Slovenské jednotky majú v Afganistane ostať do konca budúceho roka.
Vrah slovenského vojaka z Kandaháru stále unikáZdroj: icasualties.orgBRATISLAVA. „Rozbité sklo, pokrčené plechy a časti ľudských tiel boli roztrúsené pozdĺž cesty,“ opísal miesto bombového útoku, pri ktorom v Kábule zahynuli aj dvaja slovenskí vojaci, afganský korešpondent denníka New York Times Azam Ahmed.
Pre noviny napísal, že výbuch po sebe zanechal scénu, ktorú obyvatelia Kábulu dobre poznajú.
„Miestni obchodníci hovorili o chaose a zmätku, pretože dym a prach zatemnili okolie výbuchu.
Cestu, ktorá bežne tvorí hlavnú dopravnú tepnu smerujúcu na východ do mesta Džalalabád, na tri hodiny po výbuchu uzatvorili,“ pokračoval Ahmed.
Zabíjal talib
K útoku sa prihlásil Taliban. Jeho hovorca Zabihulláh Mujahid vydal vyhlásenie, že „mučenícky nasledovník islamského emirátu“ odpálil nálože na konvoj zahraničných vojakov o jednej popoludní miestneho času.
Tragédia sa stala asi kilometer od základne NATO Camp Phoenix.
Dvaja vojaci zo Slovenska patrili k elitnej jednotke, ktorá plní špeciálne úlohy. Armáda odmietla zverejniť, čo presne robili. V Afganistane boli od konca novembra.
Premiér Robert Fico útok ostro odsúdil. Minister obrany Martin Glváč zo Smeru na sobotu sľúbil bližšie informácie o útoku.
Ani o deň dlhšie
Telá obetí by mal priviezť na Slovensko vládny špeciál. „Prevoz trochu komplikuje zlé počasie a tamojšia bezpečnostná situácia,“ povedal Glváč.
V Afganistane momentálne pôsobí v rámci operácie NATO 232 Slovákov, z toho v Kábule boli ôsmi. Zvyšní vojaci sú podľa ministerstva v poriadku.
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák oznámil, že Slovensko sa nenechá „týmto zbabelým aktom“ zastrašiť a slovenskí vojaci v Afganistane ostanú až do konca budúceho roka, ako sa naplánovalo.
„Nemáme záujem byť v Afganistane ani o deň dlhšie, ako je nevyhnutné. Na druhej strane chceme po sebe zanechať stabilnú vládu,“ dodal.
Slovensko sa do medzinárodnej operácie ISAF zapojilo v roku 2002. Odvtedy v krajine zomreli štyria slovenskí vojaci.
V júli zomrel tridsaťpäťročný čatár Daniel Kavuliak po útoku afganského teroristu, ktorý sa infiltroval do afganskej armády.
Pred tromi rokmi tam prišiel o život desiatnik Robert Hutník, pôvodom zo Slovenska. Nebol príslušníkom slovenskej armády, ale členom francúzskej légie.
Denne zomrie sedem civilistov
Útoky Talibanu v Afganistane pokračujú. No západných vojakov umiera menej.
KÁBUL, BRATISLAVA. Na prvý pohľad do štatistík by sa mohlo zdať, že sa situácia v Afganistane v trinásty rok vojny zlepšuje. Rok 2013 bude pre západné vojská najmenej krvavý za posledných osem rokov.
Dovčera zahynulo podľa portálu icasualties.org tento rok 161 západných vojakov, čo je menej ako polovica vlaňajšieho počtu. V rekordnom roku 2010 zabilo hnutie Taliban 711 vojakov.
Streľba do vlastných
Straty armád v Afganistane od roku 2001
Spojené štáty 2301
Veľká Británia 447
Kanada 158
Francúzsko 86
Nemecko 54
Poľsko 38
Maďarsko 7
Česko 5
Slovensko 3
Bezpečnostná situácia v Afganistane však zostáva posledné tri roky viacmenej rovnaká s mnohými teroristickými útokmi Talibanu a obeťami najmä medzi afganskými civilistami.
Počas prvých šiestich mesiacov tohto roku počet civilných obetí (vyše 1300) narástol oproti roku predtým o 23 percent.
Zmrazilo to optimistov, ktorí privítali, že rok 2012 bol vôbec prvým, keď ich počet začal klesať.
„Taliban zostáva húževnatý, afganská vláda slabá a medzinárodná komunita unavená,“ napísal americký Inštitút pre mier.
Vojaci odchádzajú
Menej obetí spomedzi západných vojakov je dôsledkom toho, že sa postupne z krajiny sťahujú a prenechávajú zodpovednosť za bezpečnosť afganským vojakom a policajtom.
Rok 2014 bude kľúčový, keďže do Silvestra budúceho roka by sa mali z krajiny stiahnuť západné vojská
Slovensku sa obetiam dlhšie vyhýbalo. Naši prišli už skôr o viacerých vojakov. Za vyše desaťročie vojny zahynulo až päť Čechov, sedem Maďarov a 38 Poliakov. Tí však majú v krajine viac ako dvetisícčlenný kontingent.
Tomáš Vasilko

Beata
Balogová
