BRATISLAVA. Kým ešte nedávno väčšina politikov lídra ĽSNS Mariana Kotlebu ignorovala alebo ho označovala za výtržníka a extrémistu, po novembrových župných voľbách si s ním budú ruky triasť čoraz častejšie.
Prezident Ivan Gašparovič ho v utorok ako jedného zo županov pozval na odovzdávanie štátnych vyznamenaní, vo štvrtok zas županov prijme na novoročnom stretnutí.
Stretávať sa s ním na oficiálnych akciách bude aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák, hoci práve na nevraživosti voči Rómom si Kotleba buduje kariéru.
„Nie som nadšený, ale je rozhodnutím prezidenta, koho pozve,“ vraví Pollák.
[content type="avizo-clanok" img-db="fila" id="7060626" url-type="sme-article"]Prezident spravil z Kotlebu normálneho účastníka verejného života, upozorňuje Lukáš Fila[/content]
Zvolili ho
Väčšina politikov reaguje na stretávanie s novým banskobystrickým županom rozpačito, no jeho izoláciu, podobne ako to bolo napríklad v prípade rakúskeho populistu Jörga Haidera, neodporúčajú.
„Župani sú legitímne zvolení a pracovným stretnutiam sa nevyhneme,“ hovorí bratislavský župan a predseda SDKÚ Pavol Frešo.
„Nesúhlasím s mnohými jeho názormi. Ignorovanie hlasu občanov by som však nepovažoval za správne,“ vraví prezidentský kandidát Pavol Hrušovský.
Výsledky volieb treba akceptovať aj podľa ďalších kandidátov Milana Kňažka či Radoslava Procházku.
„Budem ho posudzovať na základe skutkov a toho, ako sa bude správať vo funkcii župana,“ vraví Kňažko.
Kritickejší je Andrej Kiska, podľa ktorého by politici mali prístup ku Kotlebovi citlivo zvažovať, aby nepomáhali legitimizovať extrémistické názory. Fico ani Gašparovič na otázky neodpovedali.
((a))
Ambasády sú opatrné
Stretávaniu s Kotlebom sa nevyhnú ani veľvyslanci, ktorí tiež doteraz stáli skôr na opačnej strane barikády.
Americké, nemecké či britské veľvyslanectvo už roky podporujú napríklad dúhový pochod, kým Kotlebovi prívrženci do demonštrantov hádzali kamene.
Hovorca americkej ambasády Matthew Miller hovorí, že zoznam pozvaných hostí je na usporiadateľovi akcie.
„Veľvyslanectvo USA opatrne zvažuje, koho pozve na naše podujatia, z ktorých mnohé sa zameriavajú na podporu tolerancie a rešpektovanie ľudských práv.“
Prax pozývania hostí štátnymi predstaviteľmi nechce komentovať ani nemecké veľvyslanectvo.
„Ako jednu zo svojich prvoradých úloh však vnímame práve zasadzovanie sa za ľudské a základné práva a princípy EÚ,“ povedal Berndt Oesterlen z ambasády.

Beata
Balogová
