Koleso od voza, namiesto bielej zelená. Návrh česko–rómskej vlajky mladého výtvarníka Tomáša Rafu nahneval tisíce Čechov svojou výstavou rómsko-českých vlajok.
Teraz dostal od mestskej časti Praha 7 trest. Za hanobenie pozmeňovanie štátneho symbolu mu hrozí pokuta dvetisíc českých korún (72 eur).
Podľa znaleckého posudku, ktorý si nechala vypracovať česká polícia, bol porušený zákon. Výtvarník sa odvolal.
Nechcú koleso vo vlajke
Tomáš Rafa (1979)
- Absolvent Akadémie umení v Banskej Bystrici, ateliér Digitálne médiá, paralelne študoval v ateliéri multimédií na Akadémii umení vo Varšave
- Téme extrémizmu sa venuje na Slovensku, v Poľsku aj v Čechách
„Bol som vypovedať na policajnom oddelení v Holešoviciach. Zdôraznil som, že išlo o umelecký koncept. Odmietol som vedomé porušenie zákona,“ tvrdí výtvarník.
Od roku 2009 sa venuje mapovaniu nacionalizmu v strednej Európe.
Na Slovensku sa stal známym maľovaním segregačných múrov, v Maďarsku a Poľsku natáčal pochody extrémistov.
Rómsku vlajku už v auguste namaľoval na segregačný múr vo Veľkej Ide.
Trestné oznámenie na neho podala krajne pravicová Dělnická strana sociálnej spravodlivosti (DSSS). Radikáli tvrdili, že Slovák chce zmeniť český štátny symbol.
Objavili sa tam rôzne farebné variácie, doplnené akýmsi indickým kolesom, ktoré má byť odkazom na pravlasť Cigánov, rozhorčoval sa na webe DSSS jej predseda Tomáš Vandas.
Svoje diela vystavil Tomáš Rafa v júli na pražskom Nábreží kapitána Jaroša, ktoré je priestorom galérie Artwall.
V tom čase práve vrcholili na severe Čiech protirómske pochody extrémistov. Jeho počin vyvolal búrlivé reakcie.
Neznámi útočníci mu diela poliali farbou, na internete sa proti Slovákovi vzniesla vlna hnevu.
„Koleso od voza na českej vlajke? Ako to môže niekto podporovať,“ písali ľudia na facebookovej stránke galérie.
Rafa aj galéria tvrdia, že chceli otvoriť diskusiu o spolužití Čechov a národnostných menšín v krajine.
Výstava s názvom Výberové konanie na česko-rómsku vlajku mala pripomenúť Čechom, že aj Rómovia sú tam doma. Zároveň chcel autor poukázať na zneužívanie štátnych symbolov počas pochodov extrémistov.
Kurátorka Zuzana Štefková provokačné vlajky obhajuje a trestu od radnice nerozumie: „Je to absurdné. Extrémisti využívajú štátne symboly na šírenie xenofóbie a oni potrestajú umelca, ktorý bojuje proti rasizmu?“ hnevá sa Štefková.
Sľúbila, že Slovákovi pomôžu s odvolaním sa proti trestu. Ak nevyhrajú, pokutu zaplatí galéria.
„Je vidno, že tento problém v spoločnosti rezonuje a táto pokuta ho ešte viac otvorí. Zrejme ešte nie sme pripravení na pozitívne gesto, ktoré by smerovalo k spojeniu Rómov s majoritou,“ myslí si kurátorka.
Výstava v Prahe (FOTO - ARCHÍV: T. R.)
Nebolo to prvýkrát
Alternatívna galéria sa pre svoju výstavu dostala do sporu aj v roku 2008. Umelci vtedy kriticky hodnotili kandidatúru Prahy na usporiadanie olympijských hier. Magistrát galérii zrušil nájomnú zmluvu.
Tomáš Rafa chcel v Prahe nadviazať na svoj projekt slovensko-rómskych vlajok. Ten na jeseň 2012 prihlásil do výberového kola na bienále v Benátkach.
Návrhy slovensko-rómskych vlajok mali byť predstavené s informáciami o segregácii Rómov na Slovensku. Komisia, ktorá rozhodovala, kto bude reprezentovať výtvarnú scénu na prestížnom podujatí, však považovala projekt za nezaujímavý.
„Slováci tvoria medzi návštevníkmi len nepatrný zlomok. Že by projekt medializáciou mohol vyvolať nevôľu v domácom prostredí, je diskutabilné,“ argumentoval člen poroty Václav Magid pre server arttalk.cz. Podľa neho chce Rafa len zneužiť „lokálny konflikt“, aby sa dostal medzi umeleckú elitu.

Beata
Balogová
