BRATISLAVA. Systémové riešenia najpočetnejšej menšine rok 2013 nepriniesol. Pre budúcnosť je však dobre, že aspoň tušíme, koľko Rómov na Slovensku žije.
1.Razia v Moldave nad Bodvou
Brutálny zásah kukláčov v osade v Moldave nad Bodvou preberali v OSN, Bruseli aj v OBSE, inšpekcia ministerstva vnútra však na zásahu, po ktorom zostalo zranených 30 ľudí, nič problémové nenašla a policajný prezident vyhlásil, že si tak získali rešpekt.
Policajti prišli do osady 19. júna, dva dni potom, ako na nich hádzali kamene 32-ročný mentálne retardovaný Ernest a mladistvý Leonard. Na policajnom aute rozbili okno. Ernesta držali vo väzbe dva mesiace, hoci posudok psychiatrov mu diagnostikoval retardáciu. Za jeho väzbu dnes čelia dvaja košickí prokurátori disciplinárnemu konaniu a vyšetrovateľ trestnému stíhaniu.
Ombudsmanka Jana Dubovcová vo svojej správe napísala, že polícia porušila práva ľudí. Minister vnútra Robert Kaliňák tvrdí, že klame a politikárči. Postup policajtov preverila Generálna prokuratúra, v decembri vydala pokyn na začatie trestného stíhania.
2.Rómov je vyše 400-tisíc
Na Slovensku žije vyše 402-tisíc Rómov. V septembri to ukázali prvé zverejnené údaje z nového Atlasu rómskych komunít. Vyžiadal si ho Rozvojový program OSN na Slovensku (UNDP) a ministerstvo práce, aby bolo jasné, kam smerovať peniaze z eurofondov na rómske projekty. Brusel v júni sľúbil tristo miliónov eur na integráciu rómskych komunít. Pri sčítaní obyvateľstva v roku 2011 sa k rómskej národnosti prihlásilo iba stotisíc ľudí.
(Kliknutím obrázok zväčšíte.)
3.Fico hodil nezamestnanosť na Rómov
Premiér Robert Fico v júni hodil vysokú nezamestnanosť na Slovensku na rómsku menšinu. „Čísla v štatistike nezamestnanosti nám neuveriteľne deformuje obrovský počet Rómov, hovorím to ako fakt.“ Tvrdenie zopakoval aj na summite EÚ v Bruseli.
4.Kontajnery víťazia nad internátmi
Internátne školy pre rómske deti sú podľa Roberta Fica jediným riešením rómskej problematiky. Tvrdil to vo februári na stretnutí s vysokoškolákmi. „Buď povieme všetkým, že situácia na Slovensku je extrémna a na extrémnu situáciu sa musia prijímať extrémne opatrenia, alebo budeme ďalej len bľabotať,“ tvrdil. Ministerstvo školstva v lete jeho plány zmenilo. Internáty pre Rómov nahrádza výstavba kontajnerových škôl. Tento rok začali budovať päť modulových škôl, vo dvoch sa už učí.
5.Od listu prešli k rodičovskému centru
Učiteľky Základnej školy v Dobšinej Eleonóra Liptáková a Erika Polgáriová otvorili začiatkom decembra rodičovské centrum. Ich otvorený list ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi si v roku 2012 prečítalo viac ako 260-tisíc ľudí. Opísali v ňom problémy, s ktorými bojujú učitelia prevažne u rómskych detí: nepripravenosť detí na vyučovanie, zlá hygiena, agresivita žiakov i sexuálne obťažovanie spolužiačok i učiteliek.
„V meste majú na centrum rôzne názory, od pozitívnych po neutrálne. S otvorene negatívnou reakciou sme sa nestretli, skôr sú ľudia skeptickí a neveria, že by sa niečo podarilo zmeniť. Pre nás je však dôležité, ako ho vnímajú mladé rodiny. To sa zatiaľ ukazuje pozitívne,“ tvrdia pedagogičky. Zdôrazňujú, že ich centrum nie je určené Rómom, ale všetkým mladým rodinám.
6.Múry riešia problémy
Zbúrajte protirómsky múr! Európska komisia vyzvala v auguste Košice, aby strhli novopostavený múr na sídlisku Západ. Ten bráni Rómom z Lunika IX v prechode cez sídlisko. Slovensko je rekordérom v počte postavených segregačných stavieb v Európe - od roku 2009 u nás vzniklo trinásť múrov a plotov, ktoré oddeľujú Rómov od majority.
Na múr v Košiciach napísali Prepáčte (SITA)
7.Osadu presťahovali, zostala skládka
V októbri sa mohlo vyše 830 Rómov z osady Letanovský mlyn presťahovať do nových domov v lokalite Strelník v okrese Spišská Nová Ves. Nájomníci podpísali zmluvy a zložili finančnú zálohu 150 eur. Trvalo deväť rokov, kým sa obci podarilo vybudovať 95 nových sociálnych bytov. Vybudovanie osady stálo 3,2 milióna eur, väčšina peňazí išla z eurofondov. Po odsťahovaní Rómov zo starej osady ostala obrovská skládka odpadu.
8.V Šarišských Michaľanoch už nesegregujú
Základná škola v Šarišských Michaľanoch, ktorej súd vlani zakázal segregovať rómskych žiakov, nerobí medzi deťmi rozdiel. Škola so 416 žiakmi mala špeciálne rómske triedy, súd ich prikázal zrušiť. „Dá sa to len postupne,“ povedal v septembri riaditeľ školy Jaroslav Valaštiak. Autobusový dopravca pridal na žiadosť školy v decembri nový spoj, aby deti mohli ostať v škole aj poobede na krúžkoch.
V Šarišských Michaľanoch sa už učia v zmiešaných triedach (TASR)
9.Strelec z Hurbanova sa neliečil
Strelca z Hurbanova Milana Juhásza poslal Špecializovaný trestný súd na deväť rokov do väzenia. Bývalý mestský policajt v sobotu 16. júna 2012 na dvore domu rómskej rodiny troch Rómov zastrelil a dvoch zranil. Juhászovi hrozil trest 25 rokov až doživotie. Psychiatri presvedčili súd, že nedokázal rozpoznať dôsledky svojho konania. Nariadili mu aj trojročné ochranné liečenie. Juhász si trest zrejme odpykáva v bežnej väznici, ako sa lieči, nie je jasné.
10.Voľby sa pre Rómov skončili fiaskom
Rómovia v župných voľbách neuspeli. Do krajských zastupiteľstiev sa nedostal ani jeden kandidát rómskej politickej strany. Jediným Rómom, ktorý uspel, bol Stanislav Vospálek zo Spišskej Novej Vsi. Župné voľby v Banskobystrickom kraji ovládol Marian Kotleba, ktorý rómsku menšinu zvyčajne nazýva slovom paraziti.
Anketa
Čo zlepšilo život Rómov na Slovensku v roku 2013?
Ján Richter, minister práce
Vyzdvihol by som novelu antidiskriminačného zákona, ako minister sociálnych vecí vidím významný prínos v pokračovaní národného projektu Terénna sociálna práca v obciach.
Dušan Čaplovič, minister školstva
Dali sme nádej 800 rómskym deťom, ktoré sa vďaka vybudovaniu piatich nových plnoorganizovaných škôl dostali do čistého a pekného prostredia.
Robert Kaliňák, minister vnútra
Máme 110 nových asistentov učiteľov v problémových oblastiach a otvorili sa prvé dve z piatich modulových škôl. Do predškolských projektov sme zapojili viac ako tri tisícky rómskych detí. Viac ako 120 terénnych asistentov zdravotnej starostlivosti pracuje v lokalitách na zlepšení životných podmienok.
Peter Pollák, splnomocnenec pre Rómov
Práca, v rámci ktorej sa podarilo zamestnať približne 240 Rómov zaradených do programov v oblasti vzdelávania a zdravia, zlepšenie podmienok vo vzdelávaní pre 320 detí v dvoch modulových školách a zapojenie takmer tritisíc detí do projektov zameraných na predškolskú prípravu.
Klára Orgovánová, riaditeľka Rómskeho inštitútu
Myslíte si, že sa život chudobných Rómov v niečom zlepšil? Ja si na nič pozitívne neviem spomenúť.
Silvia Galyášová, učiteľka z Košíc
Ako učiteľku ma teší, že vznikli modulové školy v obciach pre rómske deti a nie je to o segregácii. Iba vzdelaním dokážeme zmeniť pohľad spoločnosti na nás Rómov.
Jarmila Holubová, terénna pracovníčka v Spišskom Podhradí
Pre Rómov v Spišskom Podhradí to bol hlavne bezplatný internet v komunitnom centre, ktorý nám zaobstarala mimovládna organizácia Člověk v tísni Slovensko. Od štátu sme nijakú pomoc nepocítili.

Beata
Balogová
