzkov v Ústave pamäti národa, denník SME o tom informoval v októbri. Babiš podľa zväzkov ako agent v Bratislave navštevoval konšpiračný byt a podieľal sa na operácii ŠtB s názvom OKO. Bývalí príslušníci ŠtB, ktorí sa v spisoch spomínajú, o tom nechceli hovoriť. Babiš spoluprácu odmieta a s ÚPN sa súdi.
Vnuka odvolali
Šéf Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák za noc zmenil názor na to, či treba oceniť Františka Vnuka. Ústav mu chcel udeliť cenu za vedecký prínos na výročie 17. novembra. Vnuk je známy obhajca Jozefa Tisa.

Beata
Balogová
