Pusa premiérovi od Jany Halászovej neprekonala šéfa Najvyššieho súdu.
Nestáva sa často, že by Oscara dostal niekto za úlohu v romantickej komédii, ale tento rok sa to podarilo herečke Jennifer Lawrenceovej. Podobne presvedčivá romantická nálada pochytila v júli aj predsedu nášho Najvyššieho súdu Štefana Harabina.
Na oficiálnom akte vymenovania nového generálneho prokurátora Harabin trikrát poceloval predsedu vlády Roberta Fica. Premiér sa bozkávať nechal, hoci bol trochu prekvapený.
„Pozdravil som ho slovanským spôsobom, pretože si ho vážim,“ vysvetľoval potom Harabin. Bozkáva sa vraj „so všetkými, čo slovansky cítia a zmýšľajú“.
„Medzi ústavnými činiteľmi je to niečo úplne výnimočné, čo zbytočne púta pozornosť. Pri oficiálnom akte je to absolútne vylúčené,“ zhodnotil neobvyklý pozdrav český odborník na protokol Ladislav Špaček.
Smiešny odvoz Predseda Smeru Fico sa tento rok do médií dostal aj s ďalším bozkom, keď v auguste po návrate z večere v penzióne Afrodita pobozkal v aute svoju mladú asistentku Janu Halászovú. Viezol ju v straníckom BMW, hoci sama má Audi asi za 30-tisíc eur.
Fotografie priniesol týždenník Plus sedem dní. Úrad vlády potom nevedel vysvetliť, akú má slečna, ktorá sa objavuje Ficovi po boku, vlastne pracovnú náplň.
Ficova hovorkyňa Beatrice Szabóová o aférke zrejme vie viac, lebo odkázala, že ide o „smiešny príbeh“.
Harabin aj spamoval Spriateleným sudcom, ministrom, advokátom, šéfke Ústavného súdu, generálnemu prokurátorovi, ale aj do redakcie SME a mnohým ďalším poslal Harabin v októbri odkaz na nahrávku, ako sa Róm Rudolf Horváth pred rokmi polícii sám udal, že sa práve „vlámali do domu“.
Email dostali aj redaktor Markízy Ján Tribula či podnikateľ Jozef Oklamčák. Tribula hovorí, že Harabin ich posiela „strašne veľa“.
Harabin povedal, že jeho zoznam prijímateľov je „zostavený náhodne“ a odvolal sa na „šírenie ústavného práva na informácie“.
V roku 2010 Harabin zablokoval na Najvyššom súde sudcom viacero internetových stránok, ktoré podľa neho nemali nič spoločné s prácou.
Boris Zemko, Monika Tódová, Miroslav Kern
Smer s vrecom zemiakov neuspel Keď sa Marian Kotleba dostal do druhého kola, vinil z toho Fico pravicu. Keď porazil aj kandidáta Smeru, vinníkom bola podľa Fica opäť pravica.
Aj vrece zemiakov porazí pána Kotlebu – vyhlasoval po prvom kole župných volieb v Banskej Bystrici predseda Smeru Robert Fico.
Robil si žarty z toho, že Ľudovít Kaník (v regióne pre mohutnú kampaň zvaný Kampaník) z SDKÚ skončil až na treťom mieste a nepostúpil do druhého kola. Úspechom svojho kandidáta Vladimíra Maňku si bol premiér taký istý, že ho ani neprišiel podporiť, kým Tibora Mikuša z ND do svojho rodného Nitrianskeho kraja áno, hoci ten sa tvári ako nezávislý.
Značka Smeru Maňkovi, ktorý je aj podpredsedom strany a europoslancom, na víťazstvo nestačila. Fico však priamu potupnú porážku neuznal a vrece zemiakov zostáva v strane jeho zástupcom.
Boris Zemko
Ako to vidí Cynická obluda
Riešiť veci silou je pre Tomáša malina Ako môžem dostať cenu pre najhoršieho hovorcu, keď som najlepší, čudoval sa Erik Malina.
Cvičí, aby bol ako jeho pán, predseda Smeru Robert Fico. Zlé jazyky hovoria, že Erik Tomáš na seba aj podobne trpí a priniesol si to už z Markízy. Keď mal dostať v podivnej súťaži Hovorca roka cenu Malina, organizátori ju radšej nevyhlásili.
Jeden z porotcov, komentátor Hospodárskych novín Arpád Soltész povedal, že rozhodnutie o anticene mohlo zničiť celú súťaž. Organizátorka Zuzana Tichá mu povedala, že ak ju dostane Erik Tomáš, ona môže zavrieť firmu. „Začali jej údajne odskakovať sponzori od súťaže, dlhoroční spolupracovníci rušili zmluvy.“ Súťaž sponzorujú aj štátne firmy.
„Vládni hovorcovia z vlastnej iniciatívy pripravili protest a bojkot ankety, ktorým ma chceli podporiť,“ hovorí Tomáš. „Ja im chcem za toto gesto veľmi pekne poďakovať.“ Sám vraj nikomu nevolal a teda sa ani nevyhrážal.
Fico povedal, že išlo o snahu Erika poškodiť.
Juraj Koník, Boris Zemko
Kňazi nie sú na úrovni, potrebujú povolenie Katolícka cirkev chcela trestať kňazov, ktorí budú hovoriť do médií bez súhlasu biskupa či vikára.
Z kazateľnice môžu prehovárať k verejnosti, sú školení aj trénovaní. Ale na to, aby povedali názor do médií, niektorí kňazi zrejme nemajú.
„Chceme zabezpečiť, aby v médiách vystupovali ľudia, ktorí sú na dostatočnej odbornej a duchovnej úrovni... Netreba sa obávať,“ vysvetlil bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský zákaz pre duchovných, ktorý vydala cirkev v marci, asi len zhodou okolností tesne potom, ako dostal zákaz hovoriť priamo z Vatikánu aj bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák.
Keď s Bezákom jeho obdivovatelia pripravili dve knihy, niektoré katolícke kníhkupectvá ich odmietli predávať.
Slovensko sa snaží, ale v tejto oblasti aj tak zostáva vtipom roka výrok pápeža Františka, že cirkev by mala byť chudobná. A prípadne aj špinavá.
Daniel Vražda, Boris Zemko
Pitkári a bitkári Počas nočnej schôdze o štátnej kúpe akcií stratovej časti SPP sa poslanci pobili. Pripití aj triezvi.
Skôr ako sa šéfovi parlamentu Pavlovi Paškovi podarilo ukončiť „nedôstojné“ rokovanie o SPP, dostali sa do konfliktu poslanci jeho Smeru s poslancami OĽaNO pod vedením Igora Matoviča.
Podgurážený Ivan Varga vzal Matovičovi jeho papierovú figurínu premiéra Roberta Fica a Jozef Valocký sa mu postavil do cesty, keď sa za Vargom rozbehol.
O figurínu sa potom namiesto Matoviča preťahoval so smerákmi jeho kolega Igor Viskupič. Ráno sa v klube Smeru našla kopa fliaš.
Miroslav Kern, Boris Zemko
Tajomníci VOS a SNS sa zišli v Afrike Vojenskí tajní, podozriví z tunelovania, sa priatelia s tajomníkom Jána Slotu, ktorý vedie podozrivo luxusný život.
BRATISLAVA. SNS mala k našej armáde vždy blízko. Ľubomír Skuhra a Juraj Šebo, o ktorých správa VOS hovorí, že za ich vedenia tajnú službu tunelovali, sa stretli s tajomníkom bývalého predsedu strany Jána Slotu. Na jednom zábere je aj fľaša vodky s nápisom Slotovica.
Skuhra dodnes vedie spojené Vojenské spravodajstvo, vyšetrovanie podozrení sa takmer nehýbe.
Boris Zemko
Konšpirácia. Snímku si tajní dali na Facebook.
FOTO – ARCHÍV GEORGEA GANSÉHO
Lunik Košice neukážu, hrôz bolo aj tak dosť Multikultúrne mesto sa snažilo pred Nemcami utajiť rómske geto.
KOŠICE. „Tento voyerizmus nie je potrebný,“ tvrdila zahraničným novinárom sprievodkyňa už počas letu do Košíc, keď chceli vidieť Rómov.
Nemci pripomínali, že Rómovia sú po Maďaroch druhou najväčšou menšinou, namiesto Lunika IX ich však vzali do Medzeva za bývalým prezidentom Rudolfom Schusterom, ktorý je Nemec.
Projekt Košice – Európske hlavné mesto kultúry mal aj preto mierne rozpačitý začiatok. Z jeho hymny sme sa zas dozvedeli, že celé Košice „zaváňajú“.
Boris Zemko

Beata
Balogová
