BRATISLAVA. Úrad vlády už zháňa firmu, ktorá opraví chátrajúci neogotický kaštieľ v Rusovciach. Ide o jednu z najlukratívnejších štátnych zákaziek.
Vláda Smeru odhadla, že jeho oprava aj s priľahlým areálom vyjde na 40 miliónov eur. Štát na obnovu nemá, premiér Robert Fico sľúbil zohnať milióny od štedrých darcov.
Súťaž deň po oznámení kandidatúry
Deň po tom, ako Fico ohlásil, že bude kandidovať za prezidenta, Úrad vlády poslal do Vestníka verejného obstarávania predbežné oznámenie o rekonštrukcii rusovského kaštieľa. Oznámenie z 19. decembra je avízom na verejnú súťaž.
Úrad vlády v ňom rozdelil zákazku na dve časti. Prvá, v rámci ktorej sa má obnoviť kaštieľ a priľahlý areál, má vyjsť 25,4 milióna eur bez dane. Druhá sa týka čeľadníka, ktorý má stáť 7,5 milióna eur.
Oprava sa podľa oznamu vo vestníku zaplatí zo štátneho rozpočtu. Jedine na čeľadník pôjdu aj nórske fondy, Úrad vlády naň získal podporu päť miliónov eur. Dokopy by tak zo štátnej kasy malo ísť 27,9 milióna eur.
Fico: Nie som samovrah
Fico už od leta 2012 vraví, že Rusovce neobnoví za štátne milióny, ale z peňazí sponzorov.
„Som dvadsať rokov v politike, verte mi, že hoci mám rád národné kultúrne pamiatky a tiež sme si veľa vytrpeli aj za Bratislavský hrad, ale samovrah nie som, aby som na úkor iných kapitol štátneho rozpočtu teraz išiel rekonštruovať pre účely reprezentácie národnú kultúrnu pamiatku,“ vyhlásil 1. augusta 2012 Fico.
V budúcoročnom štátnom rozpočte je vyčlenený na Rusovce len milión eur. Odkiaľ budú zvyšné milióny, Úrad vlády nevysvetlil. S otázkami odkázal na ministerstvo financií.
To krátko predtým odkazovalo práve na Úrad vlády. Ministerstvo financií pod vedením Petra Kažimíra zo Smeru napokon napísalo, že sa stále počíta s tým, že milióny budú od súkromníkov.
„Zdroje od jednotlivých donorov budú príjmom štátneho rozpočtu a následne budú rozpočtované aj výdavky,“ povedal Radko Kuruc z tlačového oddelenia ministerstva.
Či Kažimír a Fico rokujú aj s podnikateľmi, ktorí sú označovaní za mecenášov Smeru, nie je jasné. Koho oslovili, odmietajú zverejniť.
Kažimír ich mená nepovedal ani v septembri, keď prvýkrát hovoril, že sa našli podnikatelia, čo chcú na budúce reprezentačné sídlo štátu prispieť.
„Na rekonštrukciu máme prisľúbených 20 až 25 miliónov eur vo forme darov od rôznych podnikateľských spoločností,“ povedal Kažimír 26. septembra.
Kuruc tvrdí, že podrobnosti o darcoch oznámia potom, „čo bude zrejmá finálna čiastka“.
Darcov podľa Kažimíra nebude štát zvýhodňovať, ich odmenou má byť „dobrý pocit“.
Byt pre Fica?
Úrad vlády chce vybrať stavebnú firmu čo najskôr. Zatiaľ nie je známe, či a ako obmedzí prihlasovanie firiem do súťaže. Vláda chce opravu stihnúť do júla 2016, keď Slovensko prevezme predsedníctvo v Únii, aby tam mohla prijať významných hostí.
Ak by Fico vyhral prezidentské voľby, v obnovenom historickom areáli by mohol mať služobný byt.
Súčasťou nového reprezentačného sídla by mal byť aj byt pre prezidentský pár. O jeho vybudovanie sa zasadzoval prezident Ivan Gašparovič, ktorý bez neho nechcel predávať prezidentskú vilu na Slavíne, ktorá má trhovú hodnotu okolo troch miliónov. Gašparovič ju chce stihnúť predať do jari, kým skončí v úrade. Peniaze presunie na obnovu Rusoviec.
Prezidentov hovorca Marek Trubač od minulého týždňa neodpovedal, či prezidentská kancelária už našla audítora, ktorý má vilu ohodnotiť a kedy ju ponúknu prípadným záujemcom.
Súd s benediktínmi
Rusovský kaštieľ je prázdny vyše 20 rokov. Začiatkom 90. rokov sa opravila jeho strecha a reštaurátori zachránili jeho najcennejšie časti.
Pod správu Úradu vlády sa dostal v roku 1995, odkedy sa začalo hovoriť, že bude slúžiť na štátnu reprezentáciu. Pamiatkari viackrát varovali, že je v dezolátnom stave, no obnova sa iba odsúvala.
O kaštieľ sa roky súdili benediktíni. Fico začal opravu presadzovať hlavne po tom, ako rád sv. Benedikta v Komárne v lete prehral ďalší súd. Benediktíni tvrdili, že belgická princezná Stefanie - manželka kniežaťa Elemíra Lónyaya, im majetok odkázala v závete.
Na obnovu kaštieľa zriadil Úrad vlády špeciálny riadiaci výbor, v ktorom sedia aj zástupcovia Krajského pamiatkového úradu v Bratislave, bratislavskej mestskej časti Rusovce či Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline.

Beata
Balogová
