SME

Školská inšpekcia segregáciu nenašla

Inšpektori tvrdia, že rómske deti nevedeli rovnocenne komunikovať so spolužiakmi z majority.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: ARCHÍV SME - TIBOR SOMOGYI)

BRATISLAVA. Rómski žiaci mali v minulom školskom roku prístup ku kvalitnému vzdelaniu, napriek tomu dosahovali porovnateľne nižší pokrok ako ich majoritní rovesníci.

Uvádza sa tak v správe štátnej školskej inšpekcie, ktorá v 42 základných školách zisťovala, akú úroveň má výchova a vzdelanie detí zo sociálne znevýhodneného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na to, aby sa dali odstrániť všetky prekážky vo vzdelávaní znevýhodnených žiakov, nemajú školy personálne, materiálno-technické, priestorové, ekonomické podmienky, konštatuje inšpekcia.

SkryťVypnúť reklamu

Školská inšpekcia nezistila ani segregáciu rómskych žiakov.

Prečítajte si tiež: Rómom štát berie školu aj chatrče Čítajte 

Textu rozumeli menej

Inšpektori ale upozorňujú, že rómske deti potrebovali väčšiu pozornosť pedagógov. "Na vyučovacích hodinách biológie, chémie, fyziky potrebovali detailnejšie slovné inštrukcie, ktorým skôr porozumeli než textovým zadaniam pri experimentálnych pokusoch a pri laboratórnych úlohách, " píše sa v správe.

Inšpektori tvrdia, že Rómovia nevedeli rovnocenne komunikovať so spolužiakmi z majority. "Pomerne viac sebaistoty prejavovali pri práci v skupine zostavenej iba z rómskych žiakov," dodáva správa.

Kontrola sa uskutočnila v 42 zariadeniach, z nich boli dve súkromné, päť cirkevných a 35 štátnych. Kontrolované školy navštevovalo 11 180 žiakov, z toho bolo vyše dvetisíc rómskych, čo je 19,5 percenta. Ich zastúpenie v niektorých školách dosahovalo až 75 percent.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ombudsmanka: Poslanci rezignovali na práva detí Čítajte 

Ombudsmanka našla pochybenia

Inak sa na situáciu vo vzdelávaní rómskych detí pozerá tretí sektor a ombudsmanka Jana Dubovcová. Jej pozorovanie na 21 školách "prinieslo podozrenie z umelo vytváraných školských obvodov tak, aby zahrňovali najmä rómske deti."

Dubovcová nevylučuje, že v niektorých školách a lokalitách sa i napriek antidiskriminačnej legislatíve nezaobchádza s deťmi rovnako.

Deje sa tak podľa nej na základe ich pôvodu, nielen pokiaľ ide o možnosti ich prístupu k vzdelávaniu, ale aj o spôsob a podmienky, v akých sú vzdelávané. Svojou kritikou slovenského školstva sa Dubovcová pripojila k hlasom mimovládnych organizácií, ktoré roky upozorňujú na problém segregácie v školách na etnickom princípe.

Výskumníčka Amnesty International pre Slovensko Barbora Černušáková hovorí, že napriek legislatíve zakazujúcej segregáciu slovenské úrady v praxi zlyhávajú.

SkryťVypnúť reklamu

Segregáciu nevieme včas odhaliť

Školám podľa výskumníčky chýbajú metodické aj finančné nástroje, ktoré by im umožnili vzdelávať žiakov s rôznymi potrebami inkluzívne.

"Neexistuje účinný monitorovací mechanizmus, ktorý by včas identifikoval prípady nezákonnej segregácie a nariadil nápravu," myslí si Černušáková.

Amnesty International vo svojej tieňovej správe pre Organizáciu Spojených národov označuje segregáciu v slovenských školách za systematickú. Organizácia v správe napísala, že ju znepokojuje aj prístup Štátnej školskej inšpekcie. Tá podľa zástupcov Amnesty nemá dostatok schopností, sily a chuti efektívne riešiť etnickú segregáciu v školách.

Správa Štátnej školskej inšpekcie z novembra 2013

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 530
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 724
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 004
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 284
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 290
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 201
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 970
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 347
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Washington Capitals: ONLINE prenos z 3. zápasu 1. kola play-off NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 3. zápasu 1. kola play-off NHL: Washington Capitals - Montreal Canadiens. Hrať bude aj Juraj Slafkovský.


Slovenský brankár Adam Húska, Dávid Mudrák (Slovensko) a Daniel Kurovský (Česko) počas prípravného zápasu Česká republika - Slovensko.

Šéf zväzu sa vyjadril aj k absencii viacerých starších hráčov.


TASR
Július Hudáček v bránke Kolín Haie.

Hokejisti Eisbärenu získali svoj jedenásty titul.


Radosť hráčov Nice.

Nice bojuje o druhú priečku v súťaži, na Marseille stráca už len jeden bod.


SkryťZatvoriť reklamu