Podľa stratégie investície do zachovania prírodného kapitálu v dlhodobom horizonte ušetria peniaze.
BRATISLAVA. Ochrane druhovej rozmanitosti na Slovensku má pomôcť Aktualizovaná národná stratégia ochrany biodiverzity do roku 2020.
Ide o kľúčový dokument, ktorý obsahuje 34 opatrení, ktoré sa prierezovo dotýkajú viacerých rezortov. Materiál schválila vláda. Ako sa v ňom uvádza, Slovensko v minulosti nebralo dostatočne do úvahy význam biodiverzity a zdravých ekosystémov.
"Boli a niekedy ešte sú považované za verejný statok bez pridanej hodnoty, a následne je ich význam nedocenený. Preto dochádza z dlhodobého hľadiska k strate prírodného kapitálu SR. Globálne ekologické, ekonomické a sociálne zmeny, ktorým SR čelí, môžu v budúcnosti dostať krajinu do nevýhody, ak jej prírodný kapitál bude zničený a prírodné zdroje vyčerpané," píše sa v stratégii.
Envirorezort upozorňuje, že strata biodiverzity a následný pokles tvorby služieb a tovarov z prírodných ekosystémov bude vyžadovať nákladné technologické alternatívy.
"Preto investície do zachovania prírodného kapitálu ušetria prostriedky v dlhodobom horizonte, čo je dôležité pre blahobyt a dlhodobé prežitie spoločnosti."
Na Slovensku bolo doposiaľ opísaných viac ako 11 270 rastlinných druhov, viac ako 28 800 živočíšnych druhov a viac ako tisíc druhov prvokov.
V dôsledku intenzívneho využívania prírodných zdrojov sú však v súčasnosti mnohé rastlinné a živočíšne druhy vyhynuté, niektoré sa stali vzácnymi, iné sú ohrozené.
Celkovo je na Slovensku ohrozených 16,3 percenta nižších rastlín a 40,3 percenta vyšších rastlín. Ohrozenosť bezstavovcov predstavuje okolo 8,4 percenta. Čo sa týka stavovcov, tých je ohrozených 59 percent.
Ohrozených je aj 70 percent druhov rýb, všetky druhy obojživelníkov, takmer 92 percent druhov plazov, 46 percent hniezdiacich druhov vtákov a 69 percent druhov cicavcov.