BRATISLAVA. Pakistan stále nepotvrdil správy o zadržaní podozrivých z vlaňajšej júnovej vraždy desiatich zahraničných horolezcov a ich miestneho sprievodcu na úpätí hory Nanga Parbat.
Zároveň nechce krajinám, z ktorých horolezci pochádzali, poskytnúť až do vyšetrenia prípadu bližšie podrobnosti.
"Takúto istú skúsenosť majú aj Ukrajinci a Číňania, ktorí sa snažia zistiť viacej o svojich horolezcoch," uviedol pre TASR tlačový odbor slovenského ministerstva zahraničných vecí.
Proces chceli zrýchliť
Pakistan prijal v decembri zákon, ktorý umožňuje zrýchlený proces s osobami obvinenými z teroristických činov, únosov a sektársky motivovaných vrážd.
Zákon sa má vzťahovať aj na proces s útočníkmi pod Nanga Parbat. Ich obeťou sa vtedy stali aj dvaja slovenskí horolezci Peter Šperka a Anton Dobeš.
Rozhodovať by mali špeciálne súdy s možnosťou odvolania sa iba na najvyššom súde.
Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák sa o tomto prípade rozprával v novembri s poradcom pakistanského premiéra pre národnú bezpečnosť a zahraničné veci Sartajom Azízom.
Azíz pozval Lajčáka na návštevu Pakistanu. "Tá vytvára priestor pre pokračovanie riešenia uvedenej otázky," dodáva tlačový odbor.
Vraždiť mali štyria
Skupina 35 militantov prezlečených za policajtov prepadla v noci z 22. na 23. júna základný tábor na úpätí deviatej najvyššej hory sveta Nanga Parbat.
Okrem dvoch Slovákov ďalší zabití pochádzali z Číny, Litvy, Nepálu, Ukrajiny a jeden člen expedície mal americko-čínske občianstvo.
Pakistanská televízia Geo TV koncom októbra informovala, že tamojšia polícia zatkla osemnásť podozrivých osôb.
Policajný dôstojník, ktorý vedie vyšetrovanie, vtedy povedal, že len štyria zo zatknutých sa priamo zúčastnili na vraždení.
Médiá ešte v septembri informovali o zadržaní predpokladaného organizátora akcie Karíbulláha, ktorý je známy aj pod prezývkou Hasan.