Róbert Tibenský podľa trestného oznámenia údajne spáchal niekoľko trestných činov. Vraví, že ide o snahu ho zdiskreditovať.
BRATISLAVA, TEL AVIV. Muža číslo dva vo vojenskom tajnom spravodajstve vyšetruje polícia.
Podľa trestného oznámenia, ktoré odovzdal policajtom bývalý zamestnanec ministerstva obrany, údajne Róbert Tibenský spáchal trestné činy, kým bol vojenským pridelencom v Izraeli.
Podanie obsahuje konkrétne podozrenia, dokumenty a fotografie. Napríklad že Tibenský údajne klamal ministerstvu obrany pri prenájme vily v exkluzívnej štvrti Tel Avivu.
Ďalšie podozrenie hovorí, že si nechal opraviť auto za štátne peniaze, hoci ani neohlásil nehodu.
Tibenský na otázky o aute a prenájme neodpovedal. Odpísal, že ide o „nepravdivé, zavádzajúce a účelové skutočnosti“, proti ktorým sa bude brániť právnou cestou.
Dvojnásobný dom
Tibenský bol v rokoch 2008 až 2011 vojenským pridelencom v Izraeli. Za štátne si prenajal dom v meste Herzlia neďaleko Tel Avivu.
V mestečku bývajú boháči aj diplomati, je tam medzinárodná škola, najlepšia súkromná nemocnica v krajine, veľký jachtársky klub. Keď človek povie, že býva v Herzlii, všetci hneď vedia, že je pri peniazoch.
Podľa podania, ktoré dal na polícii bývalý zamestnanec ministerstva obrany, Tibenský vraj zabezpečil, aby mu jeho šéfovia schválili prenájom domu, na ktorý nemal nárok.
V evidenčnom liste bytu údajne uviedol, že má celkovú rozlohu 126 štvorcových metrov podlahovej plochy a len 87 z nich označil za obytnú plochu. V geometrickom plániku k domu sa však podľa oznámenia píše o 254 metroch obytnej plochy. Celková plocha domu bola údajne až 322 štvorcových metrov.
Dom stojí na dobrej adrese aj v rámci Herzlie. Je neďaleko prístavu. Zvonka nevyzerá na to, že by mal obytnú plochu bežného panelákového trojizbového bytu. Na pozemku je aj priestranná garáž.
Cena prenájmu 5500 USD na mesiac nepôsobí na danú oblasť premrštene, keďže ide o jednu z najlukratívnejších častí krajiny.
Nehoda na párty
Oznámenie, ktoré má polícia, opisuje aj to, ako sa Tibenský v júni 2011 zúčastnil na spoločenskej akcii a pil na nej alkohol. Po akcii vraj nabúral služobné terénne auto Toyota zadnou časťou do stromu a poškodil na nej nárazník a kryt svetla.
V podaní sa uvádza, že nehodu nenahlásil a poškodené auto nechal opraviť za štátne. V dokumentoch údajne napísal, že išlo o prípravu a zabezpečenie technickej kontroly za 1795 šekelov (asi 370 eur).
Vo faktúre zo servisu Ben Meir Micha & Sons Garage vystavenej na auto s rovnakým číslom, aké podľa fotografie z Google Street View parkuje pred domom, v ktorom Tibenský býval, je celková suma 1795 šekelov – 803 šekelov je za opravu v zadnej časti auta a farbu, ďalších 396,80 šekela je za zadné svetlo. Kontrola stála podľa faktúry necelých 350 šekelov, čo je v Izraeli bežná cena.
V podaní sa píše, že auto z miesta nehody nakoniec odšoféroval vojak inej než slovenskej armády, čo je udalosť, ktorá sa musí hlásiť ako možné bezpečnostné riziko.
Na mieste vraj boli najmenej dvaja vojenskí diplomati zo stredoeurópskych krajín. S jedným z nich sa SME nepodarilo skontaktovať, druhý odpovedal len pod podmienkou anonymity. Napísal, že žiadnu takúto nehodu nevidel. Ak ho však polícia osloví, bude vypovedať.
Ďalším podozrením je nákup plynu do grilu, ktorý bol na drevené uhlie, a dodávky kontajnerovej vody asi za 500 eur, ktoré vraj Tibenský používal vo svoj prospech.
Rozbitý zadný nárazník. REPROFOTO - SME
Vyšetruje sa ďalej
Polícia prípad vyšetruje od konca augusta, keď dostala neanonymné oznámenie vo štvrtom bratislavskom obvode.
„Spis vo vami spomínanom prípade bol dňa 25. októbra postúpený na vecne a miestne príslušný útvar Policajného zboru v Trnave,“ odpísal bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff.
„Môžem potvrdiť, že polícia v Trnave prijala odstúpený prípad a v súčasnosti prebieha jeho preverovanie,“ napísala trnavská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová.
Tibenský na otázky o veľkosti domu, havárii i oprave auta odpovedal štyrmi vetami. Žiadal, aby boli uverejnené celé.
„Uvádzané obvinenia považujem za pomerne priehľadnú hru na kompromitáciu a diskreditáciu mojej osoby. Mám za to, že táto spravodajská hra súvisí s neúspešným augustovým pokusom o vydieranie mojej osoby“.
Obvinenia považuje za „nepravdivé, zavádzajúce a účelové skutočnosti“, proti ktorým sa bude brániť právnou cestou.
„Zverejnené obvinenia po ich medializácii považujem z hľadiska ochrany osobnostných práv za natoľko závažné, že si okamžite uplatním všetky dostupné prostriedky právnej ochrany,“ napísal.
Ministerstvo obrany vraví, že o prípade nič nevie, keďže nikdy nedostalo žiadny podnet, sťažnosť alebo iné podanie.
Minister Martin Glváč vraj vo všetkých prípadoch žiadostí o zbavenie mlčanlivosti poskytuje absolútnu súčinnosť polícii a prokuratúre.
Na otázku, či Tibenského do ukončenia vyšetrovania nepostavia mimo služby, ministerstvo neodpovedalo.
Faktúra
Faktúra za opravu auta. REPROFOTO – SME
Funkciu dostal za Radičovej, Glváč si ho osvojil
Funkcionár vojenskej rozviedky už čelil podozreniam.
BRATISLAVA. Róbert Tibenský je právnik, roky robí pre vojenskú tajnú službu a v hodnosti plukovníka krátko viedol kontrarozviedku. Funkciu získal za krátkeho ministrovania Ivety Radičovej (vtedy SDKÚ) a miesto vo vedení služby si udržal aj za Martina Glváča.
O členoch tajných služieb sa toho vie len málo, pokiaľ ide o vojenských tajných, niekedy ich funkcie odtajnia. To sa stalo aj Tibenskému, ktorý bol v rokoch 2008 až 2011 pridelencom v Izraeli.
Galko ho odpočúval
Tibenský sa ocitol medzi ľuďmi, ktorých kontrarozviedka odpočúvala za ministra Ľubomíra Galka. Dôvod bol údajne ten, že sa naňho „viažu aktivity cudzích spravodajských služieb“.
Prokuratúra však tvrdila, že išlo o vykonštruované skutočnosti.
Keď Galka po škandále s odpočúvaním vystriedala Radičová, Tibenský sa stal šéfom kontrarozviedky.
Osvojil si ho Glváč, ktorý ho poveril spájaním Vojenskej spravodajskej služby (VSS) a Vojenského obranného spravodajstva (VOS) do jednej spravodajskej služby.
Keď vypukol škandál okolo podozrení z tunelovania VSS, Glváč ho spolu s riaditeľom vtedy už spojenej služby Ľubomírom Skuhrom zavolal na tlačovku, aby vysvetľoval novinárom, čo sa v nej deje.
Na Slovensku to bolo prvýkrát, keď šéfovia vojenskej služby hovorili na tlačovke a odpovedali na otázky.
Vtedy už bol Tibenský zástupcom služby a šéfoval práve rozviedke.
Róbert Tibenský (vľavo) na tlačovke so šéfom Vojenského spravodajstva Ľubomírom Skuhrom (v strede) a Martinom Glváčom. FOTO SME – GABRIEL KUCHTA
Už ho vyšetrovali
SME v júni dostalo dokument s hlavičkou VSS s názvom „Pplk. Róbert Tibenský - možné zneužitie postavenia a funkcie“, ktorý opisuje, ako údajne zneužíval svoje postavenie v rokoch 2004 až 2008 na vlastné obohatenie sa.
Ako šéf jedného z odborov vojenskej tajnej služby vraj zariadil prenájom bytov na spravodajské účely, ktoré sa však v skutočnosti využívali len na osobné potreby.
Ministerstvo už prípad prešetrovalo, žiadne porušenie zákonov nenašlo. On sám podozrenia odmieta.

Beata
Balogová
