Bratislava 23. októbra (TASR) - Ioan Kornelij Komanický dostane na základe rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) od štátu 1000 eúr ako odškodné za nemajetkovú ujmu pre nespravodlivé prepustenie zo zamestnania.
Komanický pôvodne žiadal vyplatenie spravodlivého zadosťučinenia vo výške 350 tisíc eúr a ďalších 114 tisíc eúr ako náhradu za finančnú škodu za prepustenie zo zamestnania.
Vláda dnes vzala na vedomie správu o rozsudku v spore Komanický verzus SR. Zároveň ministrovi spravodlivosti Danielovi Lipšicovi uložila, aby do 4. decembra zabezpečil vyplatenie 1000 eúr za nemajetkovú ujmu spôsobenú sťažovateľovi a 100 eúr ako náhradu nákladov a výdavkov.
Lipšic má podľa rozhodnutia vlády informovať Výbor delegátov ministrov Rady Európy o opatreniach, ktoré SR prijala v záujme predchádzania obdobných porušení Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
O spore rozhodol ESĽP v júni. Slovensko podľa verdiktu porušilo právo svojho občana Komanického na spravodlivé verejné vypočutie.
Komanický zažaloval SR za porušenie svojich práv po tom, ako ho v roku 1988 prepustili zo zamestnania na Okresnom národnom výbore v Bardejove pre porušenie pracovnej disciplíny. Jeho prepustenie bolo v roku 1991 vyhlásené rozhodnutím súdu za protizákonné.
Komanický sa dožadoval náhrady strát, ktoré protiprávnym prepustením zo zamestnania utrpel, jeho žiadosti však súdy vrátane Najvyššieho súdu SR v priebehu niekoľkých rokov zamietli. Žalobca sa potom rozhodol obrátiť na štrasburský súd, kde namietal, že slovenské súdy porušili jeho právo na spravodlivé verejné vypočutie, ako aj právo na podanie opravného prostriedku.
Okrem iného sa sťažoval, že nemal právo preštudovať si spis pred vypočutím a že nemal možnosť vyjadriť sa k stanoviskám svedkov. Jedno zo súdnych rozhodnutí bolo podľa neho založené na dôkazoch, o ktorých ho vopred neinformovali a že súd pokračoval v procese v jeho neprítomnosti, hoci sa ospravedlnil zo zdravotných dôvodov.
ESĽP jednomyseľne rozhodol, že slovenský štát porušil článok číslo 6 odstavec 1 dohovoru o ľudských právach (právo na spravodlivé vypočutie). Sudcovia však nepovažovali za potrebné vyjadriť sa k sťažnosti podľa článku 13 (právo na opravný prostriedok).
Za uplynulé dva roky prehralo Slovensko pred súdom v Štrasburgu osem sporov. Spolu s nákladmi na mimosúdne vyrovnanie to daňových poplatníkov stálo vyše štyri milióny korún.